Nestrpljenje uoči ustoličenja mitropolita Joankija: Na Cetinju počeo skup

 ≫ 
  • 4
Vladika budimljansko nikšićki Joanikije Foto: Tanjug/Zoran Žestić

U nedelju je ustoličenje novog mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija. Dok se strane pozivaju na smirivanje, ipak su tenzije obeležile prethodne dane u Crnoj Gori i Srbiji.

Poslanici su apelovali da se ustoličenje izmesti.

Nema nagoveštaja da će se to i desiti. Međutim, broj ljudi koji će prisustvovati je sveden na minimum posle povlačenja pozivnica za prisustvo lica koja nisu sveštena i odustajanja predstavnika vlasti od dolaska.

Dritan Abazović, potpredsednik Vlade Crne Gore rekao je da su od prisustva na ustoličenju odustali i predstavnici Demokratskog fronta.

Vlasti su u nezgodnu situaciju dovedene i zbog najavljenog, ali neprijavljenog skupa protivnika ustoličenja u Cetinju.

Srpski patrijarh Porfirije, uoči dolaska u Crnu Goru, ponavlja da su događaji narednih dana delo mira i ljubavi.

- Pošto tu ima mnogo politike i raznih interesa koje ja, iskren da budem, ne razumem, ali pravo da vam kažem i nezainteresovan sam za te interese. Ne želim da se prljam, da prljam svoj um, da me opterećuju, da mi pravi konfuziju u glavi, ako bih se bavio tim silnim informacijama - izjavio je patrijarh.

Doček patrijarha počinje u subotu u šest časova ispred Sabornog hrama u Podgorici, a čin ustoličenja mitropolita Joanikija zakazan je za nedelju u osam ujutru.

Na Cetinju počeo skup u organizaciji nepriznate CPC

Okupljanje pod nazivom "Svenarodni crnogorski zbor", u organizaciji kanonski nepriznate Crnogorske pravoslavne crkve, počeo je večeras na Cetinju, gde će u nedelju biti ustoličen mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.

U okviru skupa, koji će, prema najavama biti održan i sutra uveče, organizovan je muzički program i narodno veselje, javlja Pobjeda, a prenosiTanjug.

Pojedini podgorički i beogradski mediji javili su da je na skupu prisutno nekoliko stotina ljudi, umesto 3.000 koliko ih je bilo najavljeno.

Iza bine se nalaze tri policijska automobila, a okupljnje obezbeđuje više uniformisanih policajaca.

Ispred Cetinjskog manastira dežura policija

Ispred manastira Sv. Petra Cetinjskog, gde će u nedelju biti ustoličen mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, dežura policija, imajući u vidu proteste koji su se već organizovali na Cetinju.

Sveštenici ovog manastira smatraju da ne postoji drugo mesto gde bi ustoličenje moglo biti održano.

- Nakon upokojenja Amfilohija normalan sled dogođaja je izbor njegovog naslednika i čin ustoličenja. Taj sam čin neće doneti ništa novo, ali je svakako velika radost jer nastavlja viševekovno postojanje u veru Hristovu. Ovde su ustoličeni skoro svi crnogorski crkveni velikodostojnici - rekao je za Tanjug sveštenik Nikolaj Pejović sa Cetinja.

On ističe da sukobi nisu vezani za veru, već isključivo za političku situaciju.

-Progon crkve koji se nakon prošlogodišnjih izbora nastavlja od jedne grupe političara doživljavamo kao politički pritisak. Mi nećemo odustati od inauguracije, jer bi to značilo kršenje ustavom zagarantovanih prava. Ako je sedište mitropolije na Cetinju, onda niko nema pravo od nas da traži da se taj čin ne obavi, ili obavi bilo gde drugo. Besmisleno je reći da je bilo ko i bilo šta okupirao na Cetinju, jer i sam Joanikije rođen je u Banjanima i ceo svoj život posvetio upravo ovom manastiru. Njihovo nezadovoljstvo nije u argumentima već u političkim motivima - istakao je sveštenik Nikolaj.

SAD pozvale na stišavanje tenzija u Crnoj Gori

Sjedinjene Američke Države pozvale su večeras sve političke činioce, a posebno političke lidere u Crnoj Gori da doprinesu stišavanju tenzija pred ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija na Cetinju.

U odgovoru na upit Glasa Amerike iz Stejt departmenta je istaknuto da je javna bezbednost od suštinskog značaja i da svi, a posebno politički lideri, "treba da učine svoj deo kako bi smanjili, a ne rasplamsali tenzije".

- Crna Gora je prepoznata po zagovaranju različitosti i tolerancije i svi njeni građani treba da doprinesu kako bi se održala ta ponosna tradicija - navedeno je u odgovoru portparola Stejt departmenta.

Ukazano je i da SAD podržavaju slobodu veroispovesti i izražavanja, uključujući mirno okupljanje i nesmetan rad novinara.

Cetinjski manastir je jedan od najznačajnijih manastira Srpske pravoslavne crkve i jedna od najvećih svetinja.

Video: Ovo je svetinja o kojoj se najviše priča i piše: Na Cetinju čeka ustoličenje mitropolita

(Telegraf.rs)

Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jea

    3. septembar 2021 | 23:14

    Pa u Sarajevu bi nas bolje docekali...ne dirajte niciju veru,losa je to rabota montenegrini!!!!

  • рагнер

    3. septembar 2021 | 23:53

    Хахахааа колика је квота да ће опет нашто да падне на Мираша?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA