Hrvatska obeležava Dan vukovarske žrtve, od sledeće godine biće državni praznik
Dok se u Hrvatskoj obeležava kao dan "pada" tog grada, u Srbji se taj dan smatra danom oslobođenja Vukovara
Hrvatska danas obeležava Dan sećanja na žrtvu Vukovara, koji će od naredne godine biti državni praznik i neradan dan.
Dan sećanja na žrtvu Vukovara, 28. godina posle, Hrvatska obeležava kao dan "pada" tog grada, dok se u Srbji taj dan smatra danom oslobođenja Vukovara.
Borbe za Vukovar pripadnika tadašnje Jugoslovenske narodne armije i Zbora narodne garde, koju je osnovao prvi hrvatski predsednik Franjo Tuđman, trajale su gotovo tri meseca i u njima je, prema nekim podacima, poginulo 1.624 osobe, a ranjeno više od 2.500.
Hrvatska strana tvrdi da tačan broj poginulih i nestalih tokom tih borbi nikada nije utvrđen, a da se procenjuje da je ubijeno više od 4.000 hrvatskih branitelja i civila, dok ih je navodno 7.000 odvedeno u srpske logore.
Centralna komemoracija biće održana u vukovarskoj bolnici, a odatle će kao i svake godine u tradicionalnoj Koloni sećanja, dugoj pet i po kilometara, biti održan mimohod do Memorijalnog groblja.
U Koloni sećanja biće predstavnici hrvatskog državnog vrha.
Program obeležavanja se održava pod nazivom "Vukovar - mesto posebnog pijeteta".
Dan sećanja na žrtvu Vukovara biće, osim u Vuovaru, obeležen i u drugim gradovima Hrvatske.
U večernjim satima niz Dunav će u Vukovaru biti pušteno nekoliko stotina upaljenih lampiona.
Odluka hrvatske vlade da ovaj dan od naredne godine obeležava kao državni praznik i neradan dan, podelila je Hrvate, a Bojan Glavašević, sin poginulog vukovarskog novinara Siniše Glavaševića, komentarisao je tu odluku, rekavši da se u tom gradu više nikada neće moći misliti kao u nekom drugom hrvatskom gradu i da će se u njemu živeti i poslovati kao u mauzoleju.
Glavašević je tim povodom na svom tviter nalogu napisao:
"Mauzolej je mesto za mrtve, za žive u mauzoleju nema mesta. Pretvaranjem Vukovara u mauzolej, krade mu se pravo na život, na budućnost i na sreću. Jer kada svi živi odu, ko će ostati da gradi budućnost, da bude srećan? Ko će ostati da se seća žrtve?"
Video: To su poruke koje u Hrvatskoj podržavaju ratni duh i ratne strahote: Pupovac o incidentu u Vukovaru, napadu na njega i položaju Srba
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovde je uhapšen muškarac sa bakljom: Policija okupirala Kapitol
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zenzo
Od koga je Vukovar oslobođen, kad su sad u njemu Hrvati i Vukovar je hrvatski grad. Oslobođen od Hrvata da bi u njemu živjeli Hrvati...malo nelogično.
Podelite komentar
Dare
Ponosan sam sto sam kao dobrvoljac JNA ucestvovao u akciji de lokiranju redovnih vojnika JNA koje su hrvati 91-e god blokirali u kasarnama i ostavili bez hrane, struje i vode Danasnji dan mi je najdrazi dan i 1991-e god . Pozdrav svim ucesnicima operacije osvajanja Vukovara..
Podelite komentar
Vlada
Sete se Vukovar samo 18 novembra a sta je sa ostalih 364 dana ništa narod i dalje odlazi teško živi.
Podelite komentar