Makedonskom parlamentu preti blokada: Opozicija podnela više od 35.000 amandmana
Nakon gotovo četvoročasovne rasprave makedonski parlament je danas utvrdio dnevni red na kojem bi trebalo da se nađe i treće čitanje Zakona o jeziku, nakon što je predsednik Ðorđe Ivanov odbio da ga potpiše.
Protest u Skoplju zbog albanskog jezika: Makedonci se protive uvođenju dvojezičnog sistema
U međuvremenu, najuticajnija opozicona VMRO-DPMNE je podnela više od 35.000 amandmana, a premijer Zoan Zaev pozvao je tu stranku da povuče amandmane kako ne bi blokirala rad Sobranja.
U suprotnom, tvrde analitičari, razmatranje svih podnesenih amandmana trajalo bi nekoliko meseci.
Zaev je poručio da je pravo opozicije da podnese amandmane na Zakon o jeziku i to, kako je rekao, treba poštovati, ali je dodao da opozicija ima obavezu da ne blokira rad parlamenta.
Premijer je, kazao je, zabrinut šta će se desiti sa reformama ako parlament bude blokiran, i zapitao šta će biti sa zakonima koji su važni za plan 3-6-9.
VMRO-DPMNE je uveren da ovaj zakon degradira makedonski jezik.
Makedonski mediji penose da je 120 zaposlenih u parlamentarnim službama angažovano na arhiviranju, obradi i stavljanju u elektronski sistem Skupštine podnete amandmane VMRO-DPMNE.
Prema Poslovniku o radu, dostavljeni amandmani će se razmatrati samo na plenarnoj sednici. Predlagač će imati tri minuta da objasni i amandman će moći da glasaju. Da bi amandman bio usvojen, potrebno je 61 poslanički glas.
Zakon o upotrebi jezika je usvojen 11. januara u odsustvu opozicije.
Predsednik Ðorđe Ivanov nije potpisao dekret za njegovog proglašenje i vratio ga Skupštini sa primedbama na tekst zakona.
U istoriji rada makedonskog parlamenta do sada nije zabeleženo da je neka stranka podnela hiljade amandmana.
U video-snimku ispod pogledajte anketu kako se piše malo ćirilčno slovo dž:
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.