Hilda iz Sirije slavi krsnu slavu i peva srpsku etno muziku: Pokloni sa Ostroga su nam doneli sreću
Hilda Hrekes (29) iz Sirije je devojka koja ne priznaje granice i stereotipe. Kada na biciklu prođe Parkićem, ili zastane da u kafiću popije kafu i proćaska sa prijateljicama, ona izgleda kao i svaka druga mlada Banjalučanka, piše Srpskainfo.
Ali, Hilda nije Banjalučanka, bar ne po rođenju. Ona je Sirijka, rođena i odrasla u drevnom gradu Alepu.
- Kada smo, pre sedam godina, moj brat Jamen i ja došli u Banjaluku, prihvatili su nas kao najrođenije. Mnogo nam je to značilo, pomoglo nam je da budemo kreativni i uspešni, da smanjimo teret koji oseća svaki stranac, kada se nađe u tuđini – kaže Hilda.
Dodaje da Banjaluka za nju već odavno nije tuđina, nego drugi zavičaj, u kojem je stekla ne samo prijatelje nego i porodicu, jer je postala ponosna kuma jedne majušne Banjalučanke.
Ova mlada Sirijka čudesnog osmeha i anđeoskog glasa, rodnu je zemlju napustila 2011. godine, kada je otišla na studije u Zagreb i tamo se pridružila svom bratu Jamenu. Dve godine kasnije brat i sestra, oboje studenti, sele se u Banjaluku.
Kao vernica, pravoslavka, koja je od detinjstva vezana za crkvu i za muziku, utočište je potražila u Hramu Hrista Spasitelja i u horu Srpskog pevačkog društva „Jedinstvo“.
– Potičem iz muzikalne porodice. Nas četvoro dece smo, uz našeg tatu, od malih nogu svirali i pevali, u crkvi smo bili pravi mali hor. Od 15. godine, pa sve dok nisam došla u Zagreb, imala sam u Siriji svoj dečji hor. Tako sam se i u Banjaluci pridružila horu „Jedinstvo“ i prihvatili su me kao sestru – kaže Hilda.
I dok se sa osmehom priseća svog prvog javnog nastupa, a bilo je to u vrtiću u Alepu, kada je imala samo četiri godine, veze priču o svojim banjalučkim danima.
Uz studije farmacije na banjalučkom Medicinskom fakultetu, u Hramu Hrista Spasitelja je, zajedno sa devojkama sa kojima se zbližila u pojanju i molitvi, osnovala pevačku grupu „Dar“.
- Pevamo i duhovne i etno i pop pesme, na različitim jezicima i na poseban način – kaže Hilda.
Jedini Sirijci koji slave slavu
Od 2017. pridružila se voklano instrumentalnom sastavu „Trag“, najpoznatijem etno ansamblu u Republici Srpskoj. Njena saradnja sa „Tragom“ počela je na simboličan način: došla je kao gošća, da bi postala domaća.
- Sve je počelo radom na albumu „Trag i prijatelji“, sa idejom da se spoji sirijska i srpska etno muzika. Na tom albumu ja sam gostovala kao vokal, a moj brat, koji živi u Alepu, kao bubnjar: snimao je ritmove i slao ih internetom. Nakon ovog projekta saradnja je nastavljena i ja sam postala deo porodice „Traga“ – priča Hilda.
Sa „Tragom“ je pevala i u Minsku i mnogim gradovima regiona i svuda ju je publika dočekala sa simpatijama.
I danas je, kaže, mnogi pitaju zašto studira farmaciju, a ne muziku.
- Muzika je moja ljubav, moja strast, volim da pevam bez pritiska i bojim se da bih izgubila taj žar, ako bi mi muzika postala profesija, posao od koga mi zavisi egzistencija – kaže Hilda.
Ali je uporedo sa studijama farmacije, upisala Školu vizantijskog pojanja u Novom Sadu, gde može da stiče nova znanja o duhovnoj muzici.
I za sve vreme, dok su ona i njen brat Jamen tragali za svojim mestom pod suncem banjalučkim, kako kaže Hilda, pratio ih je, čuvao i blagosiljao Sveti Vasilije Ostroški.
- Često smo od prijatelja dobijali poklone iz Manastira Ostrog i uvek bi nam ti pokloni donosili sreću. Baš na dan Svetog Vasilija, ja sam, 2011. otišla iz svoje Sirije i kada smo došli ovamo, imala sam osećaj kao da nam svetitelj poručuje: dobrodošli. Zato smo tražili blagoslov da Sveti Vasilije Ostroški bude naša krsna slava – kaže Hilda.
Blagoslov su dobili i tako su Jamen i Hilda Hrekes postali prva sirijska porodica koja u Republici Srpskoj slavi svoju krsnu slavu.
- Kod nas u Siriji ne postoji takav običaj, a inače je, u ispovedanju pravoslavne vjere, sve isto kao ovde, samo se jezik razlikuje. U Siriji svako pravoslavno dete, pri krštenju, dobije svog sveca zaštitnika, a ovde kroz krsnu slavu zaštitnika ima porodica - kaže Hilda.
Moj brat, moj ponos
Hilda Hrekes kaže da joj je najveća podrška njen brat Jamen, mladi psiholog istraživač, koji pohađa master studije na Filozofskom fakultetu u Banjaluci.
Jamen već godinama radi kao kulturološki medijator u oblasti migracija pri različitim međunarodnim organizacijama na zapadnom Balkanu.
Široj javnosti postao je poznat kada je, zajedno sa još dvojicom kolega sa Filozofskog fakulteta u Banjaluci, objavio knjigu „Migranti i mi“, zasnovanu na višemesečnom istraživanju, koje je otkrilo šta migranti sa istoka misle o BiH, a šta domaće stanovništvo misli o migrantima.
Na promociji ove knjige Hilda je pevala, naizmenično na arapskom i srpskom, pesmu „Ruse kose curo imaš“, koja je i u Siriji tradicionalna narodna pesma.
Hilda kaže da se, kao i mnogi drugi pravolsavci iz Sirije, svakodnevno moli za mitropolita Pavla iz Alepa, koji je u ratu kidnapovan već sedam godina.
- On je moj duhovni otac nadam se da će nam se vratiti i da ćemo ga ponovo videti – kaže Hilda.
Video: Angela Mutua Ćirić je srpska snajka a njeno izvođenje pesme Veseli se srpski rode zvuči ovako
(Telegraf.rs)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Toni
Bravo pravoslavni rode,imam poznanika I njegovu sestru iz Sirije pravoslavni krst nosi od deset centimetara
Podelite komentar
Sulejman poturica gori od turaka
Uhhh kakav glas svaka čast
Podelite komentar
Невена
Ауу шта је ово ?! Што би рекли наши млади , "ДЈЕВОЈКО ПОКИДАЛА СИ" ... 😃
Podelite komentar