Hrvatska je ispunila sve uslove za pristupanje Šengenu, navodi se u rezoluciji Evropskog parlamenta usvojenoj danas, uz obavezu da reguliše nedostatke u pogledu osposobljavanja osoblja na granici i "istrajnosti u temeljnoj proceni poštovanja osnovnih prava".
Komisija je prilikom posete Hrvatskoj u novembru 2020. "ponovo potvrdila da su ispunjeni potrebni uslovi za primenu šengenske pravne tekovine, piše u rezoluciji Evropskog parlamenta, za koju je glasalo 505 poslanika, dok je protiv bilo 134, a 54 suzdržano.
Za rezoluciju su glasali svi poslanici iz Hrvatske, osim zastupnika Evropskih konzervativaca i reformista (ECR) Ladislava Ilčića i nezavisnog Mislava Kolakušića, koji su bili protiv.
Parlament takođe poziva Hrvatsku da "ukloni utvrđene nedostatke, posebno u pogledu osposobljavanja osoblja, broja osoblja i kapaciteta za zaštitu kopnene granice" i "istrajnosti u temeljnoj proceni poštovanja osnovnih prava nakon izveštaja nevladinih organizacija i medija o zlostavljanju, nasilju i prisilnim udaljavanjima ljudi od strane graničnih službenika".
U tom kontekstu EP "pozdravlja stvaranje nezavisnog mehanizma za praćenje delovanja policijskih službenika prema nezakonitim migrantima i podnositeljima zahteva za međunarodnu zaštitu".
Hrvatska očekuje da bi članstvo u Šengenskom prostoru moglo da dođe na dnevni red tokom predsedavanja Slovenije Evropskom unijom u drugoj polovini ove godine, izjavio je krajem maja hrvatski premijer Andrej Plenković.
Komisija je u oktobru 2019. ocenila da je Hrvatska ispunila kriterijume za ulazak u Šengenski prostor i početkom juna pozvala je članice Unije da prime Hrvatsku u Šengenski prostor.
Članice Šengena sve su zemlje EU osim Hrvatske, Bugarske i Rumunje, ali ovom sporazumu pripadaju i zemlje koje nisu u EU - Island, Norveška, Švajcarska i Lihtenštajn.
U rezoluciji se navodi "da se i dalje prijavljuju navodi o nasilju nad migrantima, uključujući one koji traže međunarodnu zaštitu" pri čemu nije imenovana nijedna država članica. U tom kontekstu ističe se da EU nema razvijen mehanizam za "praćenje osnovnih prava na svojim granicama", što bi trebalo da se promeni.
Parlament je "duboko zabrinut zbog neprestanih i ozbiljnih izveštaja o nasilju i prisilnim udaljavanjima na granicama, uključujući i udaljavanje iz jedne države članice u drugu i zatim u treću zemlju".
Ističe se da su zemlje "obvezne da spreče nezakonit prelazak granica", ali da se time ne smeju dovesti u pitanje prava osoba koje žele da apliciraju za azil, piše Index.
Slom Šengena u pandemiji
Zbog pandemije Šengen kao prostor slobodnog kretanja ne funkcioniše. Evroparlamentarci navode da je "pandemija korona virusa dodatno dovela u pitanje samu ideju šengenske saradnje, odnosno osiguravanje nepostojanja nadzora unutarnjih granica i jamčenje slobode kretanja".
Iako Evropski parlament "u potpunosti podržava zdravstvene mere koje su uvedene zbog ograničavanja širenja infekcije ističe se da bi "mere za suzbijanje pandemije i ograničavanje osnovnih prava i sloboda uvek trebale da poštuju slovo i duh zakona.
Zastupnici su, budući da Zakonik o šengenskim granicama ne predviđa uvođenje graničnih barijera u ovakvim slučajevima, zatražili promenu kako bi postojala jasna pravila u slučaju ograničavanja zbog zaštite javnog zdravlja".
(Telegraf.rs)
Video: Vučić: Referendum i izbore nudim, ali nasiljem ništa nećete dobiti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
CRO
Neka im je srecno I ovako su prodati a narod iseljeni
Podelite komentar
Deki
Gde god hrvatijanci udju sve se raspadne... Oni su kao karcinom izjedaju iznutra.. Ajde videcemo...
Podelite komentar
Susi
Nacisti guraju svoje,samo mi nije jasno zašto su svi u EU prihvatili njihovu politiku.
Podelite komentar