Biološke bombe u blizini kovid bolnica u Hrvatskoj: Samo "Dubrava" ima 100 tona infektivnog otpada

   ≫ 
  • 15
Gde odlazi medicinski otpad? Foto: Shutterstock

Tone infektivnog otpada svakog dana izlaze iz hrvatskih bolnica, dvostruko više nego pre pandemije korona virusa, a ova zemlja nije usamljena po tom pitanju.

Najveći problem je tamo gde nema spalionica sa sertifikatom za tu namenu, kao što je to slučaj u Hrvatskoj.

Samo KB Dubrava dnevno ima oko tri tone, ili mesečno 100 tona infektivnog otpada, što je potencijalna nova zdravstvena opasnost, ali i moguće zagađenje životne sredine, piše Jutarnji list.

U poslednjih mesec dana skupljena velika količina otpada

U poslednjih mesec dana situacija je kulminirala pa se tako pored KB-a Dubrava, koja od početka pandemije funkcioniše kao kovid bolnica, nalazi velika količina otpada, a slično je i u Infektivnoj klinici "Dr Fran Mihaljević".

- Konstatovali smo da je problem veliki, ali nadam se da će Ministarstvo privrede i održivog razvoja naći hitno rešenje do sledeće nedelje - kaže ministar zdravstva Vili Beroš.

Firma koja odvozi otpad upozoravala

Od početka decembra firma "Kemis-Termoclean", s kojom deo bolnica ima ugovore o odvozu infektivnog otpada, upozorila je nadležne na činjenicu da količine prelaze mogućnosti zbrinjavanja.

- Takođe smo 9. decembra održali sastanak svih ''obrađivača'' otpada u Hrvatskoj privrednoj komori i ponudili rešenje, a to je da se taj otpad privremeno spaljuje u cementari Našice gde se inače spaljuje zaplenjena droga, oštećeni novac i slično - objašnjava Zoran Matić, direktor firme "Kemis-Termoclean".

Ali taj prošlomesečni predlog Ministarstvo privrede i održivog razvoja odbilo je s obrazloženjem da u "pravilniku o onom što se u cementari može spaljivati nema infektivnog otpada", pa je sve ostalo po starom.

Izvoz otpada?

U međuvremenu pokušalo se da se otpad "izveze " u Austriju, Nemačku ili Sloveniju, ali pokazalo se da su njihovi kapaciteti zauzeti.

Činjenica je da se infektivni otpad može po pravilniku uništavati samo u spalionicama opasnog otpada koje Hrvatska nema, ali privremeno bi se verovatno ipak moglo dozvoliti "spaljivanje u svrhu dobijanja energije", za šta cementara u Našicama ima dozvolu, piše Jutarnji list.

(Telegraf.rs)

Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • MIKI

    8. januar 2021 | 19:12

    DOK JE SUNCA,ČUĆE SE KRICI IZ,JADOVNA,JASENOVCA,SA KOZARE I SAVE!LOŠE POSEJALE KOMŠIJE NAŠE.....

  • Ahahaha

    8. januar 2021 | 19:27

    Dobra im ta eu, sve med i mleko, organizacija na nivou

  • Невена

    8. januar 2021 | 19:15

    Све ће то они истрести на границе са нама јер им еУропски надређени а нарочито "Јанези" другу могућност неће ни понудити... најлакше је навести да су "претрпани" а тако су их "мазуцкали" када су им били потребни! Хоће државу а за свој отпад и њу се не знају побринути!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA