Podignuta rampa na Bajakovu, ali Hrvatski graničari osim pasoša mogu da zatraže još jedan papir
Na prelazu Bajakovo građani Srbije bez ikakvih problema ulaze u Hrvatsku, ako imaju pozivno pismo ili bilo kakav dokaz svrhe boravka u toj zemlji ili za tranzit kroz Hrvatsku, osim ukoliko idu u BiH - za šta nisu potrebni nikakvi podaci, uverila se ekipa Tanjuga na graničnom prelazu sa hrvatske strane.
Na Bajakovu je rečeno Tanjugu da nema problema i da se poštuju sva pravila pod kojim je građanima Srbije i drugih zemalja dozvoljeno da uđu u Hrvatsku ili da kroz nju samo prođu.
Hrvatska je od ponoći otvorila granicu za građane Srbije i putnicima se na prelazu Bajakovo više ne određuje obavezna izolacija od 14 dana.
Na prelazu nema gužve i sve se odvija redovno, osim što je potrebno pokazati neophodnu dokumentaciju.
Nema ručnog merenja temperature, niti bilo kakvih pregleda, a ne vide se ni specijalne kamere za merenje telesne temperature.
Građani na tom prelazu bavode da u Hrvatsku putuju iz raznih razloga, a posebno su se otvaranju hrvatske granice obradovali građani iz delova BiH, kojima je mnogo brže kada putuju kroz Hrvatsku.
- Putujem iz Srbije za Nemačku, gde živim. Samo mi je u Nemačkoj potreban negativan test na koronu koji nije stariji od 24 sata - rekao je jedan državljanin Srbije, sa automobilom nemačkih registarskih oznaka, dodajući da je u Srbiju došao iz poslovnih razloga.
Nikola Atanasijević iz okoline Požarevca, koji vozi pogrebno vozilo, kaže da ide za Italiju i da će samo tranzitirati kroz Hrvatsku.
Dodaje da treba da doveze pokojnika iz Italije u Hrvatsku i da je ta oblast regulisana posebnim propisima, tako da je mogao da ide kroz Hrvatsku i dok su za ostale građane granice bile zatvorene.
Marko iz Srbije kaže da ide na hrvatsko primorje, gde će tokom leta raditi u ugostiteljstvu, kao i da ima potrebnu radnu dozvolu.
- Nadamo se da će zaživeti sezona, sada kada je otvorena granica - kazao je.
Milkica iz Banjaluke kaže da sad može mnogo brže da stigne iz Beograda do tog grada.
Dodaje da je za BiH moglo da se tranzitira kroz Hrvatsku još od ponedeljeka popodne, kao i da nema gužvi sa obe strane graničnog prelaza između Srbije i Hrvatske.
Beograđanin koji se vraća iz jednog mesta kod Šibenika, kaže da je ušao u Hrvatsku pre nego što je uveden karantin i da sada ide za Beograd, te da u Hrvatskoj ima rodbinske i prijateljske veze, kao i kuću koju je išao da obiđe.
- Obišao sam svoju kuću zbog letovanja, ako bude moglo da se ide. Tamo ima oko 30 do 40 odsto turista - rekao je.
Mlađi par iz Turske je rekao da žive u Nemačkoj i da sada idu kući kroz Srbiju, pošto im je tu mnogo kraći i brži put nego da idu kroz Ruminiju i Bugarsku, a jedan Rumun kaže da je bio u Zadru kao turista i da se vraća kući kroz našu zemlju.
Grčko-makedonska granica u "polovično" integrisanom kapacite
Srpsko-makedonski prelaz Preševo-Tabanovce, koji je, od jula prošle godine, radio po modelu OneStopShop, odnosno jedna kontrola na ulazu i izlazu iz Srbije, poslednja četiri meseca radi u "polovičnom" kapacitetu, zbog pandemije virusa Covid-19.
Iz granične policije Srbije za Tanjug na tom prelazu kažu da je na izlasku iz Srbije ponovo uspostavljen režim dve kontrole dokumenata zbog Covid-19, dok na ulazu u Srbiju funkcioniše takozvani jednošalterski sistem OneStopShop.
U poslednjih 18 časova u Srbiju je na ovom prelazu ušlo 7. 856 putnika, od kojih 5.100 stranih državljana i 2. 738 građana Srbije.
Iz Srbije je izašao 5.271 putnik, od kojih 3.100 stranih državljana i 2.150 građana Srbije.
Rukovodilac smene na graničnom prelazu Tabanovce Boban Cvetković iz makedonskog MUP za Tanjug je rekao da svi državljani, uključujući i državljane Srbije, od 26. juna mogu slobodno da ulaze i izlaze u Severnu Makedoniju bez uslovljavanja, PCR testova ili karantina.
Kaže da je povečan protok putnika zbog informacija na društvenim mrežama da je Grčka otvorila granični prelaz Evzoni, naglasivši da je bila tačna informacija da je taj prelaz bio danas otvoren samo nekoliko sati, ali da je ponovo zatvoren.
Cvetković kaže da je do 16 časova na prelazu Tabanovce registrovano 6. 035 putnika, od kojih 3. 850 stranih državljana i oko 2. 700 građana Severne Makedonije.
On je pozvao građane koje putuju za Grčku da se detaljnije informišu, da ne veruju informacijama na društvenim mrežama, da se rukovode zvaničnim podacima nadležnih institucija i da se informišu koji tačno granični prelazi rade.
Policijski službenici kažu da je frekvencija na ovom graničnom prelazu smanjena za čak 90 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Tanjugova ekipa je uočila mali broj automobila i na srpskoj i na makedonskoj strani međe, dok je broj kamiona znatno veći.
Austrijski državljanin koji je putovao prema Severnoj Makedoniji rekao je da je bez ikakvih zadržavanja prošao sve granične prelaze na putu od Austrije do srpsko-makedonske granice.
"Sve granice su otvorene. Nije potrebna dodatna dokumentacija, osim putne isprave. Kako sam čuo, jedino na grčkoj granici traže papir koji treba da popunimo", rekao je Austrijanac za Tanjug.
Najveći broj automobila je iz okolnih mesta, iz opština Preševo i Kumanovo.
Lokalno stanovnici sa obe strane granice kažu da je protok ponovo normalizovan, uz naglasak da je znatno lakše preći granicu sada u odnosu na prošlu godinu zbog malog broja putnika.
Porodica iz Kumanova rekla je da je išla da poseti svoju rodbinu u Preševu, te da je sve u redu i da ne postoje nikakva zadržavanja na granici.
Putnici u automobilu beogradskih registarskih oznaka koji su se vračali u Srbiju rekli su da su juće došli u Severnu Makedoniju, da se danas vraćaju i da nisu imali nikakve probleme na granici, niti da im je policija tražila dodatna dokumenta osim putne isprave.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dziki
A sta je sa Rumunima?
Podelite komentar
jovo
Koje smo mi Srbi ovce.Ovi Hrvati uslu u EU i diktiraju nama starom evroposkim naradu kad tamo da udje Hvala yu nostalgicari komunisti i Rusofile bez vas bi davno bili mi Srbi u EUHvala ako ovo objavite
Podelite komentar