Hrvatska gradi skladište za nuklearni otpad na granici: BiH besna, ugroženo 230.000 ljudi
Već dve godine Hrvatska zvanično planira da gradi odlagalište nuklearnog otpada na granici s BiH. Sada hrvatski mediji pišu da je odluka definitvino donesena, a ukoliko to bude realizovano potencijalno će ugroziti 230.000 ljudi u BiH i Hrvatskoj.
Veliki broj naselja i gradova u severnom i severozapadnom delu BiH biće direktno ugrožen, a posebno Bosanski Novi, te prijedorska regija.
Prve procene ekoloških stručnjaka navode da bi deponija nuklearnog otapada na Trgovskoj gori, koja pripada opštini Dvor u Hrvatskoj ugrozilo čak 230.000 stanovnika, jer bi zagadilo reku Unu, što bi značilo i nečistu vodu za piće. Veliku štetu imali bi takođe i poljoprivrednici.
"Klix.ba" piše i da je reka Una proglašena prirodnim dobrom parkom prirode, a tu je i nacionalni park Una.
Hrvatska do 2023. godine mora da reši pitanje odlaganja nuklearnog otpada iz elektrane Kriško, a iako Slovenija predlaže da to bude lokacija Vrbina, Hrvatska ne pristaje na to.
Ranije je ministarka za prostorno uređenje u Republici Srpskoj Srebrenka Golić rekla da Trgovinska gora i okolina geološki ne odgovaraju za skladištenje te vrste otpada jer je to tlo ispresecano vodovodom koji se direktno ulivaju u reku Unu, a pre svega trusno - šesti i sedmi stepen trusnosti.
Lokacija na kojoj Hrvatska planira deponiju nuklearnog otpada je svega 800 metara od reke Une, a kilometar od vodovoda za Bosanski Novi. Odatle vodu pije 15.00 građana.
Deponija koju planira Hrvatka jedna je od gorućih nerešenih pitanja u odnosima BiH i Hrvatske o kom u protekle dve godine nije postignut nikakav napredak u pregovorima.
Hrvatska je odlučila da počne izgradnju svog odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori u Sisačko-moslavačkoj županiji, blizu granice s BiH, iako bi odluka o tome da li će Hrvatska i Slovenija otpad iz elektrane Krško odlagati u zajedničkom skladištu biti objavljena tek u septembru, saznaje hrvatski portal Ekspres.
Tu odluku objaviće hrvatski ministar energetike i zaštite okoline Tomislav Ćorić i slovenačka ministarka infrastrukture Alenka Bratušek u septembru u Ljubljani.
Slovenija već nekoliko godina planira da zajedničko skladište za nisko i srednjeradioaktivni nuklearni otpad iz elektrane Krško izgradi u Vrbini pored Krškog i zagovara ulazak Hrvatske u taj projekat.
Hrvatska i Slovenija imaju obavezu da svoj deo otpada iz nuklearke Krško, koja je zajednička, zbrinu 2023. godine.
Iako za pripremu i izgradnju odlagališta Hrvatska ima još samo četiri godine, za sada nije sačinjena čak ni studija uticaja na okolinu, pa je potpuno nejasno kako država planira da u tako kratkom roku pripremi preuzimanje nuklearnog otpada, navodi Ekspres.
Portal dodaje da nije postignut ni konsenzus s lokalnim stanovništvom i sa BiH, koji se žestoko protive dolasku otpada na Trgovsku goru.
Krško je u pogonu od 1981. godine, a radiće do 2043. godine.
Pogledajte video: Ko hoće da se (radio)aktivno odmara u Černobilju?
(Telegraf.rs/Tanjug/Klix.ba)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
JaTiOn
Pa Dodik je, zbog Hrvata, potego vitalni nacionalni interes za Pelješki most (izlaz BiH na otvoreno more). Šta ako sada Džaferović i Komšić odbace njegov prijedlog jer se ovo tiče RS?
Podelite komentar
BL
Bosanski Novi se još od 90-ih zove Novi Grad. U Republici Srpskoj ne postoji grad ili mjesto sa prefiksom bosanski.
Podelite komentar
RSK
Tu...zato što je većinsko srpsko stanovništvo sa obe strane granice.
Podelite komentar