Venecijanska komisija se konačno oglasila o zahtevu Crne Gore za oduzimanje svetinja SPC
Eksperti Venecijanske komisije konstatuju da država u svakom slučaju ima pravo da nametne stroge uslove za korišćenje imovine kako bi se zaštitilo kulturno nasleđe, ali i da mora da predvidi dodatne mere zaštite u predviđenim upravnim i sudskim postupcima za dokazivanje prava na imovinu verskih zajednica.
U saopštenju Venecijanske komisije, koja je telo Saveta Evrope, konstatuje se pored ostalog da se Nacrt zakona bavi pitanjem "navodne nelegalne ili zlonamerne registracije nekih verskih nekretnina na ime verskih zajednica tokom 1990-tih godina" i predviđa postupak koji može da dovede do registracije vlasništva na ime države, osim ako verska zajednica ne poseduje dokaz da je konkretna registracija u katastru bila legitiman izuzetak od prevladavajućeg pravnog režima prema kojem verska zajednica može da koristi imovinu, ali ne i da je poseduje.
U saopštenju ovog tela se ističe da nije zadatak Venecijanske komisije da utvrđuje istorijske činjenice i sukcesivne pravne režime za odluku o pravnoj valjanosti registracija tokom 1990-tih na ime verskih zajednica, pa je zbog toga Komisija formulisala preporuke koje, kako se navodi, treba da razjasne Nacrt zakona i uvedu dodatne mere zaštite u proceduri koja je nacrtom predviđena.
- Štaviše, eksperti smatraju da Nacrt zakona treba da pruži dovoljno detalja i objašnjenja kako bi se zadovoljio zahtev predvidljivosti i pristupačnosti - navodi se u saopštenju.
Specijalni upravni i sudski postupak, predviđeni u Nacrtu zakona povodom dokazivanja imovinskih prava, moraju da obezbede pravnu zaštitu koja je jednaka običnom sudskom postupku, kao i da budu usaglašeni sa pravom svojine i pravom na pravično suđenje, napomenula je Venecijanska komisija.
Registracija svojine tek po donošenju konačne sudske odluke
Pored toga, Venecijanska komisija naglašava da registracija prava svojine na ime države može da bude učinjena tek po donošenju konačne (sudske) odluke i u tom smislu sugeriše izmenu člana 63 u Nacrtu zakona tako da katastar ne upisuje "pravo države na imovinu...", već samo zahtev države za registraciju prava na imovinu", do okončanja sudskog postupka.
Venecijanska komisija je pozdravila izjave crnogorskih zvaničnika da prenos verskih objekata i zemlje neće u suštini uticati na njihovu upotrebu, ali i napomenula da to ne proističe iz Nacrta zakona.
- Dok ove izjave predstavljaju važnu garanciju da verske zajednice mogu nastaviti sa svojim verskim aktivnostima u tim zgradama, to ne proizlazi iz Nacrta zakona. Zbog toga Venecijanska komisija preporučuje da Nacrt zakona jasno navede da promena u vlasništvu nad verskom imovinom neće automatski uticati na već postojeće pravo na korišćenje takve imovine - navodi se u saopštenju povodom misljenja eksperata.
Dodaje se da država u svakom slučaju ima pravo da nametne stroge uslove za korišćenje imovine kako bi se zaštitilo kulturno nasleđe zemlje, uključujući i zahtev da svaka izmena imovine zahteva prethodno državno odobrenje. Ovaj zakon sporan je za Sprsku pravoslavnu crkvu i njene vernike, jer preti oduzimanjem imovine i crkvenih nepokretnosti od SPC u korist crnogorske države, odnosno nepriznate Crnogorske pravoslavne crkve.
Na sednici Venecijanske komisije 20. juna, članovi tog stručnog tela Saveta Evrope razmenili su mišljenja sa ministrom za ljudska i manjinska prava Crne Gore Mehmetom Zenkom o predloženom zakonskom tekstu, koji je prethodno pregledala potkomisija za Osnovna prava, objavljeno je na sajtu Saveta Evrope.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Opšti haos prvog dana drugog polugodišta: Pola škola radi, pola ne radi a roditelji zabrinuti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Plavac
Ima li neko da mu nesto nije jasno posle ovakvog jasnog i preciznog objasnjenja venecijanske komisije? Sve je savrseno jasno, moze biti ali i ne mora. Dosadasnja praksa kaze: BICE KAKO MILO HOCE!
Podelite komentar
slađa
Sve bi ovo trebalo da nadgleda OEBS i još neke međunarodne institucije. Dvehiljaditih dešavale su se čudne situacije da su Srbima koji su davnih godina kupovali placeve,gradili kuće, koje su uredno registrovali u katastru, za njih plaćali poreze i kominalije, lokalni crnogorski službenici krivotvorili, ucrtavali drugačije međe i prodavali ruskim državljanima za ogromne svote novca. Srbi nisu smeli da se zameraju ni jednoj ni drugoj mafiji, pa su se povlačili i ostajali bez svoje pošteno kupljene imovine, dobijajući nadoknadu samo za deo od ukupne vrednosti. Neki su tokom godina čak učestvovali u gradnji lokalnih vodovoda, kanalizacije i svemu ostalom što se od domaćina očekuje. Crkvena imovina je ipak zaštićena, ali se uvek treba obazrivo ophoditi prema maniru vlasti u Podgorici koja je i onda i danas na istom tronu. Veoma udaljenom od lika, dela i zasluga SV Vasilija Ostroškog.
Podelite komentar
Rs
“Покајте се, јер се приближило Царство небеско“
Podelite komentar