Dodikov savetnik otkrio odakle je stigla ikona poklonjena Lavrovu, kao i koliko vredi na tržištu

   ≫ 
  • 19
Sergej Lavrov Foto: Tanjug/AP

Radovan Kovačević, savetnik predsedavajućeg Predsedništva BiH Milorada Dodika smatra da je neophodno da se krene od početka i objasni o čemu se radi kada je u pitanju poklonjena ikona Sergeju Lavrovu, ministru spoljnih poslova Rusije.

- Ikona je bila u privatnom vlasništvu jedne porodice iz Banjaluke, koja ju je tu imala duže od 15 godina. Oni su poželeli da ta ikona bude poklonjena Lavrovu - rekao je Kovačević gostujući na RTRS.

Kovačević dalje ističe da je tu i pitanje vrednosti same ikone.

- Ikona naravno ima sentimentalnu vrednost, te vrednost na osnovu toga što je u pitanju pravoslavna ikona koja je osveštana, ali nema nikakvu značajniju materijalnu vrednost - istakao je.

Ono što je jako bitno, navodi Kovačević, a što svako može da proveri, jeste da je takve ikone lako moguće pronaći na internetu.

- Ima ih jako mnogo i njihova cena se kreće od 100 do 200 evra - kaže Kovačević.

Navodi da su izvršili proveru, te kaže da ne postoji potraga za spornom ikonom bilo gde, te da se ne nalazi u bilo kakvoj evidenciji.

- Verujem da je javnosti poznato da postoji Interpolova baza, koja postoji od 1951. godine, dakle posle Drugog svetskog rata, kada je veliki broj umetnina bio otuđen i za kojima je tragano. Postoji jedna baza, koja je i te kako detaljna i u njoj se nalaze hiljade artefakta BiH, ali naravno ove ikone tu nema - dodao je Kovačević.

Kovačević kaže da ona nije na bilo koji način nikada predstavljala kulturnu baštinu ili bilo šta drugo.

- Tako da je i to stvar, koja je jako bitna. Ne radi se o bilo kakvom kulturnom blagu ili bilo čemu drugom. To su najobičnije spekulacije, za koje niko nije ponudio bilo kakav dokaz, ali je namera bila potpuno i jasno politička - rekao je Kovačević.

Da podsetimo, Ukrajinsko ministarstvo kulture utvrdilo da se radi o ikoni s pečatom Odeske regionalne za zaštitu spomenika materijalne kulture i prirode, koja je osnovana 1926. godine u Odeskom istorijsko-arheološkom muzeju i da je ikona vlasništvo Ukrajine.

Kako bi Interpol utvrdio o čemu se tačno radi i rasvetlio slučaj, Ministarstvo spoljnih poslova Rusije juče je predalo Ambasadi BiH u Moskvi ukrajinsku ikonu iz 18. veka, što je potvrđeno u Rusiji.

Video: Lavrova u Istočnom Sarajevu dočekali Dodik i Cvijanović

(Telegraf.rs)

Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sasa

    24. decembar 2020 | 14:05

    Hahaha sta drugo ocekivati od beskorisnog savetnika!!!

  • 123

    24. decembar 2020 | 14:56

    Hahahahaha e uvek se slatko ismejem ovakvim izjavama kad ni onaj sto to izjavljuje ne veruje u to sto prica, a neko mu rekao da bas to mora da kaze.

  • 😀

    24. decembar 2020 | 15:45

    Moguće. Ali onda Ukrajina treba da uputi zvanično izvinjenje BiH, jer je ikonu koja je u vlasništvu porodice proglasila ukradenom. Neko laže, ili Ukrajina, ili dodo. Ko li laže?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA