Druga strana autizma, novi svet, novi jezik: Otac osmislio najlepši poklon za svoju autističnu ćerku (FOTO)

 ≫ 
  • 4

Poznati makedonski umetnik, slikar, grafičar i dizajner, Zoran Kardula nije mogao da smisli lepši poklon za svoju autističnu ćerku Erato Kardula ( 11 ). On je upotrebio 47 reči koje je izmislila i koje izgovara njegova njegova ćerkica, i od njih je stvorio knjigu.

OVO JE JEDINA ISTINA: MMR vakcina nije uzrok autizma, država ne sme da prekine vakcinaciju dece

Pošto su te reči razumljive samo maloj Erati, njenom ocu Zoranu i majci Dominiki, umetnik ih je preveo na 19 jezika, a njene reči objavljene u knjizi je ukrasio sa 47 ilustracija stvorenih od 33 kreativnih ljudi.

Knjiga se zove "Guš i Bac". To je skraćenica makedonskih reči "gušni" ( zagrli ) i "baci" ( poljubi ), a promovisana je sinoć u Skoplju povodom obeležavanja 3.

decembra, međunarodnog dana osoba ometenih u razvoju.

Otac male devojčice kaže da je cilj knjige "Guš i Bac" da se podigne svest o autizmu i integracija osoba i dece sa ovakvim stanjem u društvo.

- Erato je slabo verbalna. Ima reči koje ume jasno da izgovori, ali i takvih koje su samo njene. Lako izgovara reči kada su odvojene na slogove, a kada treba da ih spoji, te reči izgvara po svome. Reči koje ona izgovara su uvek iste i namenske. Priželjkujem da možemo da razgovaramo sa njom, ali tada bi ona trebala da uđe u naš svet za kojim sam sigurna da nije srećniji od njenog - kaže Dominika Kardula, majka male Erato.

Ona objašnjava da je za njih, kao roditelje, traumatičnji bio polazak u redovnu osnovnu školu njihove ćerkice, nego saznanje da ima autizam. Iako se obrazovni sistem deklarativno zalaže za inkluziju ( pravo sve dece na obrazovanje ) osoba sa posebnim obrazovnim potrebama, u praksi je nešto sasvim drugo, a sa tim se upravo suočila porodica Kardula.

- Pokazalo se da od inkluzije nema ni "I". U tom periodu od jedne godine, iz škole nisu ništa učinili da obezbede odgovarajući kadar za pomoć. Koliko god je postojala volja kod personala i nastavnika, nisu u tome uspeli - kaže Dominika Kardula.

Ona dodaje da su deca brzo prihvatila Erato, ali ne i neki roditelji, koji nisu hteli da dete sa autizmom uči sa njihovom decom jer su smatrali da remeti celo odelenje.

Upravo zbog ovih problema, otac male Erato, Zoran Kardula je sastavio knjigu "Guš i Bac" da bi se bar malo podigla svest o autizmu.

Reči Erato su zvuk njenog unutrašnjeg sveta. Meni zvuče znatiželjno, optimistički, toplo... Erato kaže "bibivi", a mi "bombone". Erato kaže "sita", a mi "cedevita". Ona kaže "kapi", a mi "pukanke" ( popkorn )... Možda Erato "naše" reči unosi u svoj svet, pretvara ih u svoj jezik koji joj je udobniji, orgovarajućiji, zvučniji, smatra filolog Vesna Kostovska.

Novinar i publicista Branko Tričkovski kaže da je Zoran Kardula uspeo da se oslobodi blefa i umišljenosti sebe kao umetnika.

- On i njegovo delo su čista uzvišenost, izraz koji je iznad uobičajene predstave o slobodi, druga orbita naših razumevanja o sebi. Erato je bombona koja ruši monopol naše mentalne matematike. Zajedno sa knjigom, izložbama, slikama, grafikama, sa filozofijom života, to bi moglo da bude nova religija – kardulizam, nadahnuto je izjavio Tričkovski.

Tokom promocije, prodavala se knjiga "Guš i Bac", ilustracije, razglednice i bedževi, a sav prikupljeni novac će biti upotrebljen za rad sa defektologom i logopedom za onu decu sa autizmom čiji roditelji za to nemaju dovoljno sredstava.

Daljinac

(D.J.)

Video: Zlatiborski okrug: Sneg pada 24 sata, angažovana sva mehanizacija na čišćenju puteva

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Velinka

    3. decembar 2017 | 15:45

    Bar svaka treća škola bi morala da ima stručnjake za decu sa posebnim potrebama, ako ne mogu sve škole.

  • Beogradjanka89

    3. decembar 2017 | 15:06

    Predivno!

  • Nikola

    3. decembar 2017 | 16:32

    Neki nikada ni ne otkriju da imaju autizam, ceo život se muče, drugi ih omalovažavaju, a oni onda steknu mišljenje o sebi da su loši ili nesposobni. Škole treba da posvete više pažnje deci sa posebnim potrebama i da im pomognu da izdrže ovo naše društvo. Biti osoba sa posebnim potrebama ne znači da je neko nesposoban, samo znači da razmišlja na nesvakidašnji način i da mu treba podrška okoline.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA