Osumnjičeni za ubistvo žene i ranjavanje još petoro ljudi, učestvovao u više od 90 incidenata

 ≫ 
  • 1
Markov trg, hrvatska policija Foto: Tanjug/AP

Međimurska policija i dalje istražuje krvoproliće koje se desilo u utorak uveče u ovoj oblasti. U pucnjavi u romskom naselju Parag jedna je žena ubijena, a pet osoba je hospitalizovano s prostrelnim ranama u bolnici u Čakovcu, od toga se tri osobe bore za život. Tri mladića su uhapšena, navodi Index.

Sada su se pojavili novi detalji o uhapšenima.

Načelnik Međimurske policijske uprave Ivan Sokač na današnjoj pres konferenciji je rekao da se prilikom primanja dojave, u 20:54, u pozadini čula pucnjava, odnosno rafalna paljba i da su na mesto događaja upućeni policajci i interventna jedinica policije, a u pomoć su pristigli pripadnici interventne jedinice PU iz Varaždina, a kasnije i antiterorističke jedinice Lučko.

- Utvrđeno je da je došlo do tuče i pucanja iz vatrenog oružja u vazduh i prema grupi ljudi. U toj pucnjavi šest osoba zadobilo je prostrelne rane. Jedna osoba je preminula - rekao je Sokač i dodao da je još jedna osoba zadobila povrede u tuči.

- Tri osobe, među kojima je i osoba koja je pucala, udaljile su se s mesta događaja. Osobe su locirane nekoliko kilometara od samog događaja i lišene slobode. Pretragom terena naknadno je pronađeno oružje iz kog je pucano - kazao je Sokač.

Ali, kako navodi Index, policija još uvek ne zna sa sigurnošću je li pucao jedan muškarac ili dvojica. Radi se o 27-godišnjaku i 22-godišnjaku. Kako se još uvek ne zna jesu li pucala obojica ili samo jedan i dalje se ne zna ni ko je ubica. Uz pomenutu dvojicu, uhapšen je i maloletnik.

Policija je ispitala stanovnike romskog naselja, ali su njihovi iskazi bili šaroliki. Zbog kontradiktornosti koje su svedoci izneli o napadačima odnosno o samom događaju, policija čeka nalaze veštačenja. Dakle, tek će se veštačenjima, koja su u toku, znati jesu li pucala obojica muškaraca ili samo jedan. I motiv policija tek treba da utvrdi. Ni u tome im iskazi meštana nisu puno pomogli, pa se i dalje tek barata time da je motiv sukob dve romske porodice, ali detalji se tek utvrđuju.

Poduži dosijei

Uhapšene osobe nisu se opirale, dve su od ranije poznate policiji. Za jednog od uhapšenih, 27-godišnjaka, evidentirano je da je učestvovao u više od 90 incidenata. Od toga je u 24 slučaja krivično prijavljen, a u 18 prekršajno, nezvanično je potvrđeno Indexu. Reč je o razbojništvima, krađama, ali i o nasilju u porodici i falsifikovanju isprava. Kad je reč o prekršajnim prijavama, najčešće se radilo o remećenju javnog reda i mira.

Drugi uhapšeni punoletnik, 22-godišnjak, ima dve krivične prijave i četiri prekršajne. I on je prijavljivan za krađe, nasilje u porodici, remećenje javnog reda i mira, ali i za zloupotrebu opojnih droga.

Inače, kako se saznaje, policija je u poslednjih mesec dana u romskom naselju Parag imala 41 intervenciju.

Vlasniku "kalašnjikova" društveno-koristan rad

Kako se nezvanično može čuti iz policijskih krugova, vrlo su nezadovoljni što se krivica prebacuje na njih. Upravo zbog niza prijava koje su podnosili, smatraju da su svoj posao obavili, ali navode da za posedovanje "kalašnjikova" i sličnog oružja, koje se redovno zapljenjuje na tom području, sudovi ne daju zatvorske kazne, nego rad za opšte dobro.

O tome je na današnjoj pres konferenciji govorio i pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Vladimir Faber. Rekao je da je PU iz Međimurja u 5 godina imala 37 oduzimanja automatskog oružja - pušaka, automatskih pušaka, poluautomatskih pušaka, puškomitraljeza... U samo jednom slučaju, pojasnio je Faber, određena je zatvorska kazna, dok su u svim ostalim kazne bile uslovne, rad za opšte dobro ili su postupci još u toku.

- Ja ću vam dati još jedan podatak vezan za 37 komada oružja. Samo jedan počinilac je do sada, u ovih 5 godina, kažnjen zatvorskom kaznom, bezuslovnom. Svi ostali postupci okončani su ili uslovnim kaznama ili radom za opšte dobro ili su još u toku. Činjenica je da pravna država ne daje jasnu poruku počiniocima krivičnih dela, pogotovo nelegalnog držanja vatrenog oružja. Ne daje jasnu poruku o tome koliko je to opasno i koliko bi se takva krivična dela trebala sankcionisati. Tim nedelovanjem šalje se pogrešna poruka nekim ljudima, pa oni mogu da pomisle da kad već komšija nije završio u zatvoru, a policija mu je uzela automatsko oružje, zatvor mogu da izbegnu i oni. I tako je u 37 slučajeva - rekao je Faber.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Tt

    26. avgust 2021 | 07:28

    Znaci pravosudje je i u toj susednoj drzavi, zbog tetosenja i povladjivanja prekrsiocima i kriminalcima, rak rana normalnog zivota pristojnih gradjana.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA