Srbi povratnici na meti ustaša u Hrvatskoj: Ženu koju plaše grafitom "Četnik, seli se", vozač izbacio iz autobusa jer je Srpkinja

 ≫ 
  • 44

Na imanju Srbina Bogoljuba Popovića u selu Čista Mala u Dalmaciji ispisan je grafit „Četnik, seli se“ i ustaško slovo „U“, kako bi se zaplašili Srbi i naterali da napuste svoje imanje. Ova praksa u Hrvatskoj, da se proteruju  Srbi, koji su se vratili na svoja vekovna ognjišta, ponavlja se već više od dve decenije.

Zatim je ovog vikenda osvanuo preteći grafit, u selu Čista Mala, koji je prva uočila Bogoljubova supruga Boja Popović, koja je zbog straha za svoju sigurnost, s obzirom da je sama boravila u kući, napustila porodično imanje i otišla sinovima u Banjaluku.

Kako ističe njen sin Goran, i ranije neprijatnosti koje su imali nisu ih odvratili od želje da obnove kuću i imanje u Hrvatskoj.

Najnoviji primer zastraživanja Srba Foto: Srbi.hr

Prvih godina nakon povratka, majku je vozač izbacio iz autobusa kojim je putovala uz selo. Reči koje su joj i tada upućene, jasno su ukazivale da se radi o nacionalnoj mržnji i netrpeljivosti. I tada sam prijavio slučaj svima za koje sam smatrao da trebaju biti upućeni šta se dešava. Nedugo potom dobio sam odgovor od nadležnog autoprevoznika da to nije bio jedini slučaj žalbe ljudi iz istih razloga. Iako je za to bio odgovoran jedan čovek, vozač, smatrao sam da firma koju predstavlja mora reagovati zbog kršenja najosnovnijih ljudskih prava. Reagovali su i slična situacija se više nikada nije ponovila. Naprotiv. To nas je, na neki način, ponovo ohrabrilo da verujemo u slobodu i slobodnu državu, te smo obnovili porodičnu kuću, imanje, zasadili vinograde i masline, počeli ulagati u poljoprivredu i razmišljali o razvoju turizma u tom, danas, gotovo pustom selu iz kojeg smo otišli pre više od dve decenije i ne svojom voljom – istakao je Goran za portal "Srbi.hr"

On je dodao da zbog ovog incidenta neće proslaviti Božić porodično okupljeni na imanju jer je njegova majka još uvek u strahu iako je ovaj slučaj prijavljen policiji.

Da podsetimo, pre mesec dana srpskoj povratničkoj porodici Babić u mestu Biljane Donje kod Zadra nepoznate osobe posekle su u toku noći sekirama više od 100 stabala maslina. Ovo je inače bio jedini izvor prihoda porodici Babić, koja se na porodično imanje vratila posle rata i od tada nemaju mira.

Uništen maslinjak srpskoj porodici kod Zadra Foto: čitalac Telegrafa

Vratili smo se ovde 2006. godine i počeli raditi ono od čega smo živeli do rata. Sve što smo imali svojim smo rukama i radom stekli. Tada smo posadili trešnje, smokve, bademe, masline. U čađavoj smo prostoriji živeli, ali smo nabavili mehanizaciju za rad. Dana nismo radili nigde drugo nego na njivi, i zato je ovo za nas težak udarac. Ovo je moje ognjište, ja sam ovde pedeset i sedam godina. Ovde sam se udala, decu porodila, muž mi je ovde sahranjen i ja nigde odavde neću, a da se čovek uplaši nakon svega, uplaši, pa ne može ti biti svejedno - ispričala je udovica Milica Babić za portal "Srbi.hr".

I ovaj slučaj je uredno prijavljen policiji, ali bez rezultata.

Do pre neki dan je i u Zadru na jednoj zgradi pisalo "Ubi Srbina", a slični slučajevi su zabeleženi i u Šibeniku kao i u mnogim drugim mestima.

U Zadru je jedan Hrvat prepravio uvredljivi grafit Foto: Privatna arhiva

Verbalne pretnje i uvrede, fizički napadi i javni skupovi u kojima se poziva na progon, revizija istorije i rehabilitacija ustaštva, medijska tortura i policijsko nečinjenje još uvek utiču na položaj srpske manjine u Hrvatskoj, a interesantno da prema evidenciji u biltenu Srpskog narodnog veća „Istorijski revizionizam, govor mržnje i nasilje prema Srbima“ vidi se da se iz godine u godinu ovakvi slučajevi povećavaju pa ih je u 2017. godini zabeleženo čak 393.

VIDEO: Katolički sveštenik snimao odvezanu decu u kolima dok su pevala ustaške pesme

(Telegraf.rs)

Video: Održan svečani defile na Trgu Krajina u Banjaluci u okviru obeležavanja Dana Republike

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Di

    24. decembar 2018 | 18:51

    Hrvati su kreirali svoju propast, odlazak Srba ostavio je prazninu u prostoru, energiji, idejama, razlicitostima, duhu, kulturi... a i u broju stanovnika i zaposlenih :) dizu se dzamije gde je bio hriscanski narod... i nastavljaju.. pa sto bi ih sprecavali :) srecno u buducnosti koju nemate

  • Panda 🐼

    24. decembar 2018 | 19:38

    Braćo srbi takvi vam svaki dan setaju po Srbiji, backa palanka, šid, bogojevo, sombor, apatin, i još traže kruh ne ustručavaju se, jel znaju da su bezbedni, a onda kad se vrate u hrvatsku onda im smeta ćirilica, hleb, i veliko srpska agresija!

  • Milos

    24. decembar 2018 | 18:42

    Ja sam svoje detinjstvo proveo u hrvatskoj pa mi sve ovo nije nista cudno. Pre mesec dana sam imao priliku posetiti rodno selo moga oca u okolini Zadra, prvi put nakon rata, ako je uopste tamo rat i zavrsio. Naime, nakon silaska sa auto puta i voznje kroz prvo selo (hrvatsko) primetio sam lep sirok i novo asvaltiran put da bi nakon table gde zavrsava hrvatsko selo i pocinje srpsko doziveo pravi sok. Ne samo da put nije obnovljen od rata sto srbima sa koima sam pricao i nesmeta toliko, nego im je vodovod prosao kroz selo do sledeceg (ponovo hrvatskog) a niko nije dobio prikljucak za vodu, autobus vozi do table Islam Grcki i tu se okrece, neide dalje, nemaju prodavnicu u selu a mogucnost zaposlenja je nemoguca misija. A sve to mi je jos cudnije kad gledam na televiziji kako Kolinda lupa packe nasem Vuletu zato sto hrvati u Vojvodini nemaju adekvatan prostor za kulturno umetnicko drustvo i nije im obnovljena nacionalna biblioteka... dok srbi povratnici u kraini vape za vodom i strujom, internet i telefon i ne sanjaju.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA