Ispovest mlade doktorke iz Mostara: Kristina mesecima nema slobodan dan, u grču odlazi na posao

 ≫ 
  • 3
Barselona korona virus Foto: Tanjug/AP

Zaposleni Doma zdravlja Mostar prošle sedmice uputili su dramatičan apel u kojem navode da neće dugo moći da izdrže zbog stalnog povećanja broja zaraženih korona virusom. Kristina Bevanda, specijalizant epidemiologije za Dom zdravlja Mostar, kaže da je za nju opasnost od koronavirusa počela kada su počele da stižu vesti o zaraženima u Italiji.

Bevanda mesecima nije imala slobodan dan. Ne zna za vikend niti pauzu.

Značajan rast

- Svi smo se nadali da će u letnjem periodu virus biti među nama, ali da neće imati značajniji uticaj na svakodnevni život. Međutim, dogodilo se upravo suprotno. Imamo konstantan, značajan i uporan porast broja oboljelih - govori dr Bevanda za Avaz.

Zabrinjavajuće je, kaže, što oboleva i sve više mlađih osoba.

- Razlog je što su mladi ljudi najmobilniji, kreću se po gradu, a oni srednje životne dobi su radno sposobni i tako ostvaruju više kontakata, a samim tim imaju veću šansu za infekciju, što se i dogodilo. Većina njih, na našu sreću, ima blaže simptome, ali s vremena na vreme iznenadi nas i teža klinička slika. Nismo optimistični, brojke nam ne ukazuju da imamo pravo na to. Najveći strah od početka cele priče nam je jesen. Niko ne zna šta će se dogoditi - kaže Bevanda.

U Domu zdravlja Mostar problem predstavlja nedostatak maski i rukavica.

- Imamo gumirana odela koja možemo upotrebljavati, ali s maskama i rukavicama smo skoro na nuli. Donacije više ne pristižu, a vrlo je teško nešto kupiti svojim sredstvima, jer su cene previsoke. Iskreno, bojim se za svoju porodicu, za decu i svoje bližnje. Plašim se da ćemo do kraja godine svi biti inficirani - dodaje epidemiologinja.

Preminuo kolega

Kaže da je njoj i ostalim zaposlenima najteže bilo kada je preminuo njihov kolega.

- Mi, lekari smo najgori sami po sebe. Jedan naš kolega stomatolog dobio je temperaturu i imao je simptome korone. A on, kako je lekar, a i supruga mu, mislio je da se, kao i mi svi, može sam izlečiti i u kućnim uslovima. Taj kolega se nama javio tek 14. dan svoje temperature i tu noć mi smo ga testirali i utvrdili da je pozitivan. Ali tu noć je, nažalost, preminuo. Neprijatelji smo sami sebi i on se prekasno javio za bilo kakvu pomoć - kaže na kraju Bevanda.

U grču na posao

- S obzirom na to da sam u epidemiološkoj službi, za nas ne postoji vikend. Svaki radni dan sam do 23 sata na telefonu. Fizički sam na terenu do 14 sati i izlazim po potrebi. Euforija nas je na početku pratila, kada smo imali rezultate i kada smo gasili žarišta, ali sada već dolazimo na posao u grču jer vidimo da sve ide samo nagore - navodi Bevanda.

Video: Dr Pelemiš otkrio da li bi deca trebalo da nose maske u vrtićima

(Telegraf.rs)

Video: Gore objekti na Adi Ciganliji: Vatrogasci na licu mesta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ANTIROM

    20. jul 2020 | 09:11

    DAJ OTKAZ I GOTOVA STVAR

  • Milica

    20. jul 2020 | 10:23

    Ide sve nagore a u bolnici drze ljude bez simptoma 14 dana jer su pozotivni. Ovo nije prica koju sam cula iz jedne bolnice nego iz vise njih u SRB i BiH. U bolnici bi trebali da budu samo teski slucajevi a ne oni ko po malo kasljuca ili nema ni jedan jednini simptom. Sto niko ne prica o tome da svaki pozitivan test svaka osoba koja je zbog korone hospitalizirana, bolnici daje mogucnost da dobije pare iz fondova raznih...Oni koji izadje na javnost i ne siri korona propagandu ostane bez posla ili nestane totalno...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA