Ova 4 grada prava su Meka za sezonce: Dalmacija vapi za ljudima, evo koji poslovi su najkritičniji
Prema najnovijim podacima, Dalmacija u Hrvatskoj predstavlja obećanu zemlju za sezonske radnike, kako za hrvatske, tako i za radnike iz regiona. Sezonci su do sada najlakše nalazili poslove u Splitu, Dubrovniku, Zadru i Šibeniku, a i ove godine mogu da očekuju uspeh, jer se predviđa još bolja turistička sezona na primorju.
Kako prenosi Slobodna Dalmacija, nešto više od 36.000 sezonaca, koliko ih je prošle godine radilo u Hrvatskoj, osim u turizmu, posao su našli i u trgovini, poljoprivredi i građevinarstvu. Ipak, najveći procenat njih jeste radio u turizmu.
Poslodavci u Hrvatskoj ove godine mogu da zaposle 31.000 stranih radnika, od kojih će 4.660 posao naći u turizmu. Najveća potražnja, kada su u pitanju sezonci iz inostranstva, vlada za pomoćnim radnicima, pa zbog toga hrvatski ugostitelji ove godine mogu da zaposle 3.715 stranih konobara, kuvara i čistača.
Koliko bi ljudi ove godine moglo da radi na sezonskim poslovima u Hrvatskoj, a naročito u Dalmaciji, nije lako proceniti, ali tamošnji ekonomisti su uvereni da će ih biti više nego prošle godine.
- Teško je proceniti koliko će sezonaca raditi, ali sigurno će u Dalmaciji biti više sezonskih radnika nego prošle godine, jer rastu kapaciteti i potražnja je sve veća i veća, a mi igramo na turizam, što nije dobro za ukupnu ekonomiju - za Slobodnu Dalmaciju rekao je ekonomista Damir Novotni, koji ističe da je naveća potražnja za sezoncima u oblasti turizma i poljoprivrede.
Kako je naveo, prošle godine je bio vrlo primetan nedostatak sezonaca, kojih je osim u turizmu, falilo i za branje plodova, vinogradarstvo i voćarstvo, ali i za ostale poljoprivredne radove. Nedostatak sezonaca bio je primetan i u građevini. Novotni ističe da je dobar deo od 177.000 nezaposlenihh u Hrvatskoj, zapravo nezapošljiv.
- Nezapošljivi su i ne žele da prihvate slabo plaćene poslove, a većina prijavljenih na zavodu radi u sivoj ekonomiji koja u Hrvatskoj čini oko 30 odsto ukupne ekonomije i to nikad niko nije želeo da očisti. Imamo formalno prijavljene, ne žele da rade jer primaju socijalnu pomoć ili rade u sivoj ekonomiji - tvrdi Novotni.
VIDEO: Državni posao zamenili su neobičnim zanimanjem na selu
(Telegraf.rs)
Video: Besnu mašinu vozio po pešačkoj stazi i "razgrato" pešake po blatu: Bahato da bahatije ne može
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Suza
Ko hoce da radi on nije na grbači države,a ko nece on nece i na kraju postane soc.slučaj!
Podelite komentar