Pogledajte kako izgleda potraga za odbeglim lavom u Budvi: Podigli i dronove

 ≫ 
  • 12

Više od 60 osoba traga za lavom koji je nestao u okolini Budve. U poteru je uključeno oko 15 volontera, zatim pripadnici Centra za zaštitu i proučavanje ptica, policija, vatrogasci i lovci iz Budve.

Potraga je počela jutros, a kako bi mladunče lava locirali i uhvatili biolozi, potragu za njim je organizovala Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore na terenu - Maine, Pobori, Markovići.

Kako je rekao građanski i ekološki aktivista Aleksandar Dragićević, koji učestvuje u potrazi, lav je primećen pre nekoliko noći, star je između 4 i 8 meseci i težak između 40 i 60 kilograma.

On je istakao i da su u potragu uključena i dva drona sa termalnom kamerom.

Iz Agencije za zaštitu životne sredine ističu da građani neće hvatati lava i da to nije šala, već da su oni tu da pomognu policiji i lovcima da ga lociraju, piše RTCG.

Očekuje se i dolazak jedanog od retkih balkanskih stručnjaka za krupne mačke i koji će biti uključen u potragu narednih dana.

Očevici kažu da je lav najaktivniji noću pa se oni koji su uključeni u potragu nadaju da će do kraja dana biti uhvaćen ili bar lociran.

Cilj je da se životinja u svesnom stanju transportuje do privremenog smeštaja u Podgorici.

Tragači poseduju i pušku za uspavljivanje ali će to, kažu biti poslednji način njegovog transportovanja.

Kako je najavljeno ako bude uhvaćen lav će biti smešten u privremeni smeštaj u Podgorici pre nego što se nađe trajno rešenje u nekom od prihvatilišta za lavove.

Agencija za zaštitu životne sredine radi na tome da mu obezbede trajni smještaj u prihvatilištu za lavove u regionu ili van regiona.

"Lavovi nisu kućni ljubimci"

Svetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) zabrinuta je zbog vesti o odbeglom mladunčetu lava.

- Lav je navodno u privatnom vlasništvu stranog državljanina smeštenog u Budvi, ali ne postoje podaci o njegovom uvozu, što ukazuje na to da je u zemlju najverovatnije ušao nezakonitim putem - saopštili su iz Svetske organizacije za zaštitu prirode.

Ističu da lavovi nisu kućni ljubimci, a da pri udomljavanju lavova u opravdanim i zakonitim slučajevima potrebno je zadovoljiti brojne uslove za njihovo držanje u prostoru što sličnijim njihovom prirodnom okruženju.

- Osim etičkih dilema, puno rašireniji problem čini nezakonita trgovina divljim životinjama, jedno od najunosnijih kriminalnih aktivnosti koje, prema podacima Europola, godišnje profitira preko 4,4 milijarde evra na svetskom nivou - dodaju u WWF u saopštenju koje je potpisala Snježana Malić-Limari iz WWF Adrije.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • 534

    9. februar 2022 | 15:58

    Pravda za lava. Nadam se da ga nikada neće pronaći.

  • Max

    9. februar 2022 | 16:30

    Koliko su azurni ne bi me cudilo da ga nadju turisti u sezoni, ili da lavic nadje nekog turistu posto sad nema nikog dole svi su u BG-u.

  • Sumadinac

    9. februar 2022 | 16:40

    To im je onaj lav sa zastave... Video gde ga stavili i pobegao

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA