Rat škaljarskog i kavačkog klana odneo je 24 života: Sinoć je metak dobio telohranitelj prve žrtve, od koje je sve počelo u Beogradu (FOTO) (VIDEO)
Bokser Dragan Roganović (29) ranjen je sinoć na Cetinju, kada je na njega pucala nepoznata osoba. Nalazi se van životne opasnosti, a nezvanično mu je metak povredio kičmeni pršljen. Roganović je, navodno, bio telohranitelj Gorana Radomana koji je 2015. godine ubijen u Beogradu. Radoman je prva žrtva sukoba škaljarskog i kavačkog klana iz Kotora.
Rat dva najjača kriminalna crnogorska klana, "kavačkog" i "škaljarskog", u prethodne skoro tri godine odneo je 24 života. Policija proverava da li su još neke likvidacije u Crnoj Gori, ali i u zemljama regiona, posledice sukoba dve kriminalne grupe iz Kotora. Osim u Crnoj Gori, ti klanovi su vršili likvidacije suparnika i u Srbiji i Bosni i Hercegovini.
Zbog sukoba i pretnji u ratu podzemlja, mnogi članovi organizovanih kriminalnih grupa u Baru, Budvi, Kotoru i Podgorici nabavili su blindirane automobile.
Sumnja se da je nestanak 300 kilograma kokaina iz stana pokojnog Radomana u Valensiji 2014. godine izazvao rat i podelu na dva crnogorska kriminalna klana.
PRVA ŽRTVA SUKOBA - RADOMAN
Goran Radoman (37) sa Cetinja ubijen je 15. februara u podzemnoj garaži u Ulici Jurija Gagarina 26 na Novom Beogradu.
U trenutku kada je Radoman parkirao blidirani "BMW" koji je vozio, ubica je sačekao da on izađe iz automobila i krene ka liftu koji vodi do stana u potkrovlju u kojem je živeo, do kojeg od parking mesta ima svega par metara, i zapucao iz automatskog oružja. Pretpostavlja se da je na oružju bio prigušivač.
Ubica je ispalio 25 metaka i žrtva nije imala nikave šanse. Radoman je podlegao povredama na licu mesta, a ubica je uspeo da pobegne, prenele su tad "Večernje Novosti".
Ubijeni Radoman se par meseci pre toga doselio sa Cetinja u Beograd, a kriminalni dosije ima od ranije. Nekada je bio član klana pokojnog Dragana Dudića Frica (dilera povezanog sa Darkom Šarićem, koji je likvidiran u Kotoru maja 2010.) , a policijski izvori navode da je pre nekoliko godina sa svojim bratom osnovao treći klan u Kotoru.
Radoman je hapšen 2010. godine tokom racije u kotorskoj diskoteci "Maximus" i tom prilikom je kod njega pronađen pištolj. Krajem 2002. uhapšen je zbog pokušaja ubistva ispred kafića "Arkadija" u Škaljarima. Radoman je tada ranio Bojana Spalevića nakon tuče ispred kafića.
Njegov brat Vladan pominjan je u medijima martu 2014. godine, kada je uhapšen u velikoj akciji u Italiji. Tada se tvrdilo da se nalazio na na čelu međunarodne mreže za krijumčarenje kokaina iz Latinske Amerike u evropske luke.
Radoman je nakon vesti o hapšenju tvrdio da on nije ta osoba, da mu je uhapšeni Crnogorac, navodno, ukrao dokumenta zbog čega je došlo do zabune Italijana. Prema nezvaničnim informacijama, Radoman je glavom platio izgubljeni tovar od 300 kilograma kokaina u Valensiji, a istim povodom na meti napadača našao se i Vujotić.
POKUŠAJ ATENTATA
Istog dana u Podgorici, u stravičnoj eksploziji dignut je u vazduh blinidarani automobil Milana Vujotića. I Vujotić se dovodi u vezu sa grupama koje su se bavile švercom narkotika. U Crnoj Gori ovaj čovek bio je zaveden u tzv. policijskoj Plavoj knjizi organizovanog kriminala kao bezbednosno interesantna osoba. I on je navodno bio u kontaktu sa "Kotoranima".
