Još jedan spomenik Skenderbegu u Crnoj Gori, postavljaju ga ispred škole

 ≫ 
  • 5

Spomenik Ðerđu Kastriotu, poznatijem kao Skenderbeg, biće otkriven danas u Zatrijepču, u crnogorskoj opštini Tuzi, u kojoj su većinsko stanovnistvo Albanci.

Spomenik će biti podignut na platou ispred škole koja nosi njegovo ime i to nije prvi spomenik Skenderbegu u Crnoj Gori.

Prethodno je spomenik ovoj istorijskoj ličnosti podignut u Ucinju, najjužnijoj crnogorskoj opštini, koju takođe naseljavaju većinski Albanci.

U najavi ovog događaja piše da je Skenderbeg bio srednjevjekovni plemić iz feudalne porodice Kastriota, koja je od sredine 14. do sredine 15. veka kontrolisala delove centralne Albanije i istočne Makedonije.

Za albanski narod, kako kažu, on predstavlja osnovnu ličnost kroz koju se predstavljaju i kao takav nastavlja da inspiriše i predstavlja se kao simbol svih vremena.

U albanskom gradu Lješu je preminuo 17. januara 1468. godine od malarije. Mit o Skenderbegu je inače jedini mit albanskog nacionalizma koji je baziran na određenoj ličnosti.

Povodom podizanja spomenika Ðerđu Kastriotiju u Crnoj Gori su se vodile polemike da li je on bio Albanac, Srbin ili Crnogorac.

Kastrioti je, prema nekim istorijskim zapisima, bio albanski nacionalni heroj, srpskog porekla iz vremena otpora albanskih plemena turskim osvajacima i islamizaciji.

Đurađ Kastriot zvani Skenderbeg, ilustracija Koste Madrovića iz 1885. godine Đurađ Kastriot zvani Skenderbeg, ilustracija Koste Madrovića iz 1885. godine. Foto: Wikimedia Commons/Ilustrovana istorija srpskog naroda od najstarijih vremena do proglašenja nove kraljevine/Kosta Mandrović

Prema britanskom istoričaru Edvardu Gibonu, Kastriotici vode poreklo od starog srpskog bratstva Branilovica (Branila) iz Zete.

Skenderbegov deda se doselio u Janjinu, u Epir, kao srpski kefalija. Skenderbegov otac, Jovan Kastriot nazvao se princom Epira, koji je ukljucivao Mat, Kroju, Mirdita i Diber.

Njegova majka Vojislava, bila je princeza srpskog porekla, iz porodice Tribalda (koji su došli iz oblasti današnje Makedonije), ili iz plemicke porodice Muzaka. Jovan Kastriot je bio medu prvima koji se suprotstavio upadima Bajazita I, medutim, njegov otpor nije imao gotovo nikakav efekat.

Sultan ga je naterao da placa danak, a da bi osigurao vernost arbanaških plemica, Turci su odveli Đurada zajedno sa njegovom bracom kao taoce.

Zbog borbe protiv Osmanlija prvo ga je glorifikovala katolicka crkva (iako je u delu svog života bio i musliman i pravoslavac), a ubrzo i slovenski narodi sa Balkana koji su ga smatrali svojim nacionalnim herojem.

Krajem 19. veka albanski nacionalisti su, u nedostatku albanske srednjevekovne države i njenih heroja iz tog vremena, poceli sa albanizacijom Skenderbega i njegove pobune.

Predlog da se tačka dnevnog reda o podizanju spomenika stavi po hitnom postupku dao je predsednikOpštine Tuzi Nik Ðeljošaj.

Ðeljošaj je ranije najavio da će inicirati postavljanje spomenika Skenderbegu na dve lokacije u Tuzima - u centru i u Zatrijepču.

Spomenik Sekenderbegu, koji će biti postavljen u Zatrijepiču izrađen je od izlivene bronze, u formi biste, visine 120 centimetara, širine prsa 45 centimetara i širine ramena 80 centimetara.

Dimenzije postamenta su 140 centimetara visine, 80 širine, dok će ukupna visina biste sa postamentom biti 260 centimetara.

Sredstva za podizanje spomenika obezbedila je Fondacija "Trieshi" iz Njujorka u SAD, a za održavanje spomenika biće zadužena OŠ "Ðerđ Kastrioti Skenderbeg".

Video: Sibinjanin Janko ostao bez mača

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eto

    15. oktobar 2019 | 11:28

    Ko kaže da za balkan nema nade. Albanci u Crnoj Gori dižu spomenik Srbinu.

  • PRC

    15. oktobar 2019 | 12:12

    Ђурађ Кастриот (алб. Gjergj Kastrioti; Сина, 6. мај 1405 — Љеш, 17. јануар 1468), познатији као Скендербег (алб. Skënderbej/Skënderbeu од. тур. İskender Bey), био је борац против османских освајача и исламизације, српског порекла, којег су Албанци присвојили као свог националног хероја. Према Гибону,[1] Ђурђева породица Кастриот(ић)а води порекло од старог српског братства Браниловића (Бранила) из Зете. Скендербегов деда, Павле Кастриотић, доселио се у Јањину у Епиру као српски кефалија. Скендербегов отац, Иван Кастриот, био је кнез Епира, који је држао Мат, Кроју, Мирдиту и Дибер.[2] Његова мајка, Војислава, била је принцеза такође српског порекла[3] , ћерка Гргура Бранковића и унука чувеног српског витеза Вука Бранковића. Неке мање поуздане анализе стављају је у породицу Трибалда[4], пореклом из Старе Србије. Иван Кастриот је био међу првима који се супротставио упадима Бајазита I, међутим, његов отпор није имао никакав значајан ефекат. Султан га је натерао да плаћа данак, а да би осигурао верност племића тих крајева, Турци су одвели Ђурђа заједно са његовом браћом као таоце.

  • Ciganin 1976

    15. oktobar 2019 | 11:56

    Kazu nasi stari"kako si posejao,tako ces i poznjeti"..Mudre behu nase starine,za razliku od nas,ljigavaca,cast pojedincima koji su u velikoj manjini...Bog dolazi uvek po svoje !!! 🔴🔵⚪

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA