Objavljen izveštaj o Srebrenici: Nije se dogodio niti pojedinačni zločin niti genocid uopšte
Izveštaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. upravo je objavljen u celini na sajtu Komisije koju predvodi izraelski istoričar Gideon Grajf.
Izveštaj, na 1.036 strana, kao i zaključci, objavljeni su na srpskom i engleskom jeziku.
- Nakon temeljne istrage Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godine, zaključuje se da se u Srebrenici nije dogodio niti pojedinačni zločin genocida niti genocid uopšte. Iako Komisija ne smatra ubistva koja su se dogodila oko Srebrenice genocidom, ona uvažava činjenicu da su hiljade ljudi (uglavnom ratnih zarobljenika) ubijene na najstrašniji način i da odgovorne za ove gnusne zločine treba kazniti - stoji, između ostalog, u zaključcima Komisije objavljenim na sajtu.
- Cilj i mandat Кomisije su sledeći: da kroz celovito i istinito sagledavanje događaja u Srebrenici i srebreničkoj regiji u periodu 1992–1995. godine, a zbog jačanja poverenja i tolerancije među narodima u Bosni i Hercegovini, te konačnog pomirenja i suživota sadašnjih i budućih generacija, na objektivan i nepristrasan način utvrdi činjenice o stradanju svih naroda - navodi se u uvodu Izveštaja.
U Izveštaju se ističe da je "Кomisija sastavljena od stručnjaka koji su birani na osnovu svojih profesionalnih ekspertiza, te ličnog i profesionalnog integriteta."
- Vođena premisom da je naučno i stručno istraživanje svih važnih pitanja i fenomena u našoj civilizaciji, pa čak i onih bolnih i kontroverznih, naprosto neophodnost, kao i svesnošću da su naučnim putem dokumentovane činjenice najbolji lek za manipulaciju, Кomisija je pristupila ovom složenom istraživanju. S obzirom na složenost i obim posla koji je u definisanom roku trebalo da bude završen, članovi Кomisije su birali pomoćnike po svom izboru, koji su im olakšavali posao baveći se prikupljanjem materijala, logističkim i tehničkim zadacima - piše u objavljenom Izveštaju.
Članovi Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995, osim Grajfa, su profesor Valter Manušek iz Austrije, advokat Markus Kolbah - jedan od vodećih advokata u Nemačkoj koji je radio na suđenjima nemačkim nacističkim zločincima, Adarnele Šinaba iz Nigerije, koja je stručnjak za istraživanje zločina, profesor Marija Đurić, koja se smatra najboljom u svetu na polju forenzičkih istraživanja - jedini srpski predstavnik, zajedno sa profesorom Rodžerom Bajardom, takođe svetski poznatim stručnjakom za forenzička istraživanja, profesor Juki Osaf iz Japana, koji se bavio sukobom u Srebrenici u poslednjoj dekadi, profesor Stiven Mejer, profesor Lorens Frenč i pokojni Đuzepe Zaharija, koji je stručnjak za medije i svetski poznat novinar.
Ceo izveštaj Komisije možete pročitati ovde.
(Telegraf.rs)
Video: Eparhija zabrinuta zbog provokacija kod manastira Banjska, traži zaštitu svetinja i mira
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mire
Naravno da nije bilo genocida ! A šta će sad Čeda i Čank ? U ćumez sa njima .
Podelite komentar
Sike
Desio se zločin, a ne genocid kako godinama tvrde i pokazuju bošnjaci muslimani, i taj zločin se desio iz osvete. U okolini Srebrenice je ubijeno više od 3000 civila, po nalogu nasera orica, ko je mogao da zaustavi one koji su izgubili svoje najbliže u zločinu počinjenom od strane armije bih, koji bi oficir stao i rekao ma nema veze, idemo dalje, a naser oric kao neko ko je bio obavešten se izvukao i napustio ranije sigurnu zonu. Ukratko armija bih prodala Srebrenicu.
Podelite komentar
🔴🔵⚪
Bas me zanima da li ce ovo odjeknuti u regionu ili ce se o ovome samo kod nas pisati! Jos jedan neuspeli pokusaj ponizavanje Srbije i njenog naroda. Istina kad tad izadje na videlo!
Podelite komentar