Mira iz Banjaluke je hraniteljka blizanaca sa Daunovim sindromom: Ljubav vredna svakog truda
- Dragan i Dalibor su kod mene od 2016. godine, a iako sam na početku imala dosta nesigurnosti i strepnji, jer se ranije nisam susrela sa decom sa Daunovim sindromom, nikad se nisam pokajala što sam ovim dečacima pružila dom - priča za "Nezavisne" Mira Komljen iz Banjaluke, hraniteljka blizanaca sa Daunovim sindromom, koji sada imaju 12 godina.
Ona dodaje da je prvi susret sa dečacima i za nju i njih bio veoma stresan, jer su oni morali da se isele iz jedinog doma za koji su do tada znali.
- Oni su odrastali u "Kolevci" u Subotici, to je ustanova za decu s poteškoćama u razvoju, a ja sam ih prvi put videla na parkingu u Beogradu - kaže Komljenova.
Vožnju od Beograda do Banjaluke Komljenova pamti kao veoma stresnu, jer su se dečaci celim putem bunili.
- Bili su mali i u pelenama, nisu znali ni da pričaju. Bunili su se jer su bili istrgnuti iz sredine koja im je bila poznata, u kojoj su funkcionisali, a sada su se nalazili u autu s nepoznatim osobama - priča Komljenova.
Ističe da su i prvi meseci koji su usledili nakon dolaska dečaka u njihov dom bili napeti, jer je mnogo toga tek trebalo da nauče.
- Oni su dobra deca, idu u školu i u Servisni centar "Dajte nam šansu - Zvezdice". Krenuli su i na folklor, vole da se igraju, plešu, pevaju, vole nastupe - kazala je Komljenova.
Komljenova je i majka troje odrasle dece, sina i dve ćerke, te kaže da je prvo s njima morala da se konsultuje kada je odlučila da se bavi hraniteljstvom.
- Sin ne živi sa mnom, a ćerke su me u potpunosti podržale, za njih je to bila divna ideja - rekla je Komljenova.
Dodaje da se nikada ranije nije susretala sa decom sa Daunovim sindromom te da je savete tražila i na internetu, na kojem se deca s ovim sindromom često opisuju kao mirna i umiljata, zbog čega ih neretko zovu i deca sunca.
Istakla je da su za razliku od opisa na internetu Dragan i Dalibor veoma živahni dečaci, ali da su istovremeno i poslušni.
Iako joj je život s osobama sa Daunovim sindromom do tada bio nepoznat, hraniteljstvo nije, jer je i njena majka bila hraniteljka.
Dodaje da iako je ranije radila različite poslove, u hraniteljskom poslu zaista najviše uživa.
- Ljubav koju čovek dobija od te dece i koju im pruža vredi svakog uloženog truda - istakla je Komljenova.
Onima koji se dvoume da li da postanu hranitelji, posebno hranitelji deci s poteškoćama u razvoju, Komljenova poručuje da je za to potrebna samo ljubav.
Video: On možda ima Daunov sindrom ali je jedna srećna beba koja obožava špagete
(Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marina
Mozda da su roditeljima dali novac za decu kao sto daju hraniteljima (platu, staz, deca ne placaju nista a imaju i tudju negu i pomoć zbog Dawn sindroma) neka od dece ne bi završila u tim ustanovama, niti kod hranitelja. Deci je uvek bolje u biološkoj porodici. Srbija i BIH cekaju zakon Roditrlj-Negovatelj jedine na Balkanu brz tog vaznog zakona.
Podelite komentar