Lekari porađali Mariju prirodnim putem, iako je nosila bliznakinje: Jedna devojčica je zdrava, ali Neda nije
Neda Kujundžić (12) prevremeno je rođena beba. Njena sestra bliznakinja i ona rođene su u 32. nedelji trudnoće. Iako je u pitanju bila blizanačka trudnoća, lekari su odlučili da Nedinu majku Mariju porode prirodnim putem, što je izazvalo komplikacije usled kojih je Neda ostala bez kiseonika. Taj momenat izazvao je trajno oštećenje mozga.
Dok je njena sestra zdravo dete, Neda, nažalost, ima cerebralnu paralizu. Ona ne može samostalno da drži glavu, sedi, hoda, ali ni da jede.
- Nažalost, ona ne može ništa sama, ni da sedne, ni da jede, glava i dalje nema potpunu kontrolu. Od početka smo je vodili svuda na terapije, dokle god smo mogli sami. Četiri godine prikupljamo novac, a do sada je prikupljeno nešto više 30 odsto sredstava. Deca koja imaju cerebralnu paralizu su nevidljiva. Jako sporo i teško prikupljamo novac da joj pomognemo - priča za Telegraf.rs Nedina majka Marija.
Neda je bila u Beču na dve transplantacije matičnih ćelija u kojma je dobijala prečišćene svoje matične ćelije. Te transplantacije doprinele su tome da Neda mentalno napreduje i da dođe do poboljšanja komunikacije, što je roditeljima veoma značajno da bi mogli da se sporazumevaju s njom na nekom višem nivou, da znaju kada je nešto boli, kako mogu da joj pomognu.
- Neda je dva puta u Beču imala transplantacije matičnih ćelija. To su bile njene matične ćelije koje su joj uzeli iz kuka. Nakon transplantacije joj se razvio govor. Skoro sam je pitala zašto nije doručkovala, da li joj se spava, rekla je da. To je ono što je meni jako bitno. Samo da može da kaže "mama, boli me" - dodaje majka.
Neda je nedavno imala dve operacije u Turskoj. Stopala je operisala 29. novembra, a kuk 1. decembra.
- Posle operacije u Turskoj je imala mnogo bolova, ne ponovilo se nikad. Zaista smo morali da je operišemo jer nisam mogla da joj obujem ništa, čak ni ortopedske sandale. Jeste da ona ne hoda, ali mora da ima neku obuću. Nju su prstići toliko boleli od deformacije. Levi kuk je iskočio. Kad je u pitanju operacija kuka, što je dete veće, to ide teže. Mesec i po dana nakon operacije noge su joj bile u gipsu i mogla je da leži samo na leđima. Sad sedi u kolicima bez plakanja. Naravno, ne može da sedi sama, ali u kolicima može - dodaje.
Nedi je sada potrebna transplantacija matičnih ćelija u Turskoj. Ona matične ćelije mora da dobije početkom juna, a suma koju treba da prikupi iznosi 18.000 evra.
- Za matične ćelije u Turskoj us nas pitali zašto nismo došli ranije, ali nismo mogli kad nemamo sredstava. Skupljali smo novac i za Beč. Mi se trudimo da uštedimo, ali je danas jako teško uštedeti novac, naročito za decu koja imaju neki problem. Sve je skupo. Borimo se da sakupimo novac do juna za prvu transplantaciju, a verovatno će ih trebati još. Mi ovih 18.000 od kad skupljamo, ne možemo da skupimo, kao da je 18 miliona. Osim toga, potrebno nam je i 3.000 evra za smeštaj. Za troškove boravka tamo, koji treba da traje mesec dana, bismo pokušali da nekako sami izdvojimo novac, ukoliko ne uspemo da prikupimo. Ono što je jako bitno je da će njoj novac biti potreban i za rehabilitaciju nakon transplantacije matičnih ćelija, inače transplantacija ništa ne vredi - priča Marija.
Kako kaže, s obzirom na to da ona ne može da radi, jer mora da brine o Nedi 24 sata dnevno, njen suprug ne izlazi iz radionice.