Eksplozija se dogodila oko 11,30 u gusto naseljenom kvartu, u bilizini vrtića i osnovne škole, između zgrada i čak pet kafića. Srećom, eksplozija je prošla bez ljudskih žrtava. Kako su tada rekli stručnjaci, sreća u nesreći je bila i što je A8 pod koji je podmetnuta bimba bio - blindiran.
Ime Milana Vujotića nije pominjano u medijima, ali se ovim momkom policija bavila tokom 2011. u dokumentu “OCTA – Procjena opasnosti od organizovanog kriminala”. On je u "Plavoj knjizi" organizovanog kriminala, gde je pominjan kao istureni član "škaljarskog klana", kojim rukovodi Kotoranin Jovica Vukotić.
On se pominje kao neko ko se bavi sumnjivim poslovima i ima dobre veze s kriminalnim klanovima. Protiv Vujotića zvanično nikada nije podneta krivična prijava za kriminalno delovanje, a postoji samo zvanična prijava za porodično nasilje zbog sukoba s bivšom suprugom.
Prema informacijama iz policije, mesecima pre pokušaja atentana mu je bila ugrožena bezbednost, zbog čega je kupovinom blindiranog automobila hteo da se zaštiti.
LIKVIDACIJA
Veliki broj ubistava i organizovanih likvidacija u Crnoj Gori privuklo je pažnju i nekoliko stranih medija koji su izveštavali o krvavom ratu crnogorskih klanova.
Na portalu inteligencefusion.co.uk konstatovano je da Crna Gora u odnosu na broj stanovnika ima izrazito visoku stopu ubistava, podsećajući da je samo tokom 2016. godine 12 osoba ubijeno u obračunu dva kotorska kriminalna klana.
Da situacija bude još mračnija čini podatak da su tokom poslednje tri godine u obračunu klanova stradale 24 osobe!
Podaci pokazuju da je Crna Gora u odnosu na broj stanovnika prva zemlja u Evropi po broju ubistava koja su počinjena oružjem, piše crnogorski portal CdM.
Izveštavajući o zemljama čiji građani imaju najviše oružja, prvo mesto u Evropi dodeljeno je upravo Crnoj Gori.
U izveštavanju stranih medija navedeno je da se broj ubistava u Crnoj Gori ove godine nije smanjio. Oni su naveli i da su ubistva počinjena u ratu kotorskih klanova izvršena na najmonstruozniji način, javlja portal CDM.
- Kriminalni klanovi nemaju milosti prema žrtvama, pa ubijaju i mlađe momke i starije ljude, napadaju porodice, a dešavale su se i tragedije u kojima su živote u jednom događaju gubile po dve osobe - navodi se u izveštajima o bezbednosnom stanju u Crnoj Gori.
ŽRTVE BORBE KLANOVA
Prema dosadašnjim istražnim radnjama, policija je sigurna da su u ratu "kavčana" i "škaljaraca" stradali: Goran Radoman, Saša Marković, Goran i Radomir Đuričković, Ivan Lopičić, Srđan Vlahović, Goran Dučić, Goran Biskupović, Miloš Bošnjak, Dalibor Đurić, Đorđe Boreta, Dragan Zečević, Đorđe Sekulović, Radovan Matović Rakela, Ivan Nedović, Niko Roganović, Boško Božović, Milan Peković, Goran Lenac, Aleksandar Stanković i Petar Damjanović.
Takođe, nije isključena ni sumnja da je Božidar Cicmil, koji je pre dve godine likvidiran u Mostaru, takođe žrtva ovog rata, kao i Vlastimir Milošević, koji je ubijen u Beogradu.
Ispituje se da li je i Pljevljak Miloje Vojinović, koji je ubijen u bombaškom napadu u blizini Krivog mosta u Podgorici, žrtva ovog sukoba.
BRAĆA ROGANOVIĆ
MUP Srbije u maju je uhapsio Vladimira M. Roganovića (31) iz Crne Gore, brata od strica Duška N. Roganovića (32), koji je pre toga bio teško povređen kada je ispod njegovog automobila podmetnuta bomba. Vladimir je uhapšen zbog sumnje da je falsifikovao dokumenta, a ova braća iza sebe imaju mnogo mračniju istoriju.
Braća Roganovići u žižu javnosti dospeli su 2009. godine nakon ubistva vođe navijača "Delija" Marka P. Vesnića.
Prema optužnici, braća Roganovići i Dražen Čađenović su 24. jula 2009. godine ubili Vesnića i ranili Ivana Markovića u blizini Omladinskog parka u Igalu. Dok je Vesnić sedeo na klupi, Vladimir Roganović i Čađenović su ga uhvatili za ruke, pri čemu je Vesniću jedan od njih zadao više udaraca nožem u levu podlakticu i natkolenicu, dok ga je Duško Roganović iz pištolja pogodio sa dva hica. Nakon ubistva nekoliko dana su bili u bekstvu, dok se nisu predali.
Prvostepenu presudu Višeg suda izreklo je krivično veće sudije Ratka Ćupića, koji je između ostalog kazao u obrazloženju presude da je dokazano da je Duško Roganović naoružan pištoljem, ispalio više hitaca prema Vesniću, koji su ga promašili, a kada mu je prišao dok je sedeo na klupi, ispalio je još dva hica koja su rikošetirala i nanela smrtonosne povrede Vesniću. Zbog ovog ubistva Duško Roganović osuđen je na 12 godina zatvora, a odlukom Apelacionog suda smanjena mu je zatvorska kazna na osam godina.
Duško i Vlado Roganović su braća od stričeva i odranije su poznati organima gonjenja. Duško Roganović je takođe osumnjičen da je 29. oktobra 2006. godine pokušao da ubije Vladimira Dželatovića iz Herceg Novog.
Nezvanično, Roganovići su članovi Kavačkog klana, čiji je vođa Slobodan Kašćelan optužen od strane crnogorskog Specijalnog tužilaštva za organizovanje kriminalne grupe i izvršenje niza krivičnih dela - od zelenašenja do trgovine narkoticima. Kašćelan je inače preživeo pokušaj ubistva u Novom Sadu, u junu 2016. godine.
I dok je Vladimir za ubistvo Vesnića oslobođen optužbi, a onda uhapšen od strane srpske polcije, Duško je robijao zbog svojih kriminalnih radnji, a onda i ostao bez obe noge. On je naime, nakon podmetnute bombe ispod njegovog automobila krajem aprila, teško je ranjen.
Prema dosadašnjim informacijama, sumnja se da je plastični eksploziv bio postavljen po sredini automobila, u blizini vozačevog sedišta, a sve ukazuje na pretpostavku da ga je egzekutor čekao, odnosno posmatrao iz blizine. Za istražitelje nema dileme da iza ovog krvavog čina stoji ozbiljna organizovana kriminalna grupacija, i da je Roganović verovatno duže vreme bio praćen, kao i juče uoči samog događaja.
Niko Roganović (66), otac od Duška Roganovića, takođe je bio žrtva rata dva zavađena crnogorska klana, sumnjaju istražitelji. Prema prvim informacijama iz istrage, Roganoviću su krajem jula ove godine oko 1.20 posle ponoći ispred kućnog praga u naselju Dubrava u Herceg Novom prišla tri napadača, od kojih su pucala najmanje dva.
- Prišli su automobilu u kojem je bio i u njegovom pravcu ispalili više hitaca - naveli su izvori iz istrage.
Napadači i njihovi saučesnici, kako se sumnja, pratili su ga dok se vraćao iz lokala koji drži u Herceg Novom i hice ispalili kada je parkirao automobil.
Inače, majka Duška Roganovića je svojevremeno važila za jednu od najvećih lepotica iz Srbije a kasnije se udala i preselila u Crnu Goru, gde je i rodila Duška, pored kojeg ima još jednog sina, dok Vladimir Roganović ima rođenu sestru.
GORAN ĐURIČKOVIĆ
27. oktobra 2015. godine iz snajpera je ubijen Goran Đuričković, zet fudbalske legende Vladimira Petrovića Pižona, na šetalištu u Budvi. Srđan Popović (24) iz Banjaluke je glavni osumnjičen, prema poslednjim informacijama.
Rukovodilac Odseka za suzbijanje opšteg kriminaliteta Uprave policije Saša Rakočević rekao je u septembru da je policija podnela Višem državnom tužiocu u Podgorici izveštaj kao dopunu krivične prijave protiv Popovića zbog postojanja osnovane sumnje da je puškom ubio Đuričkovića.
