Bošnjaci i Srbi posle 30 godina sagradili crkvu u selu gde sad niko ne živi. Neki su čak i zaplakali
U Gornjem Rakovcu, selu udaljenom desetak kilometara od Maglaja, osveštani su zvono i krstovi za novosagrađenu crkvu Rođenja Presvete Bogorodice.
Svečanosti je prisustvovalo oko 700 vernika maglajske, ali i susednih parohija, nekadašnjih meštana Gornjeg Rakovca koji sada žive širom zemlje, ali i Švajcarske, Nemačke, Austrije.
U ime lokalnih vlasti svečanosti je prisustvovala Svjetlana Zamboni, predsednica Opštinskog veća.
U Gornjem Rakovcu nekada je živelo nešto više od 400 domaćinstava. Danas ne živi niko. Retki su izgradili vikendice i dolaze leti. Na mestu gde je nekada bilo molitvište, vernici su se decenijama okupljali druge nedelje nakon Đurđevdana na seoskoj slavi.
Na tom mestu 1988. godine počela je i gradnja crkve, a rat je prekinuo završetak radova. Mnogima je bilo čudno što se crkva gradi u selu u kojem ne živi niko, ali meštani su duhovno vezani za ovaj kraj.
- Prisilno živim u Doboju. Maštam da se vratim u svoj Rakovac. Dolazim često, napravio sam sebi vikendicu. Uskoro uvodim struju, onda ću dolaziti češće - kroz suze je rekao Čedo Panić.
Gradnja crkve počela je u martu ove godine. Izgrađena je zahvaljujući dobrovoljnim prilozima i radu brojnih ljudi. Nekadašnji meštani okupili su se u Zavičajno udruženje Gornjih Rakovčana – "Ognjište Rakovačko".
- Sve što radimo, radimo iz ljubavi i u slavu Boga, crkve i naroda. Vlasti žele pomoći povratak, a mi moramo pokazati interesovanje. Siguran sam da će tako i biti - rekao je Davor Vidaković, predsednik Udruženja.
Svečano sasluženje vodio je penzionisani vladika Konstantin, uz protojereja stavrofora Radojicu Ćetkovića i protonamesnika Zorana Panića.
- Osim priloga nekadašnjih meštana, prilozi Bošnjaka pomogli su da se ova crkva izgradi i izgleda ovako lepo. Hvala im svima - dodao je protonamesnik Vladimir Kukić, paroh maglajske parohije.
Podrška projektu i od Misije OSCE-a u BiH
I Misija OSCE-a u BiH dala je podršku projektu izgradnje crkve u Gornjem Rakovcu, ali i pomogla članovima Zavičajnog udruženja Gornjih Rakovčana – "Ognjište Rakovačko" u kontaktima s lokalnim i kantonalnim vlastima, a sve u cilju povratka predratnih stanovnika na ovo područje.
Nakon svečanog sasluženja i podizanja zvona, zaslužnim su dodeljene zahvalnice, organizovan je ručak za sve prisutne, kao i narodno veselje uz poznate izvođače izvorne muzike.
(Telegraf.rs/Avaz.ba)
Video: Podkast "Glasno", EP 4: Gost Nemanja Dević
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kiki
Svaka cast narode. Da su i politicari tako slozni, di bi nam bio kraj.
Podelite komentar
Ozren
Je sav sravljen sa zemljom, više od 100 sela i zaselaka su spaljeni do temelja. Horde mudzahedina i domaćih handzarlija je jurišalo na goloruk narod. Pogledajte na YT Bitka u Smolući. Sve je ovo lijepo ali svako na svome.
Podelite komentar
Čiča
E da je fabrika.
Podelite komentar