- Pitaju me kako toliko godina nismo skupili. Ja kažem da razumem da ima mnogo dece sa problemom. Trudim se da uplatim drugima, da pošaljem bar jednu poruku. Ima mnogo malignih bolesti, nažalost ima sve više dece sa SMA i sva su ta deca i hitna i bitna, ali je isto tako hitno i mom detetu. Što je starija sve je teže da napreduje. Nadam se da ćemo da uspemo sve da završimo dok je u razvoju, a posle samo da se održava neko stanje. Možda grubo zvučim kao majka, ali to je tako. Mnogo sam realna. Nije lako. Govore mi da sam pozitivna i da se smejem, ali ja moram tako. Šta bi bilo s njom ako bih ja klonula? Zbog nje moramo da se borimo, ona sama za sebe ne može - dodaje.
Nedina porodica se nada da će joj transplantacije matičnih ćelija doneti novi mentalni pomak, dok je napredak u motorici individualan i niko ne može da ga predvidi.
- Kad vidimo makar mali pomak, mi smo srećni. Nekom to ništa ne znači, ali meni je veliki pomak, kada mi kaže mama ili kad se smeje kad je zovem. Smeje se i dok ovo pričam, pored mene je, jer zna da pričam o njoj. Mentalno je jako dobro očuvana. Smatram da će ponovo imati mentalni napredak. Lekari smatraju da će mentalno da napreduje, a,što se tiče motorike, doktori ne mogu da garantuju da će motorika da se poboljša, jer je sve individualno. Koje god dete da je otišlo u tu bolnicu, napredovalo je. Moja Neda je mentalo dosta bolje od velikog broja te dece. Tako da se nadam barem mentalnom napretku. Ona će u junu da napuni 12 godina. Teško je. Ona je mršavica, pa još možemo da je nosimo, ali zamislite kad bude veća. Svaki pomak je za nas, koliko god da je mali, veliki - zaključuje Nedina mama.
Nedi su neophodna stredstva za transplantacije matičnim ćelijama i mnogo rehabilitacija u zemlji i inostranstvu, specijalističke preglede, analize, vitamine, putne i troškove smeštaja, logopedske tretmane, kao i za ortopedska pomagala koja bi joj poboljšala i olakšala detinjstvo i život.
Za Nedino detinjstvo! Budimo humani!
Pomozimo Nedi!
Slanjem SMS poruke: Upišimo 231 i pošaljimo SMS na 3030
Slanjem SMS poruke iz Švajcarske: Upišimo human231 i pošaljimo SMS na 455
Uplatom na dinarski račun: 160-458762-26
Uplatom na devizni račun: 00-540-0001816.6
IBAN: RS35160005400001816616
SWIFT/BIC: DBDBRSBG
Uplatom platnim karticama putem linka: E-doniraj
Uplatom sa vašeg PayPal naloga putem linka: PayPal
Skeniranjem NBS IPS QR kod-a na vašoj mBanking aplikaciji: NBS IPS QR kod
(Telegraf.rs)
Video: Udes kod Studenjaka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Alexa
O ovom užasu se malo govori,tako reći ni malo.Većini cerebralnih paraliza,prethodi nasilno i nestručno obavljen porodjaj.Ginekolog ocenjuje težinu ili lakoću porodjaja koji je izveo,tj.sam ocenjuje svoj rad.Vrlo često deca sa cerebralom,imala su Apgar 9 ili 10!Dok se prati psihomotorni razvoj,do dijagnoze se dodje tek kada dete napuni 18,pa i 24 meseca.Roditelji upadnu u kolotečinu lečenja deteta i retko ko ima snage i vremena,pored deteta sa posebnim potrebama,da se vraća na uzrok!Taj vremenski tesnac je najveći razlog,zbog koga ne odgovara neko,ko je direktno odgovoran za nezamislive posledice.Morate više pisati o uzroku i užasima koji prolaze nekažnjeni.Idite do zavoda za c.p,porazgovarajte sa fizijatrima,fizioterapeutima.Pitajte majke ,kako su prošle na porodjaju.Iznenadiće vas,koliko se malo govori,o ovom sve učestalijem problemu.
Podelite komentar
Bogdanović
Strasno,strasno,strasno!!! Da li će ikada iko odgovarati za stotine uništenih života? Nebitno da li su deca ili majke u pitanju. Kuda ide ovaj svet?
Podelite komentar