Duborezi u drvetu otkrili vezu između Makedonije i starog Egipta (FOTO) (VIDEO)

  • 5

Duborezi u drvetu pronađeni na kasnoantičkom lokalitetu Bargala, kod Štipa, na istoku Makedonije, veoma su slični onima u Egiptu, koji odslikavaju verovanja Kopta, koji su naseljavali dolinu reke Nil u Egiptu.

Otkrili su tajnu odaju u Keopsovoj piramidi, a sada svi možemo da se teleportujemo u nju!

Ovo tvrdi univerzitetska profesorka Elizabet Ens iz Bona, Nemačka, koja je celu svoju profesionalnu arheološku karijeru posvetila proučavanju ranohrišćanskih relikvija u Egiptu.

Duborezi, koji datiraju iz 17. veka, izloženi su u štipskom Zavodu i Muzeju. Na njima su predstavljeni ljudi, lavovi i geometrijske dekoracije od kraja IV veka. Izrezbareni simboli i elementi na ugljenisanom drvetu, prma ocenama makedonskih arheologa, predstavljaju tesnu vezu između drevoantičke i sadašnje rezbarije.

Nemačka profesorka, međutim, u njima nalazi vezu sa Egiptom.

- Ovo što sam videla je veoma specifično u odnosu na ceo region. Ranohrišćanske rezbarije su karakteristične za mediteran, ali zanimljivo je što su motivi skoro identični sa egipatskim. Zato smatram da u daljem istraživanju treba da uspostavite tesnu komunikaciju sa egiptolozima - posavetovala je svoje makedonske kolege profesorka dr Elizabet Ens, arheolog-egiptolog.

Printskrin: Youtube/Сител Телевизија

Prava je retkost da se nađe očuvan duborez u drvetu iz antičkog vremena, zbog toga što se drvo, zbog nepovoljnih klimatskih uslova i velike vlažnosti vazduha, posle dužeg vremena stajanja raspada. Arheolozi uglavnom pronalaze predmete i detalje izrađene od kamena, mermera, keramike, metala i slično. Duborez pronađen na lokalitetu Bargala je sačuvan na ugljenisanom drvetu.

- U Egiptu je lako da se sve konzervira zato što je tamo suvo, ali ovi duborezi kod vas su zaista dobro sačuvani - rekla je Ensova.

Printskrin: Youtube/Сител Телевизија

Prema njenoj oceni, način izrade i motivi na duborezima ukazuju na dobru konekciju Makedonije u kasnoantičkom periodu sa kulturama koje su egzistirale na celom Mediteranu.

Bargala je bio antički grad smešten pored Kozjačke reke, udaljen 12 kilometara severoistočno od Štipa. Bargala se pominje u jednom napisu iz 371. godine, pronađenom tokom Drugog svetskog rata. Radi se o spomen ploči koju je na ulazu u grad postavio Antonij Alipij, upravnik provincije.

Printskrin: Youtube/Сител Телевизија

Ploča je nađena na mestu Hanče, na levoj strani reke Bregalnice, u ataru današnje opštine Karbinci. Ovaj arheološki nalaz daje podatke o tome gde se nalazio grad, kao i o problemima oko granice između Makedonije i Trakije. Bargala se još pominje i u akima četvrtog vaseljenskog sabora održanog od 8. oktobra do 1. novembra 451. godine u Halkidonu na maloazijskoj obali Bosfora u Bitiniji ( danas deo Istanbula ).

Pogledajte video:

Daljinac

(D.J.)

Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Goran

    15. novembar 2017 | 09:39

    Sad ste Skopljancima dali novu ideju za spomenike. Eto piramide u Skoplju dogodine...

  • Febo

    15. novembar 2017 | 09:23

    Auu, sta sad?ubise se da dokazu da vode poreklo od a.makedonskog, kad ono potomci faraona.bravo komsije.znao sam...

  • Milan

    15. novembar 2017 | 11:10

    prvi zapisi o egipatskim piramidama su upravo od aleksandrove vojske koja je stigla tamo u osvajanje i u tom momenti piramide su bile netaknute,mogu da zamislim tadasnju vojsku sta su pomislili kada su videli to cudo,verovatno je nesto od te kulture vrceno na ove prostore...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA