Sarajlije ne žele Erdogana: Oštri komentari uoči mitinga turskog predsednika u prestonici BiH
Sarajevski penzioner Munir Rašljović dobro pamti godine iza Olimpijade kada je bio šef gradske turističke zajednice, a Sarajevo je prepuno turista pa mu je drago kada danas vidi ulice pune stranaca koji uživaju u lepotama grada i, kako kaže, ukusnoj, a jeftinoj hrani. Međutim, ne raduje ga razlog zbog kojeg će sarajevske hotele napuniti na hiljade Turaka i drugih pristalica turskog predsednika koji će stići iz cele Evrope, da bi čuli i videli političara kojem su uzor otomanski sultani - Redžepa Tajipa Erdogana koji će u nedelju u Zetri, u olimpijskoj dvorani u koju stane i 20.000 ljudi, održati predizborni skup.
Odnosno, biće to njegova zvanična poseta Sarajevu, ali svima je jasno da su povod dolaska predstojeći izbori koji se u Turskoj održavaju 24. juna i na kojima predsednik želi dodatno da učvrsti svoj položaj. Slične skupove već su mu na svojoj teritoriji zabranile Nemačka, Austrija i Holandija gde mu žive brojni sunarodnici pa je izbor pao na glavni grad konstantnim političkim krizama iscrpljene Bosne i Hercegovine.
Zašto Erdogan želi prevremene izbore? Diktator kojem je potrebna potpuna kontrola (FOTO) (VIDEO)
- To je prvi put da strani političar ovde održava takav skup i ne verujem da je to dobro za BiH, pogotovo kada znamo kako se Erdogan odnosi prema demokratiji. Dobro je što se skup održava u dvorani, a ne na otvorenom, jer ima dovoljno budala koje su spremne za sitne pare da izazovu nevolje - kaže Rašljović.
KOMENTARI GRAĐANA
- Fuj! Sramota! To je sve što imam za da kažem o Erdoganu - rekla je za Jutarnji.hr Dženita Murga.
- Sve najgore mislim o njemu. Ne želimo islamsku državu nego normalnu zemlju svih naroda - napominje Muzafer Resić.
- Meni to nigde nema veze. Ne daju mu u Evropu pa dolazi ovamo - komentariše stomatološkinjs Zineta.
- Politika upravlja našim životima, a mi smo nemoćni. Meni Erdoganov dolazak ništa ne znači, ali sigurno je nekome u interesu. Nakon što smo preživeli rat, sve ostalo je prava sitnica - govori profesorka Jasna Perić, koja živi od 200 evra penzije.
- To je kao da nam dođe Angela Merkel ili Vladimir Putin. Ništa loše nam takva poseta ne može doneti, a možda može da bude dobro - ističe student prava Mirza.
- Ako dolazi zbog ekonomskog boljitka BiH, onda ga podržavam. Voleo bih da se i kod nas pojavi političar koji bi za svoj narod napravio onoliko koliko je Erdogan napravio za Turke - ističe mladi pijanista Mahir Hasić.
- Erdogan je naš prijatelj, čovek od naroda kojeg voli njegov narod, ali i naš - kaže penzionisana medicinska sestra Šefika Hadžibajrić.
- U BiH više ništa nije čudno. Ovamo može svako da dođe. I zato ne znam šta bih više mislila - poručuje Samiha Pašalić.
Jedan profesor nije želeo da kaže svoje mišljenje, jer kako kaže bolje mu je da ćuti, jer želi da ostane živ, piše Jutarnji.hr.
Većina Sarajlija je ravnodušna u vezi Erdoganove posete i tom događaju ne pridaju važnost, ali mnogi - a to važi i za novinare - ne kriju da ih je strah da javno govore jer je u maloj i korumpiranoj sredini bolje svoje mišljenje zadržati za sebe.
Hotelijeri i ugostitelji, koji će nesumnjivo profitirati, ne žele da budu imenovani, ali priznaju da se za idući vikend već traži soba više. U upravi dvorane Zetra takođe su - bez komentara. Uz objašnjenje da nisu ovlašćeni da razgovaraju sa novinarima. Iako je potvrđeno da su potpisali ugovor sa organizatorima skupa, Udruženjem evropsko-turskih demokrata (EUDT).
Još je nepoznato u koliko će se sati skup održati, a od istaknutijih političara dolazak je potvrdio samo predsedavajući Predsedništva BiH i lider SDA stranke Bakir Izetbegović. U Zetri nisu započele nikakve pripreme kao što nigde u gradu još nema plakata ili kakvih drugih obeležja predstojećeg skupa.
Po komentar je Jutarnji.hr otišao i u Islamsku zajednicu u BiH gde su im nezvanični rekli “kako s Erdoganovom posetom stvarno nemaju ništa”.
DOMINANTNA TEMA
Predsednik Hrvatskog kulturnog društva Napredak Franjo Topić smatra da Erdoganov miting može izazvati dodatne napetosti i da još više destabilizuje državu sa dva entiteta iz koje Republika Srpska želi da izađe.
Bivši član SDP-a BiH doktor političkih nauka Slaven Kovačević smatra da od Erdoganove posete koristi može imati samo Turska.
- Očigledno se ovaj skup ne odnosi na sve BiH građane, nego samo na one turskog porekla i njemu očigledno nije cilj da uspostavlja bolju saradnju - zaključuje Kovačević.
Sarajevski novinar Dejan Jazvić značajnim smatra da je Erdoganov dolazak dominantna tema isključivo u medijima sa sedištem u Sarajevu, za razliku od onih u RS, kao i onih koji se obraćaju Hrvatima u BiH. To je, smatra, pokazatelj koga se najviše tiče Erdoganov skup na evropskom tlu.
ŠIRENJE UTICAJA
Bez dlake na jeziku o uzavreloj situaciji u BiH govori jedino jedan od najboljih poznavalaca stanja u toj zemlji, publicista i diplomata Zlatko Dizdarević, koji smatra da BiH političarima iz sva tri naroda nije cilj ulazak u EU jer imaju previše putera na glavi pa bi mnogi sa uvođenjem reda mogli da završe kao Ivo Sanader.
- Ljudima u BiH je prodata priča da Hrvati imaju podršku u Zagrebu, Srbi u Beogradu, a Bošnjaci u Turskoj jer su im Turci braća. A zapravo Tursku nije briga za BiH - zaključuje Dizdarević.
VIDEO: Ovako je izgledao prvi susret Vučića i Erdogana
(Telegraf.rs/Jutarnji.hr)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milena
Bravo Sarajlije muslimani, treba ziviti s ljudima na tom prostoru a ne raspirivati nacionalnost. Erdogane, ostani u Turskoj, ostavi Bosnu na miru.
Podelite komentar
Ana
Miting organizuje Erdogan o svom trosku za gastarbsjtere iz Nemacke, Austrije.....Ne organizuju miting sarajlije.
Podelite komentar
Cika Velja
A jel se buni svih 5561 Sarajlija??? Mislim da ih danas nema ni toliko!!!
Podelite komentar