Drugi talas korone može da baci Sloveniju na kolena: Imaju opremu, nemaju doktore i sestre
Vlasti Slovenije saopštile su danas da je zemlja zabeležila 707 novih slučajeva infekcije za 24 sata, što je najviši broj od početka pandemije korona virusa. Na konferenciji za novinare zvaničnici su rekli jednu rečenicu koja je mnoge zabrinula - na intenzivnoj nezi ostaju bez kreveta, imaju opremu ali nemaju dovoljno kvalifikovanog osoblja - zbog čega drugi talas pandemije može da dovede do katastrofe u ovoj zemlji.
Slovenija, zemlja koja je prva u Evropi proglasila kraj epidemije sredinom maja i danima imala nula slučajeva, sada se našla pred velikim izazovom.
U poslednja 24 sata testirano je 4.902 ljudi. U ovom trenutku hospitalizovano je 210, a 35 osoba je u kritičnom stanju, dok su dve osobe umrle.
Slovenija beleži 202.75 obolelih na 100.000 stanovnika u poslednje dve sedmice.
Na današnjoj konfereciji rečeno je da će vlada usvojiti oštrije mere protiv širenja korona virusa, a zvaničnici su rekli da je trenutno glavni problem nedostatak kvalifikovanog osoblja.
- Prosečno vreme na intenzivnoj nezi je 14 dana ili duže, zbog čega ostajemo bez kreveta za ove pacijente. Imamo opremu, ali imamo i nedostatak kvalifikovanog osoblja, koje će delimično biti popunjeno premeštanjem radnika - rekao je danas prof. dr Matjaž Jereb, šef intenzivne nege na Klinici za infektivne bolesti.
Slovenački mediji su pre nekoliko dana pisali o ovom velikom problemu u zemlji, a navodno je više od 70 posto kapaciteta intenzivne nege popunjeno.
Još veći problem je nedostatak doktora i medicinskih sestara koji su obučeni za rad u ovim specijalnim odeljenjima.
Bolnice zbog toga pozajmljuju lekare, pomažu jedni drugima premeštajući specijaliste, a Lekarska komora je upozorila da bez jasnih zakonskih osnova i instrukcija iz Ministarstva zdravlja, nije moguće preraspoređivanje specijalista.
Međutim, prema odgovorima dve najveće bolnice u Sloveniji, nedostatak osoblja nije rezultat pandemije korona virusa, već je problem koji postoji dugo i godinama nije rešen.
Pandemije je samo, kako piše 24ur.com, otkrila samo još jednu "ranu njihovog zdravstvenog sistema".
Pre nekoliko dana ortopedski hirurg Danijel Bešić Loredan kritikovao je Vladu i Ministarstvo zdravlja da se nisu pripremili za drugi talas.
- Mislim da smo od 15. maja do 15. avgusta, dakle za tri meseca, mogli da preokrenemo priču i Kovid-19 smestimo u naš zdravstveni sistem. Međutim, sada imamo zdravstveni sistem koji je na kolenima, zdravstvenu negu koja ne može da podnese pritisak - rekao je on.
Nedostatak kvalifikovanog osoblja za rad na intenzivnoj nezi, gde se leče najteži pacijenti oboleli od korone, veoma je zabrinjavajuće.
Kako piše slovenački poratl, ako su u prvom talasu epidemije masovno kupovali zaštitnu opremu i ventilatore za lečenje najkritičnijih slučajeva kojima je potrebno nekoliko nedelja intenzivne nege, zanimalo ih je šta su vlasti uradile od maja do danas, kada imaju rekordan broj zaraženih ljudi, da obezbedi dovoljno kvalifikovanog osoblja.
Mnoge bolnice su pomogle sebi tako što su prebacile osoblje sa drugih odeljenja, ali i prebacivanjem pacijenata.
Iz Univerzitetskog centra u Mariboru za medij kažu da nedostatak osoblja imaju već godinama unazad.
- Samo nekoliko ljudi radi na intenzivnoj nezi, uprkos otvorenim tenderima, a i oni koji dođu odu posle godinu ili dve. Doktori obično ne odlučuju da rade na intenzivnoj nezi - rekli su iz bolnice.
Slovenački portal upozorava kako će se nedostatak osoblja osetiti u drugom, a možda i u trećem talasu pandemije. Kako se navodi, jasno je da se doktori specijalisti ne mogu preko noći obučiti za rad na intenzivnoj nezi.
Ništa bolja situacija nije ni u UMC Ljubljana, u kojoj nedostatak medicinskog osoblja postoji godinama unazad.
- Obuka lekara za samostalan rad na intenzivnoj nezi traje šest do osam godina - ističu iz klinike. Sve ovo treba predvideti na vreme.
Poslednjih nekoliko meseci 102 specijalista obučeno je na UMC Ljubljana kratkim seminarima kako bi moglo na intenzivnoj nezi, ali im ta obuka ne dozvoljava samostalan rad.
Video: Za vikend kontrolisano 246 objekata, od toga je 41 načinio krivični prekršaj
(Telegraf.rs)
Video: Džinovska oluja juri prema Evropi: Milioni upozoreni na najveći stepen opasnosti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
@ironija
Sreća pa mi imamo lekare
Podelite komentar
Boban
Da nisu pod Evropskim kisobranom nebi imali sta da Jedu. Teletabis drzava....
Podelite komentar
Dokle bre
A sta to treba nas da bude briga sto nemaju lekare? Jer to treba da znaci da preuzmu nase i daju zeleno svetlo da u sto vecem broju da dodju?
Podelite komentar