Jeziva ispovest žrtve sveštenika: "Zgrabio me je! Jednu ruku uvukao mi je u međunožje, dok me je drugom stezao za vrat i dahtao"

  • 1

Vrhovnom sudu ni dva meseca nisu dovoljna za odluku o tome gde će se nastaviti suđenje u sporu jedne od žrtava fra Gracijana Gašperova, splitskog sveštenika pedofila, protiv Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca, Splitsko-makarske nadbiskupije i samog sveštenika. Muškarac koga je u oktobru 1997. kao petnaestogodišnjaka Gašperov seksualno zlostavljao u samostanu svetog Frane, podneo je tužbu splitskom Opštinskom sudu u decembru prošle godine, ali je sud 7. februara zatražio od Vrhovnog suda da prebaci suđenje. Kako je rekao Željko Pajalić, portparol Vrhovnog suda, spis su dobili 13. februara, ali još nisu ništa odlučili, iako bi to trebalo da učine "što pre". Kada tačno, nije poznato.

Zašto splitski sud ne želi da sudi u ovom predmetu?

U svom odgovoru oni tvrde da je "sud u navedenom postupku dana 7.2.2019. doneo rešenje da se pripremno ročište zakazano za dan 9. 5. 2019. neće održati jer je sud, s obzirom na okolnosti slučaja i postupanje samog tužitelja, odlučio da zatraži od Vrhovnog suda da kao stvarno nadležni sud u ovom postupku odredi drugi sud, smatrajući da bi se time otklonila svaka sumnja u objektivnost suđenja, a sve vezano za postupanje i ponašanje tužioca u postupku, prebivalište i sedište stranaka i svih drugih okolnosti u pogledu tog postupka".

U kraćem razgovoru za Index tužilac negira da je sumnjao u nepristranost sudije.

- Ja u ženu uopšte ne sumnjam, napravili su mi problem - ističe 37-godišnjak koji nakon zlostavljanja decenijama vuče psihičke traume, o čemu svedoči opsežna lekarska dokumentacija, a nije ni situiran pa će mu putovanja na sudske rasprave u drugi grad predstavljati i finansijski problem.

Gašperov je "kažnjen" naročito blago 

Sud odugovlači sa postupkom protiv sveštenika, Foto: Foter/Flickr/SalFalko

Reč je o jednom slučaju iz velike pedofilske afere koja je prošle godine potresla Crkvu u Hrvatskoj, a okončana je vrlo blago – "laiciziranjem" Gašperova nakon što je crkvenom inspektoru priznao da je u splitskom samostanu sv. Frane seksualno napadao momke. U praksi, sveštenik sada živi u jednom dalmatinskom mestu, navodno kod rodbine. Krivični postupak protiv njega nije pokrenut jer su navodno svi slučajevi zastareli, premda postoje indicije da je žrtve napadao sve do kraja 2017. godine.

Naš sagovornik odlučio je da zatraži novčanu odštetu iako ona "ne može da mu nadoknadi život, ali mi može omogućiti psihoterapiju da ne mislim na to. Oni ne mogu da plate lekove koje pijem od 15. godine. I piću ih i dalje."

Žrtva pedofila: Nadbiskup se pokajao kad je stisnut pred zid

Inače, po izbijanju afere, splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić javno je izrazio kajanje.

- On se pokajao kad je stisnut pred zid, kad je jedna od žrtava tvrdila da je od 2003. godine znala za pedofila. Kad je rekao da spusti glavu, traži oprost i da želi da se susretne sa žrtvama, ja i još jedna žrtva smo preko jednog sveštnika došli do njega - ispričao je sagovornik, žrtva fratra pedofila.

Tri susreta s Barišićem – prvi u jednoj župnoj crkvi i dva u Biskupskoj palati - nisu mu, međutim, dala ni duhovnu utehu, ni nadu da bi uskoro mogao dobiti bilo kakvu odštetu od Crkve. Posebno je ogorčenom što mu je na poslednjem razgovoru nadbiskup preporučio da začepi nos, duboko zaroni i sve će brige nestati. "Ja sam ostao van sebe jer on se smejao i shvatio moj očaj kao za*ebanciju. Ja sam mu na to rekao – bome, ja sam dugo na dnu, vreme je da izronim", ističe ogorčeno.

