Nekad dolazile čitave porodice, danas samo njih viđaju na ulicama: Koji migranti to stižu na Balkan?
Kad su se pre nekoliko godina prve grupe migranata pojavile u Bosni i Hercegovini, one su prvenstveno bile sačinjene od porodica, a često je i nekoliko generacija putovalo zajedno, a danas se na ulicama gradova, pogotovo u Krajini, mogu primetiti samo mladi muškarci, piše sarajevski portal Klix.
Novi izveštaj Agencije za evropsku graničnu i obalnu stražu (Frontex) govori da je broj migranata registrovanih na spoljnim granicama EU manji za 15 posto u odnosu na isti period prošle godine, kao osnovni razlog i dalje se navodi pojava pandemije korona virusa, kaže za portal ekspert za bezbednost Safet Mušić.
- Prema istom izveštaju broj migranata u julu ove godine je povećan gotovo za trećinu u odnosu na jun, ali većina je registrovana u području srednjeg i zapadnog Sredozemlja. Dok je po izveštaju Frontexa broj registorvanih migranata na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti za 40 posto manji nego u junu. Aktivnost migranata i pokreti na zapadnobalkanskoj ruti su posledica ublažavanja mera na suzbijanju pandemije u Grčkoj, kao i veliki broj migranata koji se od ranije nalazi u ovoj državi. Tako da nemaju uporišta informacije koje govore da je povećan broj ulazaka migranata u BiH i od izuzetne je važnosti verodostojno izveštavati o ovom pitanju - tvrdi Mušić.
Potvrdio je da je struktura migranata promenjena i da je oko 90 posto njih koji borave na prostoru BiH mlađe životne dobi, da su to muškarci, samci.
- Vrlo je mali broj migranata koji s porodicama pokušavaju da dođu do EU, a osnovni razlog je što su granice sve više zatvorene, što su putevi koje koriste migranti izuzetno rizični, neprohodni, a često mesecima pešače uglavnom noću i bez hrane i osnovnih potreba. Migranti imaju mobilne telefone i osim što im služe da prate rute kretanja, oni vrlo aktivno razmenjuju informacije o uslovima puta, mestima prelaska granice, stanju u područjima koja treba preći i slično - kaže Mušić.
Napominje da takve informacije dolaze i do porodica koje žive u državama koje su polazište migracija ili su u kampovima u Grčkoj i Turskoj, tako da je njihova procena da je preveliki rizik voditi decu, starce, odnosno kompletne porodice.
Migrantska kriza posebno je naglašena u Krajini i Sarajevu.
Prema nekim informacijama, na ulicama Sarajeva nalazi se više od pet hiljada migranata koji usložnjavaju bezbednosnu situaciju u toj zemlji.
U Velikoj Kladuši svakodnevno protestuju građani, a ovi ministar bezbednosti BiH Selmo Cikotić posebno je naglasio ovaj problem kao prioritetni u svom radu.
Video: Na stotine migranata pokušalo iz Srbije nasilno da uđe u Mađarsku
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Salko poturcenisrbin
Stizu buduci teroristi.
Podelite komentar
Marko
Islamizacija Evrope.
Podelite komentar
Tomket
To je pokazatelj da ovi migranti ne beže od rata jer bi tada bežale cele porodice. Ovo su dzabalebroši i grebatori koji bi da žive na teret Evrope i njenih građana.
Podelite komentar