Uhvatili smo se za poslednji traktor i spasili smrti: Porodica Petrović pamti svaki trenutak "Oluje"
U srpska sela i gradove pre 26. godina došla je najtužnija kolona koju pamti istorija druge polovine prošlog veka. Više od 200 000 Srba iz Krajine, ostalo je bez svojih ognjišta, bez budućnosti, ali okrenuti Srbiji i u nadi da će ih ona prihvatiti.
Rade Petrović je te 1995. godine sa članovima svoje porodice od Banije do Čačka putovao trinaest dana. Novi dom izgradio je u naselju Atenica, ali na samu reč „Oluja“ ovom čoveku se stvara jasna slika napuštanja doma i svega što je preživeo u trinaestodnevnom putovanju, prenosi RINA.
- Najteže je bilo to, što čovek ide, a ne zna kuda ide i šta ga čeka. Tada, kada smo trebali da krenemo u Srbiju, hodamo, ne dajemo nikakav otpor i preseku put, sve je bilo neizvesno - rekao je Rade Petrović.
Rade je sa svojih deset prstiju, kao autolimar izgradio novi dom i odškolovao decu. Kaže da je kao i na svakom početku bilo preteško, svaki avgust sa sobom nosi ružna sećanja ali ga je spasilo to što je u svojim rukama imao zanat.
- Da nisam imao zanat, bilo bi zlo, ne znam da li bih uspeo da kupim plac i stvorim krov nad glavom. To su slike koje nikada ne blede i sa sobom nose jasnu poruku. Čovek ne sme verovati nikom, mora biti svoj, imati svoj stav i biti ono što on zamišlja, inače, verovnja nema - zaključio je Rade.
Ipak, bez obzira na loše uspomene ovi ljudi preživeli su oluju, skućili se. Dočekali da udaju kćerke i dobiju unuke.
- Morali su za nevolju da napuste večni zavičaj, svoju Baniju i Kordun i da u koloni u kojoj nije bilo ni sigurnosti, ni sreće dođu u svoju maticu u novi zavičaj i da se skuće. neki su za nevolju ostali na tom putu navek, a drugi danas probaju da zapamte ili zaborave taj čemerni avgust 1995. godine, ali neće ga zaboraviti, jer ih na to obavezuje porodična i nacionalna povest - rekao je Gvozden Otašević, novinar Politike i ratni izveštač.
Slična sudbina zadesila je tada mnoge koji su svoj novi dom pronašli u Čačku. Mara Kragulj je samo jedna od njih koja je provela 16 neprospavanih dana u traktorskoj prikolici strahujući za svoj i život svojke dece.
- Punih pet godina borili smo se da sačuvamo svoje ognjište, ali je u jednoj noći morali smo da ga se odreknemo kako bi sačuvali gole živote, hvatajući se za poslednju traktorsku prikolicu u kolini. Svoje mesto pod suncem nakon oluje mnogi su potrazili širom Srbije, ali sve nas još uvek muči samo jedno pitanje na koje do današnjeg dana nismo dobili odgovor - izjavila je Mara.
U vojnoj akciji Oluja iz Hrvatske je protereno preko 200.000 Srba. Ubijeno ili nestalo više od 2.000 ljudi, a Republika Srpska Krajina prestala je da postoji.
Video: Hologram sa imenima nastradalih tokom Oluje
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kolone
Secam se nepreglednih kolona na nasim putevima. Ceo zivot spakovali u 2 vrece,u traktor...najzalije mi je bilo dece. Zarad cega? Ludih glava,politicara,moje-tvoje...a narod ispasta
Podelite komentar
Mladen
Čitajući ovde komentare osetio sam potrebu da kažem ovde ljudima koji ne razumeju svu našu muku i tragediju . Svaki Srbin koji je rodjen u Hrvatskoj i ima pravo da uradi dvojno Državljanstvo i izvadi putovnicu RH to treba da iskoristi . Ti dokumenti nama pripadaju, lakše će se dolaziti do prava u RH , drugo moja imovina će ostati mojim potomcima . Dedovinu nam ne mogu oteti, Srbin jesi i treba biti ponosan , nikako ne prepustati svoju imovinu i zavičaj " Njima" . Nema te sile na Svetu koja ti može zabraniti povratak , ili da ideš u svoje rodno mesto . Ja kad dodjem na granični prelaz pokažem moj Srpski pasoš , imam i putovnicu , nju ne pokazujem ali neka je . Može se pametno odigrati , potrazivati svoju imovinu i prava , jer privatna imovina je privatna , kao što je i nacionalnost , oni što je moje dati moraju . Nadam Djedovine!
Podelite komentar
Lea
I to sad neko slavi, ta deca u Hr su naucena da slave Oluju. Nisu oni krivi, rako su zadojeni. Ja imam familiju u Hr to su Srbi i znate sta pre jedno x,y godina dakle davno moja sestra je na nase tablice koje su iz Srbije (prilikom jedne posete njihovom selu) rekla FUJ BG. Da daaaaa. One su to naucile od drustva i u skoli...tada pre jedno 30 i kusur godina. Razumete? Ovo je istina.
Podelite komentar