Na Balkanu se zakuvava, Bosanci upozorili Hrvate: Ako nastavite ovako, proglasićemo suverenitet na delu Jadrana! (FOTO)
Ukoliko Hrvatska nastavi aktivnosti na gradnji Pelješkog mosta, Ministarstvo civilnih poslova BiH predložiće jednostrano proglašenje suvereniteta BiH na u tom delu Jadrana na način kako su to uradile bivše jugoslovenske države, a ne isključuje se ni mogućnost pokretanja postupka pred nadležnim pravosudnim instancama, upozorio je danas resorni ministar Adil Osmanović.
U regionu na pomolu "novi rat": BiH traži od Hrvatske da zaustavi izgradnju Pelješkog mosta
Osmanović je o postojanju pravnih smetnji za gradnju Pelješkog mosta pismom obavestio hrvatskog kolegu Olega Butkovića.
"Ukoliko vaše ministarstvo, odnosno nadležni organi i tela Republike Hrvatske nastave obavljati aktivnosti u pogledu izgradnje Pelješkog mosta unilateralno, sa žaljenjem vas moram obavestiti da će Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine biti prinuđeno, u skladu sa svojim nadležnostima, pokrenuti aktivnosti izlaska Bosne i Hercegovine iz Ugovora o državnoj granici između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine...", navodi se u pismu Osmanovića.
On dalje piše da će se u tom slučaju pristupiti jednostranom proglašenju suverenih prava Bosne i Hercegovine prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravu mora, putem posebnog normativnog akta, a kako su to, napominje, uradile sve bivše jugoslavenske zemlje koje izlaze na Jadransko more, preneo je portal Klix.ba.
Takođe, ukazao je, da u kasnijoj fazi nije isključeno i da se zaštita prava Bosne i Hercegovine na moru, prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravu mora, zatraži pred nadležnim pravosudnim instancama, u skladu s relevantnim odredbama međunarodnog prava.
Naveo je i da je na nivou Međudržavne diplomatske komisije za identifikaciju, označavanje i održavanje državne granice između Bosne i Hercegovine i Hrvatske usuglašen je u junu 1999. predlog Ugovora o državnoj granici između Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Sastavni deo ovog predloga činila je mapa sa 86 geodetskih karata u razmeri 1:25000 na kojima je ucrtana, odnosno identifikovana granična crta.
Predlog Ugovora o državnoj granici između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, zajedno s mapom grafičkih priloga, parafirali su ovlašteni predstavnici izaslanstava obiju država, a kao svedoci ovaj su predlog parafirali i predstavnici Kancelarije visokog predstavnika u BiH, koji su pratili celokupan proces rada.
Inače, Ugovor o državnoj granici između Hrvatske i Bosne i Hercegovine potpisali su na međudržavnom nivou 30. jula 1999. godine tadašnji predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović i predsednik Hrvatske Franjo Tuđman.
(Telegraf.rs/ Tanjug)
Video: Vučić dočekao predsednika Kazahstana Tokajeva ispred Palate Srbija
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Brzòóki
Ja nisam shvatio... Šta je, u stvari, problem - to što Hrvatska pregrađuje mostom prolaz (izlaz BiH na Jadran) ili što BiH ne odgovara granica teritorijalnih voda? Malo pojašnjenja ovog "zakuvavanja" na Balkanu, molim.
Podelite komentar
Cika Velja
Osim proglasenja suvereniteta,Bosnjacima ostale stvari u zivotu bas ne idu sjajno,bolje reci nikako,a da im nije trebalo dati ni autobus a kamoli drzavu,to je vec ocigledno!!!
Podelite komentar
Игњет
А где ти ти живиш, чуј то. Босна не постоји??! Мало морген да се распадне . Сањај даље. Све те коке са три прста. Полако полако, селе се из босне:)))))
Podelite komentar