Sudbina ih odvela na tri strane sveta, spojio ih mali grad u Makedoniji (VIDEO)
Potomci Gite Alegre, jedine Jevrejke iz Makedonije koja je preživela pakao u nacističkom logoru Aušvic, okupili su se u Bitolju, gradu na jugu Makedonije, gde je pre i nakon Drugog svetskog rata živela Gita sa svojim suprugom.
Došli su sa tri strane sveta, iz Venecuele, Teksasa i Izraela, a sreli su se povodom 75-godišnjice deportacije bitoljskih Jevreja. Među njima je bila i Sara Le Gutman Kalderon, ćerka Gite Alegre, koja je preživela holokaust u logoru Aušvic.
Gita je preminula u Izraelu, a na samrtnoj postelji je poželela da njena ćerka Sara jednoga dana poseti Bitolj. Ona ne samo što je ispunila poslednju želju majke, već je uspela da okupi svu svoju rodbinu i pred njima i novinarima ispriča potresnu priču o svojim roditeljima.
- Kao desetomesečna beba sa roditeljima smo se iz Bitolja preselili u Izrael. Ja i danas tamo živim, ali mi je srce u Bitolju. Iako nisam rasla u rodnom gradu, rasla sam sa predivnim pričama o njemu. Moji roditelji su bili zaljubljeni u Bitolj. Međusobno su komunicirali na makedonskom jeziku. I ja sam naučila nekoliko reči, ali razumem mnogo više, prenosi reči Sare Kalderon skopski portal sdk.mk.
Njeni roditelji su pobegli iz Bitolja dan pre deportacije Jevreja 11. marta 1943. godine u logore smrti. Prešli su grčku granicu i sklonili se u mestu Kostur. Zajedno sa Gitom je bio i njen brat Šabtai, veoma muzikalan čovek, koji je pre odlaska svoju harmoniku dao na čuvanje jednom Bitoljčanu.
- Moj otac se priključio partizanima, a moja majka i njen brat su ostali u Kosturu. Međutim, 1944. godine Nemci su pokupli sve Jevreje iz Kostura i odveli ih u Aušvic i druge logore smrti. Na kraju, kada su ih saveznici oslobodili, od 1.000 žena preživele su samo njih 13, a među njima je bila i moja majka, kaže Sara.
Njena majka i ujak su izbegli smrt zahvaljujući tome što su bili u radnoj jedinici. Nekoliko dana pre nego što je Crvena armija oslobodila Aušvic 27. januara 1945. godine, logor je bio evakuisan, a tako obučeni logoraši su bili poslati na takozvani marš smrti.
Kolona je bila duga 50 kilometara, a od 60.000 logoraša preživelo ih je samo 15.000. Među njima je bila i Gita Alegra, koja je na kraju završila u logoru Mathauzen u Austriji. Tu je dočekala kapitulaciju Nemačke. I njen brat je dočekao slobodu, ali je zbog iznemoglosti preminuo dva dana nakon oslobađanja logora u Nemačkoj.
- Majka i otac su se vratili u Bitolj. Vraćali su se sa vozom i tada su se slučajno sreli. Jedan o drugome nisu znali da su živi. U Bitolju su se venčali. Tamo sam se i ja rodila, a potom smo otišli u Izrael - priča Sara.
Nakon rata, porodica iz Bitolja je vratila harmoniku Gitinog brata Šabtaia i kaput njenog dede Moše Šamija, koji nije smeo da nosi jer je Jevrejima za vreme deportacije bilo zabranjen da nose toplu odeću. Harmonika i kaput danas su izloženi u Muzeju u Izraelu posvećenom Holokaustu.
Pogledajte kako je izgledao emotivni susret Jevreja u Makedoniji:
(D.J)
Video: Putevi Srbije: Držite bezbedno odstojanje, sačuvajte život
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.