
Nikola Bojović ubijen pre 12 godina: Deo okrivljenih i njihove porodice "stigla" krvna osveta
Brat Luke Bojovića Nikola Bojović ubijen je u Ulici carice Milice centru Beograda pre 12 godina. Njegovo ubistvo bilo je deo osvete u ratu crnogorskih klanova.
Nikola Bojović ubijen je oko 7.05 sati dok je stajao na ulici. Napadač mu je prišao i pucao mu u glavu i stomak. Nakon što je Nikola Bojović pao, ubica je prišao i "overio" ga. Kako je saopšteno nakon što se dogodilo ubistvo, Nikola Bojović je imao prostrelne rane glave, grudnog koša, stomaka i podlaktice, a zatečen je bez svesti i sa jedna primetnim disanjem. Hitno je prevezen u Urgentni centar, gde je preminuo.
Obdukcioni nalaz pokazao je da je Nikola Bojović pogođen sa 10 hitaca od kojih ga je tri pogodilo u glavu.
Policija je nakon zločina pregledala snimke sa nadzornih kamera i obavila razgovor sa očevicima, ali i dalje nije imala pouzdan trag koji bi je odveo do direktnog izvršioca ubistva. Ubica koji je tog jutra pucao na Bojovića imao je kačket na glavi i podignutu kragnu prsluka, te se ni na jednom snimku sa kamera nije videlo njegovo lice, a saučesnika na licu mesta nije imao.
Na snimcima se videlo kako ubica prilazi Bojoviću, vadi pištolj iz džepa, nišani i puca. Ukupno je ispalio 15 metaka od kojih su Bojovića tri pogodila u glavu, a sedam u telo. Ubica je potom, prema rečima očevidaca, otrčao sa mesta zločina. Sumnjalo se da je Bojovića pratio od momenta kada je izašao iz stana u Ulici Koče kapetana, odakle je krenuo u posetu ocu Vuku. Pucao je pred brojnim prolaznicima.
Nikola Bojović upozoren da mu se sprema ubistvo
U danima nakon zločina došlo se do saznanja da je Nikola Bojović dobio informacije o tome da se sprema njegovo ubistvo. Samo mesec dana ranije, do ljudi iz okruženja Luke Bojovića stigla su upozorenja da je naručena likvidacije obojice braće, kao i da Nikolu ubice prate u stopu. Upozorenja su bila više nego ozbiljna, pa su Lukini prijatelji Nikoli davali savete da ode iz Srbije kako bi sačuvao glavu.
Na Nikolinom skrivanju posebno je insistirao njegov brat Luka Bojović. Međutim, mlađi Bojović je bio siguran da mu ne preti opasnost. Ostao je u Srbiji i kretao se slobodno, bez obezbeđenja.
Pretnje su se tog 29. aprila 2013. godine obistinile.

Istraga usmerena u više pravaca
Policija je istragu vodila u nekoliko pravaca, ali nije bilo konkretnog traga koji bi ukazao na identitet ubice, niti je iko priveden na saslušanje. Glavno pitanje u javnosti bilo je da li je Nikola Bojović bio umešan u kriminalne aktivnosti kojima se bavio Luka Bojović, kao i da li je njegovo ubistvo bila poruka za brata, koji je u Srbiji i Crnoj Gori imao mnoge neprijatelje.
U policiji su rekli da, kada je u pitanju kriminal, Nikolu Bojovića ne treba odvajati od Luke, iako se protiv njega nije vodio krivični postupak.
Kako su tada govorili izvori iz policije, Luka Bojović je na početku kriminalne karijere čuvao brata od sumnjivih poslova - on je trebalo da ostane "čist" i da štiti porodicu. Ipak, kako se situacija komplikovala, tako je uloga Nikole Bojovića u klanu postajala sve važnija, naročito nakon ubistva Ilije Novovića, a potim kada je za Lukom u Srbiji raspisana poternica i na kraju kada je i sam uhapšen u Španiji.
Tokom istrage su ispitivani i Bojovićevi sukobi sa Andrijom Draškovićem, Zoranom Nedovićem Šokom, učešće Nikole Bojovića u ubistvu Branka jevtovića Jorge.
Klupko počelo da se odmotava
Skoro mesec dana nakon ubistva srpski inspektori su od kolega u Crnoj Gori zatraćili da provere njihova operativna saznanja o tome da iza ubistva Bojovića stoje crnogorski Državljani M. K. i I. R, mladići koji su navodno bili u rođačkim vezama sa Danilom Radonjićem koji je dve godine ranije likvidiran u centru Beograda, a sumnjalo se da je to ubistvo naručio Luka Bojović. Iz policije su tada rekli da se dvojica muškaraca ne sumnjiče da su direktni izvršioci ubistva, već da su u vezi sa organizacijom i logistikom.
Policija je imala saznanja da su Luka Bojović i njegov klan učestvovali u otmici Slobodana Radonjića, sina Danila Radonjića, čije telo nikada nije pronađeno. Stariji Radonjić je vodio pritvatnu istragu kako bi došao do podataka koji bi ukazali na to ko su otmičari njegovog sina. Međutim, Danilo Radonjić (61) i Podgoričanin Dženan Ramović (31) ubijeni su početkom septembra 2011. godine, u Ulici cara Dušana u Zemunu u klasičnoj sačekuši.
