Škaljarac otkrio detalje trgovine oružjem: Kupili arsenal po nižoj ceni, pa ga zakopali kada nisu našli kupca
U Osnovnom sudu u Kotoru juče je počelo ponovljeno suđenje Podgoričaninu Dragoljubu Ćetkoviću (33), koji slovi za člana "škaljarskog klana", a tereti se za nedozvoljeno držanje oružja.
On je presudom sudije tog suda osuđen u odsustvu na dve godine zatvora zbog arsenala oružja pronađenog 2016. godine u kotorskom naselju Sveti Stasije. Za isto krivično delo osuđeni su Kotoranin Igor Dedović na dve godine i dva meseca zatvora, na godinu i 11 meseci osuđen je državljanin BiH Goran Stančić, a na godinu i osam meseci osuđen je Božidar Punošević.
Sve osuđene policija označava članovima škaljarskog klana.
Ćetković je u svojoj odbrani kazao da od ostalih okrivljenih poznaje jedino Stančića, sa kojim je započeo trgovinu oružjem.
- Ukazala nam se prilika da trgujemo većom količinom oružja, pri nižoj ceni. Kazao sam Stančiću, koji je tada boravio u Kotoru, da sam ja spreman za taj posao, ali da ne znam nikoga u tom gradu i da ne znam kome bi to oružje prodao i na koji način. On mi je odgovorio da se ne brinem za to jer on poznaje ljude koji bi bili zainteresovani za kupovinu - ispričao je Ćetković.
On je opisao šta se dalje desilo.
- Nakon toga smo kupili oružje po nižoj ceni, međutim nije išlo onako kako smo to bili planirali, odnosno nismo uspeli da ništa prodamo, a po gradu se već pričalo da imamo oružje, što nas je zabinulo - kazao je Ćetković.
On je zatim opisao da ih je jednog dana zaustavio neki čovek kojeg ne poznaje i pitao ih za oružje, te da mu je Stančić ponudio tada pištolj CZ, međutim potencijalni kupac navodno nije bio zainteresovan jer je pištolj bio starije proizvodnje.
Nakon toga su odlučili da sakriju oružje, odnosno da ga zakopaju na lokaciji na kojoj ga je policija kasnije pronašla.
Advokat Damir Ikić je sudu ponudio jemstvo od 15.000 evra koje je, međutim, odbijeno.
TOVAR KOKAINA KOJI JE ZAVADIO ŠKALJARCE I KAVČANE
Inače, smatra se da je takozvani škaljarski klan kao takav nastao 2014. godine u Kotoru, a ime su dobili po prigradskom naselju Škaljari. Iako je organizovana kriminalna grupa te 2014. godine dobila novo ime, njeni članovi su stari znanci policije.
Naime, sve do te godine, ova grupa poslovala je sa takozvanom "kavačkom" kao homogena celina, koju prema informacijama bezbednosnih službi, predvode Slobodan Kašćelan i Radoje Zvicer. Međutim, do raskola je nestalo pomenute godine kada je u Španiji nestao tovar kokaina kojim su trgovali.
Od tada do danas, na desetine glava palo je zbog sukoba ova dva klana. Surove likvidacije proširile su se van teritorije Crne Gore, kako u Srbiju tako i u druge države, a povremeno odjeknu informacije da uticaj ovih grupa seže i do Latinske Amerike, Južne Afrike, Australije...
Prva žrtva ovog rata bio je Goran Radoman, koji je ubijen 20. februara 2014. godine u Beogradu zato što je kokain nestao iz njegovog stana u Valensiji.
Međutim, Jovica Vukotić, čovek koji se smatra vođom "škaljaraca", uhapšen je prošle godine u Turskoj, i to zbog korišćenja falsifikovane putne isprave. U prvi mah činilo se da će ovo hapšenje uzdrmati dobro utvrđenu strukturu kriminalne grupe, ali ako je sudeći po broju i intenzitetu brutalnih egzekucija, rat je nastavljen.
Osim toga, nastavljeni su i poslovi kojima se bave članovi škaljarksog klana, kao što su trgovina drogom i oružjem, iznude, reketiranje, zelenašenje...
Koliko je situacija u Crnoj Gori alarmantna najbolje govori to što su direktor Uprave policije i načelnik podgoričke policije Slavko Stojanović i Jovica Rečević, prošle godine podneli ostavke zbog sve gore bezbednosne situacije u Crnoj Gori.
(Telegraf.rs/CDM)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vukan
Jovica je mnogo dobar covek posten I cestit, poznajem ga licno,
Podelite komentar