Evropska komisija u izveštaju oštro kritikovala Hrvatsku na 73 strane: Plenkovićeva politika je potpuni promašaj!

  • 11

U okviru redovnog izveštaja Evropske komisije u kom se analizira stanje u svakoj od država članica, EU je juče iznela oštre kritike na računa Hrvatske i premijera Andreja Plenkovića.

Kako prenosi Index.hr, deo koji se odnosi na Hrvatsku ispisan je na 73 strane, a podaci su vrlo precizno, koristeći činjenice i egzaktne podatke, politiku vlade Andreja Plenkovića opisali kao potpuni promašaj.

>>>Austrija ne želi radnike iz Hrvatske i to zbog jednog očiglednog razloga: Izdvojeni su kao potencijalna opasnost za tržište rada

U analizi EK stoji da Plenkovićeva vlada za dve godine svog mandata nije ništa uradila kako bi poboljšala stanje u Hrvatskoj, već je neke stavri i pogoršala.

Foto: Tanjug/EU Photo

Na 73 strane izneta je detaljna analiza prema kojoj Hrvatska svakog dana u svakom pogledu zaostaje za ostatkom Evropske unije, kao i da je pod vođstvom Plenkovića podbacila u svemu u čemu se može podbaciti. Reči koje se najčešće koriste u opisu stanja u Hrvatskoj su "ograničeni napredak" ili "nema napretka".

U izveštaju se ističe da povoljna ekonomska klima omogućava ubrzavanje reformskih poteza koji bi osigurali održiv i uključiv rast, ali da hrvatski potencijalni rast ostaje nedovoljan jer Hrvatska ima problem sa radnom populacijom koja se smanjuje, niskom iskorišćenošću rada i nedovoljnim rastom BDP-a. Navodi se da je nastavak privrednog rasta moguć jedino uz sprovođenje strukturinih reformi, ali predviđa se usporavanje privrednog rasta u naredne dve godine. Hrvatska je, uz Italiju i Kipar, jedna od tri članice koje se nalaze u stanju "preterane ekonomske neravnoteže".

Takođe, nema reforme javne uprave, zdravstvo je u problemima, kasni zakonodavstvo koje bi utvrdilo početak fiskalne reforme, penziona reforma je odložena, država ne koristi sve moguće mere kako bi na duže staze nezaposlene vratila na tržište rada. U izveštaju se navodi da u Hrvatskoj ljudi nemaju jednake prilike, problem su nefer radni odnosi, stopa zaposlenosti je niska u poređenju s drugim članicama Evropske unije.

Foto: Foter/Flickr/Indiawest

Takođe, problem je i u tome što je u Hrvatsku komplikovano investirati zbog restriktivne poslovne klime, a socijalna situacija je očajna, jer u zemlji vladaju visoka stopa siromaštva i socijalne isključenosti. Javna administracija je fragmentirana, ispod proseka efikasnosti u EU, a ishodi zdravstvenog i obrazovnog sistema pokazuju postojanje "strukturnih slabosti".

EK je naročito kritikovala Plenkovićevu vladu zbog obrazovanja, jer se, kako su naveli, rezultati koje proizvodi hrvatski obrazovni sistem stalno pogoršavaju ili stagniraju, tako da je potrebna hitna reforma. Hrvatska zaostaje po tom pitanju za ostatkom EU, a u izveštaju se naglašava da se implementacija najavljene reforme obrazovanja stalno odlaže.

Kao veliki propust navodi se i nezainteresovanost Plenkovićeve vlade da nastavi sa sprovođenjem antikorupcijskih programa. Preko svega, Hrvatska loše koristi EU fondove jer nema dovoljno kompetentnu javnu administraciju koja bi znala da povlači novac iz Brisela.

Foto: Tanjug/HINA/Lana Silvar Dominic

Jedina pozitivna stvar koja se ističe u izveštaju jeste održivi rast bakarskog sektora.

Zaključak je ipak, da Plenkovićeva vlada otkako je na vlasti, nije do kraja sprovela nijednu reformu.

Kako navodi Index.hr, premijer koji se predstavlja kao veliki Evropejac, po analizi EK ispostavlja se da je nesposobna lenština i političar bez odlučnosti koji državu vodi u propast jer on i njegova vlada nisu u stanju da sprovedu bilo koju konkretnu reformu kako treba i do kraja.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Predsednica Kolinda Grabar Kitarović izjavila je da je najnoviji izveštaj EK potvrdio ono što se već dugo zna, a to je da Hrvatska zaostaje, kaska za drugima i ne razvija se onom dinamikom koja bi joj omogućila da uhvati korak ne samo sa najrazvijenim državama EU, već i sa onim sa kojima je, kako je rekla, do juče bila izjednačena, ako ne i razvijenija.

(Telegraf.rs)

Daljinac

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Cika Velja

    8. mart 2018 | 15:19

    Za mene su hrvatski politicari od pocetka promasen slucaj,a primili ih u Evropu i dali im krila da nastave zapoceto...ali izgleda da je mecka promenila plan,pa ode na sledeca vrata!!!

  • VAN

    8. mart 2018 | 14:36

    Zemlja koja po svemu sudeći ne zaslužuje da bude član EU, ni članica UN. Pored tz. nezav. države Kosovo je druga crna rupa u Evropi.

  • SEVERAC ®

    8. mart 2018 | 12:57

    Ha ha, evo vam NA. Manje se bavite Srbijom, a više samim sobom. NESPOSOBNJAKOVIĆI

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA