Nekada ih je kupovala i "radnička klasa", a danas kuće u Crnoj Gori koštaju kao na Azurnoj obali
Cene nekretnina u Crnoj Gori toliko su porasle da se kvadrat u pojedinim gradovima na moru izjednačio sa kvadratom u evropskim metropolama koji ide i iznad 5.000 evra.
Cene zavise od mesta, ali i od blizine mora i pogleda. U stambenim naseljima Budve, Tivta ili Kotora kvadrat stana se može kupiti za 1.500 do 5.000 evra, ali u ponudi ima i daleko većih cena i ekskluzivnijih lokacija. Tako recimo kvadrat na lokalitetima poput Luštica Bay, Porto Montenegro (Tivat) i Portonovi (Herceg Novi) dostiže cenu od 8.000 do 12.000 evra.
Ipak, najtraženiji u Crnoj Gori su stanovi u Budvi, Tivtu, Kotoru, Herceg Novom.
Kotor je godinama unazad poznat kao letovalište gde su cene kuća i stanova visoke. Razlog su, između ostalog, stare vile i istorijske znamenitosti. Tako se, recimo, ukoliko zaista želite luksuz, u Kotoru može kupiti kamena vila na obali mora od 235 kvadrata za 1,5 miliona evra.
Ukoliko u istom mestu želite nešto jeftinije i malo manje luksuzno, možete kupiti dvosoban apartman, na 20 metara od mora za 195.000 evra.
Budva takođe važi za jedno od skupljih i popularnijih mesta, pa se tako u tom mestu može kupiti dvosoban apartman od 152 kvadrata za 900.000 evra u mestu Skočiđevojka. Za kuću sa bazenom od 400 kvadrata u Budvi treba izdvojiti 1,2 miliona evra.
Za razliku od ova dva izrazito popularna letovališta, gde su cene nekretnina mnogima nedostupne, u Herceg Novom i Igalu se stanovi mogu kupiti po pristupačnijim cenama.
Za nešto veći stan u Herceg Novom, od 97 kvadrata, potrebno je izdvojiti 175.000 evra. Takav stan ipak "ide" sa atraktivnom lokacijom.
Za kuću u Herceg Novom, doduše malo udaljeniju od mora, koja se prostire na 140 kvadrata potrebno je izdvojiti 210.000 evra.
Na 50 metara udaljenosti od obale u Tivtu stan od 41 kvadrat može se kupiti po ceni od gotovo 110.000 evra. U Krasićima, mestu koje pripada opštini Tivat, novoizgrađena kuća u blizini vode, od 450 kvadrata košta 890.000 evra.
Srbi imaju pravo na kupovinu nepokretnosti u Crnoj Gori gotovo jednako kao državljani te zemlje. Ovaj postupak je prilično jednostavan i ne razlikuje se mnogo od onog u Srbiji.
Pre svega potreban je pasoš ili lična karta, a zatim se pravi predugovor u kom je, između ostalog, navedena i visina depozita (uglavnom 10 odsto od cene). Osim toga, potrebno je i podneti zahtev za uknjižbu. Uz to, plaća se porez na promet koji iznosi tri odsto od procenjene vrednosti nekretnine, kao i godišnji porez.
Procjenjuje se da svaku treću nekretninu u Crnoj Gori kupi državljanin Srbije. Ruse koji su ranijih godina bili najčešći kupci danas su zamenili Turci. Među kupcima sada su tu i Francuzi, Skandinavci, Izraelci, klijenti iz SAD...
(Telegraf.rs/Blic)
Video: Nepravilna upotreba pirotehnike može izazvati teške povrede sa trajnim posledicama po zdravlje
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milan
Osoba koja za kvadrat stana na Balkanu da 5.000 € ili je niskog nivoa svesti ili ne može da dokaže poreklo novca.
Podelite komentar
crni tajpan
A mozete kupiti i u Grckoj duplo jeftinije!
Podelite komentar
Taki
Da u Cg kupim nekretninu...? Hahaha
Podelite komentar