Plenković: Obeležićemo i Jasenovac i Bljesak
Plenković je najavio da će biti obeležena 25. godišnjica vojne operacije Bljesak, u Okučanima, a na organizaciji te godišnjice, dodao je, rade ministar branitelja Tomo Medved, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i ministar odbrane Damir Krstičević
Hrvatska će ove godine održati komemoraciju u Jasenovcu, 22. aprila, ali i godišnjicu operacije Bljesak, koja je počela 1. maja, rekao je danas premijer Andrej Plenković.
Plenković je na sednici vlade rekao da će oba događaja biti "primereno obeležena".
- Mi ćemo naredne sedmice na primeren način obeležiti komemoraciju u Jasenovcu. Na tome radimo, ministarka kulture i ostali ministri - rekao je Plenković.
Najavio je i da će isto tako biti obeležena 25. godišnjica vojne operacije Bljesak, u Okučanima, a na organizaciji te godišnjice, dodao je, rade ministar branitelja Tomo Medved, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i ministar odbrane Damir Krstičević.
- Naravno, sve u okvirima ovih novih okolnosti s kojima smo suočeni - rekao je Plenković, prenela je zagrebačka N1 tv.
A šta se dogodilo u Jasenovcu pre 75 godina i tokom operacije Bljesak pre 25 godina?
Oko 600 preživelih je zatočenika 22. aprila 1945. godina u zloglasnom ustaškom logoru “Jasenovac” pokušalo u očajničkom jurišu na stražare da se dokopa slobode, ali je u tome uspelo samo 60 njih.
U toj najvećoj “fabrici smrti” na Balkanu u Drugom svetskom ratu, od leta 1941. godine do 30. aprila 1945. godine, ustaše su ubile najmanje 700.000 Srba, Jevreja i Roma.
Zvanično, najveći koncentracioni logor na teritoriji NDH formiran je avgusta 1941. godine, u okolini istoimenog gradića. Ustaše su ga uništile u aprilu 1945. godine. Bio je stratište za Srbe, Jevreje, Rome, ali i za komuniste, kao i njihove pomagače. Njegovo postojanje navodi se u brojnim analizama fašističkih zločina i definitivno će ostati upamćen kao primer bestijalnosti i pogubnosti fašističke politike.
Javnost u Hrvatskoj i zvanična Hrvatska često logor u Jasenovcu želi da predstavi kao radni, a ne logor smrti.
Državna komisija Jugoslavije utvrdila je još 1946. godine da je logor bio zločinački, te da je u njemu stradalo između 500.000 i 600.000 ljudi.
Poslednjih godina u Hrvatskoj se ovaj dan obeležava "u više kolona", a sve zbog ustaškog pokliča “za dom spremni”, koji je jednog dana osvanuo u Jasenovcu.
Naime, hrvatske antifašističke grupe i predstavnici hrvatskih, srpskih, romskih i jevrejskih zajednica održavali su posebne komemoracije za jasenovačke žrtve, dva dana pre svanične državne ceremonije.
Oni su poručivali da sve dok se “za dom spremni” ne ukloni iz upotrebe u Hrvatskoj, neće učestvovati u državnoj ceremoniji.
Komemoracije u Jasenovcu organizuju se u znak sećanja na poslednji proboj logoraša 22. aprila 1945. godine, nakon čega je logor uništen, a ustaški režim skinut sa vlasti.
Vojna akcija Hrvatskih oružanih snaga “Bljesak” započela je 1. maja 1995. kada je sa područja Zapadne Slavonije, koja se tada nalazila u sastavu Republike Srpske Krajine i pod zaštitom UN, proterano 15.000 Srba, 283 je ubijeno ili nestalo, među kojima 56 žena i osmoro dece.
Prema podacima Dokumentaciono-informacioni centar "Veritas", od 283 ubijenih ili nestalih u akciji "Bljesak" oružanih snaga Hrvatske rasvetljena je sudbina 154 lica, a 129 se još vodi kao nestalo.
Civili koji nisu mogli ili nisu želeli da napuste svoja ognjišta, smešteni su u logore za civile, a za to vreme pravoslavni hramovi i srpska imanja su opljačkana, opustošena i uništena.
U periodu nakon agresije na Zapadnu Slavoniju, hrvatski sudovi su osudili veliki broj zarobljenih Srba na dugogodišnje kazne zatvora za ratne zločine, koje su izdržavali u zloglasnom zatvoru Lepoglava, a nekoliko desetina zarobljenika prošlo je višegodišnje specijalne torture zloglasne Lore u Splitu.
Haško tužilaštvo, iako upoznato sa svim činjenicama vezanim za "Bljesak" nikada nije otvorilo intenzivnu istragu za zločine u toj akciji, kao što ni Savet bezbednosti UN nikada Hrvatskoj nije uveo sankcije zato što je, kao članica UN, izvršila agresiju upravo na zaštićenu zonu organizacije kojoj je i sama pripadala.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Čeka nas promena vremena, evo šta donosi kraj novembra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mirjana
Ustaše. Jednom ustaše uvek ustase
Podelite komentar
Nes
Ustase obelezavaju pokolje nad Srbima I u Jasenovcu I u Kninu ,a EU je iste castila ulaskom u njihovu organizaciju. To su tekovine EU , zato Nemci stite Siptare . Vuk dlaku menja ali cud nikako.
Podelite komentar
Zoe
To smo I ocekivali, samo slavite pokolj. Bog ce vas nagraditi, a I verujemo da ce svet da vam kliče.
Podelite komentar