Crna Gora objavila predlog novog zakona: Verski objekti izgrađeni pre 1918. su državna svojina!
Vlada Crne Gore utvrdila je na jučerašnjoj sednici predlog Zakona o slobodi veroispovesti ili uverenja i pravnom položaju verskih zajednica, koji bi, uprkos snažnom protivljenju Srpske pravoslavne crkve, trebalo da zameni zakon iz 1977. godine.
Portal Analitika objavila je ključne članove Predloga zakona o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori kao i faksimil originalnog teksta. Novi Zakon tretira kao kulturno dobro državnu imovinu koju koriste verske zajednice, a odnosi se na izgrađene verske objekte ili zemljište pribavljeno iz javnih prihoda koji su bili u državnoj svojini pre 1918. godine. To se, međutim, neće odnositi na objekte ili zemljište za koje postoji dokaz o pravu svojine verskih zajednica nad tim objektima ili zemljištem.
- Verski objekti i zemljište koje koriste verske zajednice na teritoriji Crne Gore koji su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, i za koje ne postoje dokazi o pravu svojine verskih zajednica, kao kulturna baština Crne Gore, državna su svojina - piše u članu 62 Predloga zakona o slobodi veroispovesti.
U istom članu se dalje navodi da verski objekti koji su izgrađeni na teritoriji Crne Gore zajedničkim ulaganjima građana do 1. decembra 1918. godine, a za koje ne postoje dokazi o pravu svojine, kao kulturna baština Crne Gore, takođe su državna svojina.
- U pogledu postojanja dokaza o činjenicama primeniće se dokazna sredstva i pravila dokazivanja u skladu sa Zakonom o upravnom postupku i supsidijarno Zakonom o parničnom postupku - podvlači se u propisu, čiju fotografiju možete da pogledate na ovom linku.
Upis
Uprava za nekretnine dužna je da, u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, utvrdi verske objekte i zemljište koji su državna svojina, izvrši njihov popis i podnese zahtev za upis prava državne svojine na tim nepokretnostima u katastar nepokretnosti.
Takođe, Uprava je dužna da upis zahteva izvrši u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva, o čemu, bez odlaganja, obaveštava versku zajednicu koja koristi objekte i zemljište.
Ukoliko se utvrdi da je imovina državna, verska zajednica će nastaviti sa korišćenjem objekta i zemljišta.
- Po pravosnažnosti odluke kojom se vrši upis prava državne svojine u katastar nepokretnosti u skladu sa članom 62 st. 1 i 2 ovog zakona, verska zajednica nastavlja sa korišćenjem objekata i zemljišta koji su predmet upisa do odluke državnog organa nadležnog za odlučivanje o državini, korišćenju i raspolaganju ovim objektima i zemljištem - zaključuje se u Predlogu zakona o slobodi veroispovesti.
SPC protiv novog zakona
Podsetimo, Srpska pravoslavna crkva smatra da je novi zakon diskriminatorski i da se njegovim odredbama pokušava oteti imovina SPC u Crnoj Gori koja, kako je navedno, ima svoju “osmovekovnu kanonsku jurisdikciju na prostoru današnje Crne Gore”.
(Telegraf.rs/portalanalitika.me)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dale
Ulagali su isključivo srbi, crkva, i priznati pravoslavni vjernici, dakle ne CG!! Tako da to ne pripada državi CG!
Podelite komentar
komsija
Ako tako bude ceka se klatva Sv. Petra Cetinjskog.Ae da vidimo tok dogadjaja
Podelite komentar
Albanci
Uskoro uzimaju više od pola harmonika Republike??!!Živi bili pa vidjeli??!!Ima više Albanaca nego Crnaca pardon Crnogoraca u Crnoj Gori??!!Ako radiš otimačinu ona se kad tad vrati??!!Nemora za 50 100 godina ali prokletstvo se nastavlja??!!Ostrog je stariji od Crne Gore??!!
Podelite komentar