Dnevnik Ane Frank izbačen iz lektire u Hrvatskoj: Zbog ovog skandala pokrenuta peticija

 
 ≫ 
  • 4

Pokenuta je peticija u kojoj se traži vraćanje u obavezne školske lektira knjiga Dnevnik Ane Frank

U Hrvatskoj je objavljen novi spisak školske lektire, a posebno negodovanje izazvalo je izbacivanje "Dnevnika Ane Frank" zbog čega je pokrenuta peticija za njeno vraćanje.

Deca, naime, više neće morati da čitaju "Lovca u žitu", "Nepodnošljivu lakoću postojanja", kao ni brojne druge domaće i strane savremene autore, ali ni "Dnevnik Ane Frank".

Zbog ove odluke pobunilo se i Hrvatsko društvo pisaca, poručivši kako je popis lektire "kafkijanska noćna mora", prenosi Index.hr.

Pokrenuta je i peticija u kojoj se traži vraćanje na popis obavezne lektire te knjige utemeljene ne tekstovima iz dnevnika koji je napisala jevrejska devojčica Ana Frank koja je stradala tokom Drugog svetskog rata.

- Dnevnik Ane Frank je nestao s popisa školske lektire. Ne znamo zašto je nestao, ali znamo da je ovo delo izuzetno važno za razumevanje koliko daleko može ići ljudsko zlo u jednom mračnom vremenu. Smatramo da Holokaust nije tema koja se sme preskočiti u nastavi hrvatskog jezika - navodi se u peticiji.

Istovremeno, nezavisni saborski zastupnik Bojan Glavašević poručio je da je odnos prema knjizi "Dnevnik Ane Frank" ilustrativan primer odnosa vlade prema holokaustu koji pokazuje duboko nerazumijevanje činjenice da je odbijanje suočavanja s prošlošću direktan put u ponavljanje svih najgorih grešaka, prenosi Hina.

- To nije bilo kakva knjiga, ovo je jedan u nizu znakova procesa koji je nameran, a mogu ga opisati kao kolektivno programiranje zaborava - rekao je Glavašević.

On je podsetio da su generacije mladih Evropljana, njihovih očeva majki i deda prošle, makar na brzinu, kroz to delo.

- To je neka vrsta intelektualne i emocionalne vakcine i da nije bilo nje današnji bi svet bio neuporedivo gori nego što jeste - rekao je Glavašević i pozvao hrvatsko društvo da reaguje.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Zgrada u kojoj je odrasla Melanija Tramp u Sevnici: Komšije se prisetile njene mladosti

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Crnotrojkaš

    13. februar 2019 | 23:48

    Порука за црвене а и остатак Србије што се тиче јеврејског питања. То питање нису решили такозвани Срби или боље речено Срби у служби Милана Недића него немачки шеф Полиције и Службе безбедности Трећег рајха Рајнхард Хајдрих. Такође Александар Лер и још пар немачких заступника за окупирану Србију. За то решење јеврејског питања коришћени су аутобуси са гасовима, нешто слично гасним коморама касније у Пољској,Немачкој. На путу од логора Сајмиште или Бањица до Јајинаца сви путници теретног дела возила су бивали усмрћени издувним гасовима из камиона. На тај начин, од почетка априла до краја маја 1942. године, у Београду је угушено око 8.000 Јевреја и 500 Срба. Немојте никад да наседате на лажну пропаганду о томе како су Срби први у Европи решили на овакав начин ”јеврејско питање”. То је одвратна лаж! Јеврејско питање су у окупираној Србији решили окупатори Немци.

  • Ka10

    13. februar 2019 | 18:39

    Evropska zemja.Kako u Hrvatskoj tako je u celoj Evropi.Oni negiraju Holocaust(kad ih pitate sta to znaci ,nemaju pojma) ,a nigde nisu Jaci desnicari I nacionalistima nego u Evropi.

  • Acika

    13. februar 2019 | 18:43

    Sramota za Hrvatsku, ali da je Nedic na vlasti u Srbiji I on bi zabranio. On se pravio vazan da je prvi u Evropi "resio" jevrejsko pitanje.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA