Britanac se pre 26 godina spalio zbog rata u BiH: Odluku da digne ruku na sebe doneo je kada su snage HVO-a ubile 116 ljudi
Bamford se spalio na ulici nedaleko od britanskog parlamenta, u kojem se u tom trenutku održavala rasprava o situaciji u BiH
Britanski državljanin Graham Bamford se pre 26 godina, 29. aprila 1993. godine, u Londonu protestno spalio zbog rata u Bosni i Hercegovini i odbijanja britanskih vlasti da vojno intervenišu i zaustave taj rat.
"Britanija mora zaustaviti rat u Bosni, čak i silom ako je potrebno. Sada je vreme da povratimo svoje međunarodno poštovanje. Britanska vojska ne sme biti tek počasna straža na masovnom pogrebu. Bosanske bebe, deca i žene strpljivo čekaju da političari učine ono što i sami znaju da trebaju - da im daju zaštitu, vojnu zaštitu. Ne smemo više gledati to sa strane. Dosta je bilo spaljenih leševa iz bombardiranih zgrada", tako je glasila njegova poslednja poruka.
Podskao ga je pokolj u Ahmićima
Bamford se spalio na ulici nedaleko od britanskog parlamenta, u kojem se u tom trenutku održavala rasprava o situaciji u BiH. Prema svedočenju njegovih bližnjih, on nije ima neke direktne veze sa BiH, ali je bio jako pogođen slikama i snimcima razaranja i ubijanja pa je osetio potrebu da mora nekako da skrene pažnju na pasivnost britanske vlade prema svemu tome.
Naročito su ga potresle slike masakra u Ahmićima u kojem su snage HVO-a ubile 116 ljudi i koji se dogodio oko dve nedelje ranije, između ostalog i jer ga je jedna ubijena devojčica podsetila na njegovu ćerku.
Svedoci njegovog samospaljivanja kažu da je umro u teškim mukama, iako su neki prolaznici pokušali brzo da ugase vatru nakon što je zapalio svoju odeću koja je bila polivena benzinom.
Dokumentarni film "Graham i ja"
Hrvatski dokumentarista Nenad Puhovski snimio je 1997. godine dokumentarni film “Graham i ja” u kojem se pozabavio ovim slučajem.
- Video sam čoveka kako gori, vrištao je, goreo je. Sećam se kako se kretao, bila je to strašna agonija - rekao je jedan svedok u dokumentarcu.
- Bilo je puno svedoka. Mnogi od njih su govorili da je to možda protest zbog Bosne - ispričala je jedna žena u dokumentarcu.
Ovaj ekstremni protesti čin Grahama Bamforda nije ostavio velikog traga niti je uticao na politiku britanske vlade prema BiH.
- Ovo je film o Grahamu, njegovim delima, ćutanju koje obavija ta dela, ali i o autoru - pripadniku praktično iste generacije, i njegovom nastojanju da napravi film o tom događaju. Verzija filma iz 2006. obogaćena je izjavama Grahamovog oca koji u vreme snimanja izvorne verzije još nije želeo da stane pred kameru. Godine 1998. film je prikazan i u britanskom parlamentu - navodi se u zvaničnom opisu filma koji je uradila kuća Factum.
Gradska uprava Grada Sarajeva 2009. ustanovila je nagradu koja nosi ime Grahama Bamforda, a dodeljuje se za iskazanu izuzetnu građansku hrabrost, solidarnost, humanost i altruizam.
(Telegraf.rs/Index.hr)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lili
Sramota je sto su poceli rat Alija i muslimani jer nisu htjeli ostati u sastavu Jugoslavije!
Podelite komentar
brko
Zao mi je covjeka Vise bi volio da je izgorelopola Britanije
Podelite komentar
ноћ
Што ниси позвао више твојих другара да се запалите пошто је то твоја влада изазвала...
Podelite komentar