Detalji iz Praljkovog života za filmski scenario! Najboljem prijatelju iz Beograda je preoteo ženu, a svu svoju imovinu ostavio njegovom sinu

 ≫ 
  • 59

Današnji potez hrvatskog generala Slobodana Praljka kada je u sudnici Haškog tribunala popio otrov nakon presude za ratne zločine, mnogi su okarakterisali teatralnim i dramskim. Ali Praljak, koji je Fakultet dramskih umetnosti završio kao treći fakultet je i ranije povlačio radikalne poteze u životu od kojih bi se mogao u najmanju ruku napisati pozorišni scenario, pa čak i snimiti film.

Šljivančanin otkrio šta mu je rekao Praljak u haškom zatvoru

Praljak je svu svoju imovinu prepisao svom posinku Nikoli koji je zapravo sin iz prvog braka poznatog hrvatskog pesnika i disidenta Gorana Babića, koji već godinama živi u Beogradu, a nekada je bio Praljkov najbolji prijatelj.

Praljak i Babić su inače obojica odrasli u Hercegovini i bili su nerazdvojni prijatelji i nakon odlaska na studije u Zagreb, o čemu je već ranije pisala hrvatska štampa.

Praljak, koji odudara od profila drugih haških optuženika iz redova vojnih komandanata, završio je tri fakulteta. Elektrotehniku je diplomirao 1970. godine, a 1971. diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, filozofiju i sociologiju.

Godine 1972. je diplomirao na Akademiji za pozorište, film i televiziju. On je bio najpre pozorišni reditelj, a kasnije je snimio televizijsku seriju "Blesan i tulipan", dokumentarni film "Smrt psa".

Printskrin: Youtube Slobodan Praljak

Za film "Povratak Katarine Kožul" uradio je režiju, a scenario je potpisivao zajedno sa Abdulahom Sidranom. U jednoj od svojih 25 knjiga  je napisao da je u toku rata spasao 13 muslimana, a među njima i porodicu Abdulaha Sidrana. 

Praljak, koji je rođen 1945. godine, u gimnaziju je išao u Širokom brijegu, a bio je u istom razredu sa nekadašnjim ministrom odbrane Hrvatske Gojkom Šuškom.

Prijateljstvo Praljka i Babića, međutim, završeno je nakon što je Praljak "preoteo" Babiću suprugu Kaćušu. Ona je u novi brak dovela sina Nikolu i kćerku Natašu, a njih dvoje su odrasli i školovali se uz očuha Slobodana.

Praljkov posinak Nikola kasnije je uz Babić dodao prezime Praljak, što dovoljno govori o njihovoj bliskosti. 

Dok je književnik Goran Babić, koji je bio i visoki funkcioner u komunističkoj Hrvatskoj, napustio Hrvatsku i Zagreb i otišao u Beograd 1991. godine, Praljak je otišao drugim putem na talasu desnice i ekstremizma koji ga je naposletku i odveo u Hag.

Babić danas živi u Beogradu sa drugom suprugom Mladenkom, sa kojom ima dve ćerke, a nije poznato da li je u kontaktu sa decom iz prvog braka.

Kada je reč o imovini Praljka koju je prepisao posinku, on je ostavio za sobom priličan imetak, uključujući privatizovanu fabriku duvana u Ljubuškom.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nataša

    29. novembar 2017 | 22:24

    Samo su sledbenici zločinačkh mudzahedina Alije Izetbegovića izašli kao pobednici ove Proklete Avlije koja se zove Haški tribunal.Kada je ovaj čovek shvatio da će njegova osuda biti kolateralna šteta i da je svesno žrtvovan,on se ubio.Da li da ga žalimo?Žalili bi ga,ali smo previše dali Haškom tribunalu.Mnogo i živih i mrtvih.Srbi se više i ne nadaju pravdi,pa ostaje svima nama nada ili amanet da se sudi Haškom tribunalu pred bogom i ljudima.

  • Gidra

    29. novembar 2017 | 23:54

    Ovaj čin Praljka donekle zaslužuje respekt ali to ne zaslužuje HB u čijem je on bio vrhu i koja je etnički čistila HB i "povjesni i tisućljetni hrvatski" prostor od nehrvata. Da je Hrvata u BiH više gazili bi oni sve druge narode sve do Drine. Uostalom glavni finansijeri nezavisnosti Hrvatske jeste ustaška dijaspora koja je želela obnovu NDH u što većoj meri.

  • Danče

    29. novembar 2017 | 22:54

    I sva tri fakulteta diplomirao u roku od 3 god?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA