"Videli smo da joj pluća praktično nestaju": Trudnica iz Sarajeva prebačena u Zagreb
Trudnica iz sarajevske bolnice, obolela od kovida 19, prebačena je na lečenje u Zagreb helikopterom koji je ustupio Helikopterski servis Republike Srpske, a Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo je osigurao plaćanje.
Prof. dr. Vlado Krajinović i doc. dr. Marko Kutleša primili su pacijentkinju u intenzivnu negu bolnice Fran Mihaljević u Zagrebu, javlja Dnevni Avaz.
- Pacijentkinja, 1989. godište, primljena je na hospitalizaciju 9. oktobra 2021. godine sa obostranom upalom pluća, na prijemu stabilna. Radi se o trudnici kod koje je trudnoća u dobi kada je plod nesposoban za vanmaterični život. Trećeg dana hospitalizacije dolazi do naglog pogoršanja respiratornog stanja, brze progresije upale pluća, koja je zahtevala visoke protoke kiseonika i pacijentkinja je izmeštena na intenzivnu negu. Stanje pacijentkinje se na ordiniranu terapiju prema protokolu za lečenje kovida 19 i dalje pogoršavalo. Veliki napori od strane osoblja su uloženi da se očuva periferna saturacija iznad 95 posto, i zbog pacijentkinje i zbog ploda, a imali smo stalne konsultacije i nadzor ploda od strane ginekologa - kaže prof. dr. Ismet Gavrankapetanović, direktor Opšte bolnice "Prim. Dr. Abdulah Nakaš", za portal "Avaza".
Iz sata u sat, kaže sagovornik, uprkos svim učinjenim naporima upala pluća je progredirala i stanje se komplikovalo.
- I u jednom momentu kada smo napravili kontrolni snimak pluća i dijagnostiku, videlo se da ta pluća praktično nestaju i da trudnicu moramo priključiti na respirator. Desilo se ono čega smo se najviše pribojavali, razvila se najteža forma oboljenja pluća u kovidu 19, tzv ARDS, odnosno akutni respiratorni distres sindrom. Vođeni iskustvom, znanjem i mogućnostima, već pre ovog nacrnjeg scenarija, koji smo očekivali s obzirom na brzu evoluciju bolesti, pokušali smo da učinimo sve, kontaktirali smo kolege sa Kliničkog centra u Sarajevu, Banjaluci, kolege iz Zagreba i sve koji imaju iskustva u lečenju ovog stanja da nam pomognu, imajući u vidu da će vrlo brzo pacijentkinji zatrebati i lečenje putem aparata ECMO, kog u Opštoj bolnici u Sarajevu trenutno nemamo. Dobili smo odgovore da ili nemaju ECMO aparat ili je jedan koji imaju zauzet lečenjem drugog pacijenta - priča dr. Gavrankapetanović.
Inače, ECMO je aparat koji zamenjuje funkciju pluća i srca dok se oni oporavljaju, to jeste radi umesto njih.
- Kolege iz Zagreba, iz Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” su nam bili od velike pomoći, prihvatili su našu trudnicu i mi smo beskrajno zahvalni svima koji pomažu našoj trudnici i nama da se borimo - kazao je.
(Telegraf.rs)
Video: Sastanak Brnabić sa novoimenovanim predsednikom Venecuele
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
oliver
Od samog početka pandemije su znali za ECMO da spašava živote, a nabavljali su respiratore koji samo dokrajče najteže pacijente.
Podelite komentar
Milan
Pomozi im Bože
Podelite komentar
Jovan
Tuga,vakcinišite se ljudi.
Podelite komentar