Prema navodima iz tužbe, sveštenik ga je kao 15-godišnjaka u oktobru 1997. godine pozvao "da mu pomogne da spusti sveće (ili cveće, jer nije jasno čuo). Kako je tužilac bio malog rasta, stavio mu je stolicu da se popne, a onda je vidio da tu nema sveća." Sveštenik ga je potom zgrabio, privio uz sebe, jednu mu ruku uvukao u međunožje, a drugom mu stezao vrat i pritom "radio pokrete seksualnog čina i na kraju jako uzdahnuo, a zatim pustio".

Druga žrtva fra Gracijana: Nisam mogao da dođem sebi nakon razgovora s nadbiskupom

Progovorila je i druga žrtva, Foto-Ilustracija: Profimedia/Corbis

Nešto kasnije zatražio je psihijatrijsku pomoć. Još uvek se leči.

Njegove utiske o razgovorima s nadbiskupom potvrdila je i druga žrtva fra Gracijana:

- Ti razgovori su po meni bili isprazni jer Barišić je pričao nekakve priče, međutim, on se nikako nije doticao našeg problema. On je sve nešto uopšteno govorio, pričao o nekim drugim stvarima, samo ne o našem problemu. Pričao je nekakve priče kako troši puno vremena, kako mora da organizuju susret koji se tada događao dok smo bili s njim, kao da je izbegavao da govori o našem problemu. Sve je nešto uopšteno govorio, čak kao da je provocirao. Jednom je rekao "ajde malo okupajte se u moru", a njemu je rekao "ajde ti malo samo stavi glavu u more i zaroni i videćeš kako će ti biti bolje", nešto u tom smislu. Ja nisam mogao doći sebi. Treba nam konkretna pomoć, on govori da treba zaroniti", priča ovaj muškarac koji nema volje ni snage za pokretanje sudskog postupka.

Evo što kažu u Nadbiskupiji

Konačno, stigli su i odgovori iz Nadbiskupije. Pitanja da li su obeštetili žrtve, šta su preduzeli u cilju njihove zaštite i kako komentarišu primedbe da u razgovorima sa žrtvama nadbiskup ne pokazuje dovoljno razumevanja. Slede odgovori:

- Nadbiskupija dosad nije obeštetila žrtve bivšeg franjevca iz Samostana sv. Frane na Obali. Bivši franjevac je bio član Provincije franjevaca konventualaca i pod upravom svojih redovničkih poglavara. Jedna od žrtava je pokrenula sudski spor koji je u toku. Odmah po prijavi, Nadbiskupija je zabranila delovanje u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji (tzv. suspenzija) bivšem franjevcu i pokrenula predistražne radnje i celo vreme sarađivala s Državnim advokatom. Po završetku tog procesa, sva je dokumentacija prosleđena nadležnim telima Svete Stolice. Preko Provincije franjevaca konventualaca smo dobili obaveštenje da je bivši franjevac sveden na laički status. Nadbiskup se javno izvinio zbog slučaja i zamolio oproštaj od žrtava jasno iznevši svoj stav. Više se puta sa žrtvama i susretao u otvorenom razgovoru. Ponovio im je žaljenje i suosjećanje i ostavio svoja vrata otvorenim za dalje susrete. Iz susreta i naknadnih poruka se moglo razumeti da su reakcije bile pozitivne i pune međusobnog razumevanja kao i obostrane zahvalnosti. No, svakako je nemoguće komentarisati tuđe i lične osećaje pojedinca o (ne)zadovoljstvu nakon susreta", saopštili su iz Nadbiskupskog ordinarijata Splitsko-makarske nadbiskupije.

(Telegraf.rs/Index.hr)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA