Profesor Petar Kočović tvrdi: Kraj 2. talasa u Srbiji za 5 dana, kod ovih komšija tek 2095. godine
Profesor Petar Kočović svakog dana objavljuje opštu mapu Evrope, na kojoj prikazuje kada će se određeni talas epidemije korona virusa, u kojem se nalazi neka zemlja, završiti. Prema njegovim procenama, kraj epidemije prvo će se dogoditi u Srbiji, zatim u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, dok će neke zemlje morati da sačekaju još godinu ili više.
Predviđanja kraja epidemije dobija uz pomoć takozvane Gausove krive.
- Na opštoj mapi Evrope koju objavljujem svaki dan - uz svaku državu stoji datum. To je kraj završetka datog talasa. Ali, za par zemalja (u određenom kratkom vremenskom periodu) kao što je Turska na primer, u pretodnih par dana Gausov model ne računa završetak, pa sam ostavio poslednju promenu - objašnjava profesor za Telegraf.rs.
Prema njegovim procenama, drugi talas epidemije u Srbiji će se završiti 13. septembra, u BiH 9. oktobra, a u Crnoj Gori 5. novembra.
Posted by Petar Kocovic on Tuesday, September 8, 2020
Sa druge strane, Hrvatska će završetak drugog talasa dočekati 26. januara 2021, Slovenija 13. avgusta 2022, a Rumunija 21. decembra 2021.
Ono što posebno zabrinjava jeste procena da će se drugi talas u Mađarskoj završiti tek 13. novembra 2095, a u Turskoj 6. februara 2145. Profesor napominje da su svi ovi datumi okvirni.
- Za par dana će se stanje promeniti, pa će biti novi datumi. Bilo kako bilo - sve je ovo okvirno, naročito ako su datumi daleko od današnjeg dana, kao što je u slučaju Mađarske i Turske - objašnjava Kočović.
Kako je istakao ranije, zemlje u regionu su uglavnom u drugom talasu pandemije, izuzev Rumunije, Bugarske i Severne Makedonije, koje su i dalje u prvom talasu epidemije.
Prema njegovim procenama, Rumunija će iz prvog talasa izaći 21. decembra 2021, Bugarska - 10. decembra ove godine, a Severna Makedonija - 4. decembra.
- Rumunija, Bugarska i Severna Makedonija su još u prvom talasu jer je njihovo stanovništvo "nedisciplinovano" kada je u pitanju borba protiv Covid-19 - ističe Kočović.
On ističe i "Sveto trojstvo" za borbu protiv Covid-19, a to su: maska u zatvorenim prostorima i kada je gužva na otvorenom; fizička distanca od dva metra i pranje ruku.
- Nema grljenja i ljubljenja sa onima koje duže nismo videli. Severna Makedonija je trebalo da izađe kad i mi iz prvog talasa, ali su imali Ramazan Bajram i državni praznik. I eto - dva dana neopreznosti i broj zaraženih je porastao - objašnjava profesor.
Slično je bilo i u Bugarskoj, s dodatkom demonstacija u Sofiji, koje traju dva meseca.
- Ako se ne varam, u junu su bile demonstracije u Bukureštu i eto širenja prvog talasa po celoj zemlji - priča za Telegraf.rs.
Profesor na kraju objašnjava zašto se kraj talasa za neke zemlje predviđa za nekoliko desetina godina.
- U Mađarskoj i Turskoj se iz dana u dan povećava broj zaraženih i to je razlog zašto je datum tako dalek. Ali, vrlo brzo će se približiti današnjem datumu - kada broj zaraženih drastično padne - zaključuje na kraju razgovora.
Šta je Gausova kriva?
Reč je o jedinstvenom matematičkom modelu u svetu za praćenje pandemije korona virusa. Kako profesor Kočović objašnjava za Telegraf.rs, on ima 5 modela za praćenje epidemije, ali je Gausova kriva najpoznatija.
- Za Gausovu krivu su potrebni samo podaci o zaraženim pacijentima na dnevnom nivou. Koristim podatke koje objavljuju Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje "Batut". Ova tehnologija prilično pouzdano računa - upotrebiću pojam predviđa, kraj ciklusa, kao i vrhove... I ne samo za Srbiju, već i za sve zemlje - navodi naš saogovornik.
Video: Kon: U julu se korona razbuktala zbog utakmica, proslava rođenja, izbora i protesta
(Telegraf.rs)
Video: Mesečni horoskop za decembar Aleksandre Bjeljac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kiza
Ko ovome dade diplomu profesora
Podelite komentar
Sajko
Nek proveri ovaj malo holesterol. Izgleda da mu ulje baca na masu.
Podelite komentar
Aca
Ovog masnoća udarila u glavu...
Podelite komentar