Seizmolog objasnio šta se događa u Jadranu: Glavni potres možemo da uporedimo s petrinjskim

   ≫ 
  • 4
Zemljotres jadransko more Foto: Twitter/@LastQuake

Poslednjih dana serija potresa pogodila je područje Jadrana, od kojih je najsnažniji bio onaj subotnji magnitude 5,5 stepeni po Rihteru. Podrhtavanje se osetilo na ostrvima, priobalju, ali i u Italiji. I jutros je zabeležen jedan, nešto slabiji od 4,2 stepeni.

- Poslednjih dana beležimo pojačanu seizmičku aktivnost na području srednjeg Jadrana, preciznije oko ostrva Palagruže. Zabeležene su desetine potresa od kojih su neki magnitudama bili izraženiji pa su se osetili i u priobalnim gradovima - kazao je seizmolog Krešimir Kuk te dodao: - S obzirom na to da serija potresa još traje s izrazitom aktivnošću, možemo slobodno da kažemo da će ih biti još. Naravno, ne znamo koliko će ih još biti i koliko će trajati.

On je za Vecernji.hr pojasnio kako se još ne zna dovoljno da bi mogao da se odredi tačan uzrok potresa u Jadranu.

- Ne možemo za svako područje da kažemo da se radi tačno o tom rasedu ili tom sklopu raseda. No, poznato je kako je šire područje Palagruže seizmički aktivno. Pa smo i pre nekoliko godina tamo imali jaču seriju potresa. A poznato je i kako je 1988. godine zabeležena velika serija potresa, njih više od 200 na tom području srednjeg Jadrana - kaže Kuk.

Dodaje kako nije realno očekivati da bi potresi mogli da izazovu jači cunami u Jadranu.

- Kad su se i događali, bili su vrlo malih amplituda. Dakle, veću opasnost ne bi mogli da izazovu. Jugo, recimo, izazove mnogo veće talase - dodaje on.

Zašto se razlikuje doživljaj potresa na kopnu i moru?

- Mnogo više energije se potroši u moru od mesta nastanka potresa do mesta gde ga doživljavamo pa su i efekti slabiji. Budući da je reč o nenaseljenom području ispod morske površine, jednostavno manje energije dospe do mesta gde ga ljudi osećaju pa ga slabije dožive. Ovi potresi imali bi znatno drukčije efekte da su se dogodili u naseljenom području. I ovaj glavni potres u Jadranu bio je snažan (5,5 stepeni) te možemo da ga uporedimo s onim petrinjskim - kaće on.

Koliko iznose procene, prema poznatim podacima, o jačini potresa u Jadranu?

- U južnom priobalju, dakle u celoj južnoj Hrvatskoj najsnažniji potresi mogli bi biti magnitude 7 stepeni prema Rihteru pa i nešto više od toga. Istorijski gledano, poznati snažni potresi koji su pogađali to područje jesu onaj iz 1667. kada je razrušen Dubrovnik pa 1976. u crnogorskom primorju te 1996. u Stonu - zaključio je Krešimir Kuk.

Video: Dron pokazao svu katastrofu koju je napravio zemljotres u Petrinju

(Telegraf.rs)

Video: Sudar autobusa i automobila kod okretnice na Slaviji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mikica

    30. mart 2021 | 13:46

    Neće valjda 7-cu da ubodu na lotou... Jadni Hrvati.. Sve ih stiglo.. Beda u državi, korona, zemljotresi, dugovi.. Šta su oni bogu skrivili?

  • Lika

    30. mart 2021 | 16:41

    Ne razumem zbog cega nece da kazu da je sve zbog Etne. Taj vulkan je potpuno van kontrole. 24.3. je bila 16 erupcija za mesec ipo dana. Kada se desi snazna erupcija uz eksploziju, u roku od 2,3 dana se desi zemljotres na Balkanu. To se desilo i sa Petrinjom, centralnom Grckom... pa proverite datume i uvericete se i sami... Ceo Balkan se trese, od Hrvatske do Grcke, jer su zemljotresi "plitki", dubine 10km pa se konstantno ponavljaju... bolje biti informisan, jer ce ovakvo stanje potrajati...nazalost...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA