Albanski jezik još uvek ne može službeno da se koristi u Makedoniji: Zakon nije usvojen, parlament nema kvorum
Zbog nedostatka kvoruma makedonski parlament ponovo nije usvojio predloženi Zakon o upotrebi jezika o kojem je rasprava započeta krajem prošle godine.
Zaev se vraća na Tiransku platformu: Albanski jezik izjednačava sa makedonskim?!
- Komisija za evropska pitanja i Zakonodavni odbor nisu dostavili dodatne predloge pošto nisu usvojeni amandmani kojim se predviđaju izmene i dopune ovog zakona. Ali pošto je jasno da nemamo kvorum, glasanje će se održati u četvrtak - izjavio je predsednik makedonskog parlamenta Taljat Džaferi.
Za usvajanje ovog zakona koji uvodi albanski jezik u službenu upotrebu u Makedoniji, treba da glasa najmanje 61 poslanik od 120 koliko ih ima u Sobranju.
Makedonski mediji tvrde da parlament ima potrebnu većinu za usvajanje pomenutog zakona, ali da zbog obaveza neki poslanici nisu bili u mogućnosti da prisustvuju sednici. Napominje da predloženi zakon nije usvojen iako su i neki poslanici albanske opozicije bili spremni da ga podrže.
Makedonska opozicija nije bila prisutna, a lider najuticajnije VMRO-DPMNE Hristijan Mickovski je ranije danas najavio da ova stranka u znak protesta zbog hapšenja nekolicine svojih poslanika neće prisustvovati skupštinskim zasedanjima.
VMRO se, inače, protivi usvajanju Zakona o jeziku, koji, između ostalog, će omogućiti da albanski prvi put bude korišćen kao zvanični jezik u makedonskoj vladi, u govornom i pisanom obliku, a isti tretman će imati i u parlamentu i drugim organima centralne vlasti.
Zvanična upotreba albanskog jezika formulisana je kao "jezik koji govori više od 20 procenata stanovništva".
Takođe će se primeniti na sve vodeće državne institucije i u lokalnim zajednicama u kojima živi više od 20 posto pripadnika albanske manjinske zajednice.
Albanski jezik neće se koristiti na novčanicama i na uniformama vojske.
Što se tiče policijskih uniformi, zdravstvenih radnika i vatrogasaca, albanski jezik će se kao zvanični jezik koristiti samo u opštinama u kojima živi više od 20 odsto pripadnika albanske manjine.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kole
Zaevu se crno pise, sam se smestio izmedju dve sile, ne vole ga ni Siptari, a ne vole ga ni Makedonci. Obecao se i Siptarima, a obecao se i Makedoncima. Sta god da uradi jedna strana nece biti zadovoljna. To je rezultat njegove prevelike zelje da se po svaku cenu docepa vlasti, uspeo je a da li je vredelo saznace Zaev vrlo brzo.
Podelite komentar
Marijana Bakov
Manedonija pripada makedoncima kakav albanski jezik?
Podelite komentar
penzioner
E bato...okrebuli ste ledja sami sebi a kamoli nama...sve se vraca sve se placa,pindzur republ(lj)ika.Uzmire hitno u razmatranje povlacenje priznanja tzv kvazi drzave Kosovo,mozda vam bude lakse.
Podelite komentar