Uprkos koroni, Hrvati ne odustaju od proslave zločinačke akcije: Državni vrh u Kninu "slavi Oluju"

 ≫ 
  • 25
Zoran Milanović, Andrej Plenković Foto: Tanjug/HINA/Damir Sencar

Predsednik Hrvatske Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković zajedno će obeležiti 25. godina od zločinačke operacije Oluja, tokom koje je proterano 250.000, a ubijeno više od 1.800 Srba.

Milanović će u Kninu boraviti i 4. i 5. avgusta, a detalje kako će to dvodnevno obeležavanje Oluje izgledati Kabinet predsednika još dogovora sa Vladom.

U ovom trenutku više je scenarija kako će cela manifestacija izgledati, pa je upitno i hoće li Milanović 4. avgusta uveče na Kninskoj tvrđavi, a što se ranije spominjalo, moći da priredi primanje za hrvatske ratne komandante, na kojem bi trebalo da pojedincima dodeli odličja i više činove.

Sve bi, kaže za Večernji list, ministar odbrane Tomo Medved, trebalo postati jasnije nakon sastanka između Organizacijskog odbora za proslavu i Hrvatskog zavoda za javno zdravlje, koji će se održati u petak u Ministarstvu obrane. Prema ministru, na tom sastanku bi trebalo da budu donesene odluke o organizaciji na temelju najnovije epidemiološke situacije.

Susret Milanović – Plenković, ovaj put u Kninu, biće zanimljiv s obzirom na jedno od njihovih zadnjih pojavljivanja, ono na 25. godišnjicu Bljeska u Okučanima, završilo poprilično neslavno. Naime, Milanović je tada odbio da učestvuje u samom obeležavanju, i to nakon što je shvatio da u protokolu učestvuju neki koji na sebi nose majice s ustaškim pozdravom “Za dom spremni”. Od izvora bliskih Milanoviću saznaje se da će se ovaj put itekako paziti da se takvo što ne ponovi, odnosno da u samom protokolu ne dođe do takve situacije.

Podsetimo, vojno policijska akcija Oluja počela je 4. i trajala je do 7. avgusta 1995. godine, a tokom njenog trajanja hrvatske snage su ubile najmanje 1.800 osoba srpske nacionalnosti i proterale 250.000 ljudi.

Napad je počeo rano ujutro 4. avgusta, a dan kasnije hrvatska vojska ušla je u gotovo potpuno napušten i prethodno teško i nasumično granatiran Knin. Otpor vojske RSK slomljen je brzo, operacija je zvanično trajala 4 dana, završila se padom Republike Srpske Krajine i uspostavljanjem kontrole Republike Hrvatske nad tom teritorijom.

I dok zvaničan Zagreb ovaj dan slavi kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti i Dan branitelja, u Srbiji se obeležava kao jedan od najtužnijih događaja u istoriji, komemoracijama i sećanjem na stradale i prognane u toj akciji.

Video: Kako je Oluja promenila Knin?

(Telegraf.rs)

Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Volo

    23. jul 2020 | 09:42

    Najlicemernije je kad saučestvuju sa Srebrenicom a slave akciju u kojoj su proterali 250.000 ljudi i ubili 2.000 od čega 2/3 civila.

  • Книнџа

    23. jul 2020 | 09:58

    Злочин без казне, кажњава Бог !

  • Zeljko ex JSO

    23. jul 2020 | 09:17

    Učite od pokatoliceni Srba kako se voli država?Samo u Srbiji može da radi ko šta hoće i da je ruši!Gde je nestalo ono po čemu smo bili jedinstveni?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA