Jadransko more se guši u plastici, među najzagađenijima u Evropi
Zastupljenost plastičnog otpada na dnu Jadranskog mora je među najvećim u Evropi, nakon severoistočnog dela Sredozemnog i Keltskog mora.
Otpad u Jadran stiže od oko četiri miliona ljudi koji žive uz njegove obale, a taj se broj tokom turističke sezone poveća gotovo šest puta, upozorio je međunarodni tim stručnjaka u studiji objavljenoj u časopisu Marine Pollution Bulletin, prenosi Index.
Kako se navodi, poseban problem Jadrana je to što se radi o prilično malom, plitkom i poluzatvorenom moru koje je sa Sredozemnim, koje je takođe poluzatvoreno i zagađeno, povezano Otrantskim vratima, širokima samo 80-ak kilometara.
U južne hrvatske vode većina plastičnog otpada, oko 90 odsto, dolazi zahvaljujući strujama i vetrovima najviše iz Albanije.
![perazica do jadransko more crna gora perazica do jadransko more crna gora](https://xdn.tf.rs/2019/06/07/3-460x0.jpg)
Pero Tutman iz Instituta za okeanografiju i ribarstvo u Splitu (IZOR) kaže da od 70 do 80 odsto otpada u mora dolazi s kopna, dok ostalo stiže s mora od transporta, turističkih aktivnosti, nautičkog turizma, ribarstva, s ofšor platformi.
- Mediteran je nažalost jedno od zagađenijih mora zato što je poluzatvoreni bazen, a gravitira mu celi niz zemalja različitog civilizacijskog dosega. Tu su brojne zemlje Azije, Afrike i Evrope, a nažalost nivo ekološke svesti i ponašanja nije svuda na najvišem nivou - rekao je on.
Inače, vrema razgradnje plastike u moru je 450 godina, aluminijumske konzerve 200-500 godina, drva 13 godina, papira dve do četiri nedelje...
VIDEO: Smrt zvana plastična kesa: U čemu vi nosite namirnice?
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Novosađanka menjala grad za prostranstva Durmitora, sa konjem Bambijem krstari nestvarnim predelima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rastko
Komsije su krive za SVE a NE mi.
Podelite komentar
СРБ
Кога још занима шта се дешава у црној-гори
Podelite komentar
Splićo
Ova vijest podsjeća me na Ezopovu basnu u kojoj lisica nije uspjela dohvatiti sočno grožđe koje je visoko visoko iznad njene glave pa je odustala uz riječi samoutjehe: Nema veze, ionako je kiselo.
Podelite komentar