Đuričković je smatran poznatim budvanskim ugostiteljom, ali i bosom budvanskog klana. Ubijen je 27. oktobra u 20.15 sati, iz snajpera sa zidina Starog grada, nekon što je iz bašte svog lokala "Old Fisherman's pub" izašao na budvansko šetalište. To je bio treći pokušaj njegove likvidacije.
Popović je sa zidina budvanskog Starog grada ispalio iz snajpera tri metka prema Đuričkoviću, koji je preminuo od zadobijenih povreda. Pogodio ga je jedan metak, dok su druga dva udarila u zidine.
SRĐAN VLAHOVIĆ
Ko je, zbog čega i po čijem nalogu 9. aprila prošle godine u kotorskom naselju Dobrota likvidirao rođenog Podgoričanina Srđana Vlahovića pitanja su na koja istražitelji ni godinu kasnije nemaju odgovore potkrepljene dokazima.
Dok je prodavao cigarete iz svog automobila, ubice su mu prišle motorom, i u njega ispalile više metaka iz automata. Dan nakon ubistva, iz mora je izvučen motocikl, koji su navodno koristile ubice. Pokojni Vlahović poslednjih godina živeo je u Kotoru a iako nije imao kriminalni dosije, prema tvrdnjama operativaca policije, bio je povezan sa kavačkim klanom. Navodno, zbog toga su istražitelji već u prvim danima istrage proveravali vezu između ubistva Vlahovića i mafijaških likvidacija povezanih sa nestankom 200 kilograma kokaina u Španiji 2014. godine.
U bezbednosnim krugovima spekulisalo se da je Vlahović već neko vreme bio telohranitelj jednog od vođa kotorskog kriminalnog klana, koji je u lošim odnosima sa suprotstavljenom ekipom iz tamošnjeg škaljarskog klana.
ALEKSANDAR STANKOVIĆ - SALE MUTAVI
Kako su crnogorski mediji pisali posle pokušaja njegovog ubistva, Roganović mlađi bio je prijatelj ubijenog vođe navijača Partizana Aleksandra Stankovića (29), zvanog Sale Mutavi, kao i Veljka Belivuka (32), zvanog Velja Nevolja, koji je u pritvoru zbog sumnje da je 30. januara u centru Beograda ubio Vlastimira Miloševića.
- Ubistvo oca Duška Roganovića, kako se sumnja, nastavak je obračuna "kavačkog" i "škaljarskog klana". Duško je 2014. bio osuđen na osam godina zatvora zbog ubistva vođe navijača Delija Marka Vesnića iz Beograda, a posle izlaska iz zatvora 27. januara prošle godine često je boravio u Beogradu. Navodno je prijatelj s Belivukom, a nije tajna ni da je bio prijatelj pokojnog Saleta Mutavog - pisali su mediji.
Aleksandar Stanković, daleko poznatiji pod nadimkom Sale Mutavi jedan je od "najpopularnijih" beogradskih navijača poslednjih desetak godina, a koji je ubijen u oktobru prošle godine.
Sa zavidnim stažom u huliganskim vodama, momak sa Vračara je pre 5 godina svoj staž sa severne tribine Zvezdinog stadiona zamenio pozicijom u vrhu Juga Partizanovog stadiona.
Bio je jedan od mnogih "novih" likova koji su preuzeli vođstvo južnom tribinom u periodu njene najveće krize (posle masovnog hapšenja zbog smrti Brisa Tatona, a zatim i u vreme međusobnih sukoba na Jugu, kada je izgubljen jedan mladi život, Ivana Perovića).
Poznat policiji i sudovima (poslovi s drogom), poznat na ulici, Sale Mutavi je bio alfa i omega "grobarske" tribine. Poslednjih godina je stekao status možda i "najmoćnijeg" navijača u Beogradu.
Pogledajte video:
(L.C.)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dejan
Briga me za tu bagru....zalosno je kad nastrada neko ni kriv ni duzan zbog propalica
Podelite komentar
Mimi
Neka se obračunavaju u C. Gori. Baš me briga.
Podelite komentar
Pink panter
A policija se pravi luda mislim da ovakve drzave i vlade nema na daleko
Podelite komentar