Lekari iz Turske na poziv došli u pomoć Sarajevu, sad im ne daju da uđu u Klinički centar?
Na poziv Ministarstva zdravlja Kantona Sarajevo, tačnije ministra Harisa Vranića, iz Turske su stigla dva vrhunska stručnjaka, lekari Siran Keske i Bilgin Sait.
Kako je za portal "Avaz" objasnio Vranić, cilj njihovog dolaska je da pomognu domaćim stručnjacima i lekarima u borbi protiv korona virusa i jačanje sistema u radu sa zaraženim pacijentima.
Planirano je da u naredna četiri dana turski stručnjaci zaposlenima u KCUS-a i Opštoj bolnici "Prim. dr Abdulah Nakaš" prenesu svoje bogato znanje i iskustvo kako bi se medicinski radnici u Kantonu Sarajevo bolje nosili s velikim pritiskom i prilivom pacijenata na odleljenje intenzivne njege.
Međutim, plan za sada delom nije moguće realizovati jer je, kako saznaje "Avaz", iz KCUS-a je ministarstvu odgovoreno da lekari moraju da dostave potvrde o nekažnjavanju.
- Verovatno ste upoznati da lekarima - stranim državljanima Lekarska komora Kantona Sarajevo prethodno mora izdati privremenu licencu sa rokom važenja koliko traje i privremeni boravak na teritoriji FBiH. U te svrhe trebalo bi da dostavite Lekarskoj komori Projekat saradnje sa Institucijom iz koje kolege dolaze, Potvrdu o članstvu i aktivnostima u Lekarskoj komori zemlje porekla i Potvrdu o poštovanju etičkih principa struke, odnosno da se protiv podnositelja zahteva ne vodi disciplinski postupak, koja ne sme biti stariji od tri meseca, a izdaje je nadležna Lekarska komora čiji je član podnosilac zahteva - navodi se u odgovoru KCUS ministarstvu zdravstva Kantona Sarajevo.
Lekarska komora, na koju se poziva Klinički centar, je nelegalna što je potvrdio i Opšinski sud u Sarajevu.
I dok lekarima nije omogućen pristup Kliničkom centru, stručnjaci iz Turske obišli su Opštu bolnicu.
Uz ministra Vranića goste je primio prof. dr Ismet Gavrankapetanović, direktor Opšte bolnice i prim. dr Ednan Drljević, šef Infektivnog odeljenja i pored ostalog ih informisali o aktuelnoj situaciji s pandemijom koronavirusa i načinu lečenja i zbrinjavanja velikog broja pacijenata u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Medicinski stručnjaci su potom započeli vizitu na na intenzivnoj njezi, a planiran je obilazak svih (181) pacijenata koji su hospitalizovani na kovid odeljenju.
Podsetimo, u Sarajevu je već danima kritična situacija sa korona virusom. Beleži se veliki broj obolelih, a zvaničnici su pre dva dana rekli da im scenario sve više liči na italijanski Bergamo.
(Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hajmo Bosno, hajmo Hercegovino!!!!
Nije Bosna neka kocijaska drzava, ako neko zamislja.
Podelite komentar
TeA
Bice dosli smo sad i nikad vise.
Podelite komentar
Kasna jesen
Staromodni sistem u Bosni
Podelite komentar