Nova nada za Srbe: Biće obnovljena istraga u slučaju "Dobrovoljačka ulica"? (VIDEO)
Zločin u Dobrovoljačkoj ulici odnosi se na 2. i 3. maj 1992. godine i jedan je od prvih zločina koji su počinjeni nad Srbima. U ta dva dana ubijena su 42 osobe
Ustavni sud BiH naredio je juče Tužilaštvu da u roku od tri meseca odluči po prigovorima za obustavljanje istrage u slučaju "Dobrovoljačka ulica", pišu banjalučke Nezavisne novine.
Pozivajući se na nezvanična saznanja, banjalučki dnevnik piše da je u ovom predmetu nedavno ponovo aktivirana istraga, koju je protiv nekoliko osoba, uključujući Ejupa Ganića i Jovana Divjaka, obustavio međunarodni tužilac Džud Romano i to samo nekoliko dana pre nego što će napustiti BiH.
Odluka Ustavnog suda BiH donesena je na osnovu apelacija Bogdane Tomović, majke Zdravka Tomovića, koji je kao vojnik ubijen u napadu na kolonu JNA u Sarajevu u Dobrovoljačkoj ulici, i Gordane Gvozdenović, sestre Obrada Gvozdenovića, koji je kao poručnik JNA ubijen 1992. godine u Sarajevu na Skenderiji.
Apelacije su usledile nakon što duže od pet godina nije odlučeno o njihovim prigovorima zbog obustavljanja istrage.
Istraga u slučaju stradanja u Dobrovoljačkoj ulici mora da bude okončana i u cilju pravde insistiraćemo na nastavku istrage i podizanju optužnice protiv visokih vojnih i političkih zvaničnika tadašnje BiH, istakli su predstavnici organizacija proisteklih iz proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Oni su, kako prenose banjalučke Nezavisne novine, naglasili da ih raduju informacije da je Tužilaštvo BiH ponovo otvorilo taj predmet i da je Ustavni sud BiH rekao da moraju odgovoriti po pritužbama na odluku o nesprovođenju istrage.
- Slučaj ''Dobrovoljačka ulica'' je slučaj koji najbolje oslikava karakter sukoba na ovim prostorima i nameru i želju da srpski narod u potpunosti bude proteran iz Sarajeva. Imali smo situaciju da je međunarodni tužilac obustavio istragu i napustio BiH i očigledno je da su ti ljudi imali zadatak - rekao je Milorad Kojić direktor Republičkog centra za istraživanje rata.
Kojić je na konferenciji za novinare rekao da istraga u tom slučaju mora da bude okončana jedino na način da se podigne optužnica i dodao da će sa porodicama žrtava u Dobrovoljačkoj ulici iduće sedmice održati i pres-konferenciju.
Nedeljko Mitrović, predsednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, kaže da ohrabruje ponovo aktiviranje istrage u predmetu "Dobrovoljačka ulica".
- Očekujem da će Tužilaštvo BiH isto postupiti i u predmetima ''Tuzlanska kolona'', ''Sijekovac'', kao i u svim drugim predmetima ratnih zločina koji su počinjeni na Srbima na području FBiH - rekao je Mitrović.
Dodao je da su na svim sastancima sa predstavnicima pravosuđa BiH i glavnim haškim tužiocem Seržom Bramercom zahtevali da se aktivira slučaj "Dobrovoljačka ulica" i oni su to i obećali, ali teško je očekivati da će procesuiranje ratnih zločina u BIH biti završeno u interesu svih.
U Tužilaštvu BiH juče nije bilo moguće saznati zbog čega već šest godina ne odgovaraju na pritužbe i kada je ponovo otvorena istraga u slučaju "Dobrovoljačka ulica".
Nekoliko puta je menjan tim u tužilaštvu BiH koji radi na tim pritužbama, a održano je i nekoliko sastanaka, međutim nikada nisu donesene konkretne odluke.
Obustavljajući istragu u slučaju "Dobrovoljačka ulica", Tužilaštvo BiH te 2012. godine u suštini je reklo da je kolona JNA koja se povlačila iz Sarajeva bila legitimni vojni cilj te da nema osnova za procesuiranje Ganića, Divjaka i ostalih.
Tu odluku o obustavljanju istrage doneo je međunarodni tužilac Džud Romano 2012. godine i odmah nakon toga usledile su pritužbe na koje nikada nije odgovoreno.
Osim Divjaka i Ganića, tadašnji međunarodni tužilac istragu je obustavio i protiv Hasana Efendića, Zaima Backovića, Jusufa Pušine, Emira Švrakića, Dragana Vikića, Fikreta Muslimovića, Dževada Topića, Jovice Bećirovića, Rešada Jusupovića, Jusufa Kecmana, Damira Dolana i Ibrahima Hodžića.
Zločin u Dobrovoljačkoj ulici odnosi se na 2. i 3. maj 1992. godine i jedan je od prvih zločina koji su počinjeni nad Srbima. U ta dva dana ubijena su 42 osobe.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Stefan
Muslimani gurajuci pod tepih zlocine nad Srbima zapravo guraju RS iz BiH.Kako misle da Srbi prihvate drzavu koja legitimizuje ubijanje Srba...
Podelite komentar
Dr.M
Isto kao svi zločini u bivšoj Jugoslaviji, prikrivanje i uništavanje dokaza za zločine prema Srbima stoji org.koja je pomagala u tom zločinu (pr. Klečka)
Podelite komentar
Dale
Aktivoraj udbu!
Podelite komentar