Zemunci su, dok je trajala istraga, ušli u Crnu Goru, a verovalo se da om je nalog za to dao Luka Bojović, kako bi otkrili ko je ubio njegovog brata. Oni su "neopaženo" ušli u Crnu Goru, a podatak o tome je u tu državu stigao depešom iz Beograda.
Uhapšen Slobodan Šaranović
Slobodan Šaranović, inače brat ranije ubijenog vlasnika beogradskog kazina "Slavija" Branislava Šaranovića, uhapšen je u Crnoj Gori zbog sumnjeda je umešan u ubistva Pančevca Miloša Vidakovića i Nikole Bojovića i to kao naručilac. kao motiv je spominjana osveta zbog ubistva njegovog brata Branislava u Budvi, za koje se govorilo da iza njega stoji Luka Bojović.
Kao direktni izvršilac ubistva uhapšen je Ratko Koljenšić, a navedeno je da je za likvidaciju dobio 15.000 evra od Šaranovića, dok je istu sumu novca navodno dobio njegov saučesnik, čiji identitet u tom trenutku nije bio poznat.
Nakon Šaranovića je, u avgustu 2013. godine uhapšen i novosađanin Pavle Opačić, kog je policija slbode lišila u Kragijevcu. On je osumnjičen da je direktni izvršilac ubistva Bojovića. Za Opačićem se tragalo 10 dana nakon što je uhapšen Slobodan Šaranović. Uhapšen je u kući crnogorske državljanke na kojoj je izvodio radove.
Ipak, naposletku je utvrđeno da, ukoliko je umešan u ubistvo, nije bio "ključni igrač".
Svedok saradnik bezbedan samo u zatvoru
Jedan od uhapšenih bio je i Miloš Vojinović Njemu je tokom januara 2014. godine istekao pritvor, ali on nije bio pušten na slobodu jer je priznao umešanost u ubistvo i bio je kandidat za svedoka saradnika. Trebalo je da bude pušten jer mu je isteklo šest meseci pritvora, a optužnica nije podignuta. Ipak, istog dana kada je trebalo da bude pušten na slobodu, određeno mu je zadržavanje zbog drugog postupka koji se vodio protiv njega.
Procenjeno je da mu je ugrožena bezbednost i da je najsigurniji u zatvoru.
Naime, Miloš Vojinović je priznao da je učestvovao u praćenju Bojovića, a priznao je i učešće u likvidaciji Miloša Vidakovića u Budvi.
Uhapšen Saša Cvetanović, priznao ubistvo
Domaći mediji su u avgustu 2013. godine počeli da pišu da je Bojovića ubio plaćeni ubica pod nadimkom Pitbul, a 19 dana kasnije uhapšen je Saša Cvjetanović zvani Pitbul. Slobode je lišen u Crnoj Gori po srpskoj poternici.
Saša Cvetanović je, kako su pisali crnogorski mediji, prilikom hapšenja u Podgorici rekao da zna zašto je uhapšen i priznao da je ubio Bojovića. Takođe je navodno rekao da je za ubistvo dobio 30.000 evra.
U Crnu Goru je, nakon zločina, ušao sa falsifikovanim dokumentima.
Tokom leta te godine uhapšen je i Miloš Delibašić, koji je označen kao jedan od organitzatora ubistva Bojovića. Srbija je tražila izručenje njega i Cvetanovića, kao i Šaranovića. Iako je pokrenut proces izručenja, Apelacioni sud Crne Gore je u januaru 2014. godine rešenje o izručenju Šaranovića i Koljenšića ukinuo. Šaranović i Koljenšić su u februaru iste godine pušteni iz pritvora. Delibašić je izručen Srbiji.
Slobodan Šaranović i Ratko Koljenšić uhapšeni su ponovo u aprilu 2014. godine, na osnovu spisa koje je Tužilaštvo za organizovani kriminal iz Beograda dostavilo pravosudsnim organima u Crnoj Gori. Ipak, ponovo su pušteni, te su se dali u bekstvo i kasnije im se sudilo u odsustvu.

Podignuta optužnica
Optužnica za ubistvo Nikole Bojovića, kao i za ubistvo Miloša Vidakovića, podignuta je u avgustu 2014. godine, a na njoj su se našli Slobodan šaranović, Miloš Delibašić, Miloš Vojinović, Slaviša Novaković, Ratko Koljenšić, Saša Cvetanović i Goran Bojanić.
Za ubistvo Bojovića tužilaštvo je teretilo se Cvetanovića kao direktnog izvršiovca, kao i Saranovića i Koljenšića koji su i dalje bili pritvoru u Crnoj Gori.
U ubistvu Vidakovića, prema optužnici, ucestvovali su Delibašić, Vojinović, Novakovic i Šaranović, dok se Bojanić teretio da je bio pripadnik kriminalne grupe.
Prema navodima optužnice, kriminalnu grupu organizovali su Šaranović i Miloš Delibašić i napravili plan da ubiju Filipa Koraća i Luku Đurovića, koji je u međuvremenu poginuo, jer su smatrali da pripadaju klanu Luke Bojovića.
Šaranović je, kako se navodi, verovao da Bojović stoji iza ubistva njegovog brata Branislava, koje se 2009. godine dogodilo u Beogradu. Osim pomenutih, nameravali su da ubiju i optuženog Cvetanovića kako ne bi progovorio, kao i da napadnu i polome ekstremitete načelniku policije jer je učestvovao u rasvetljavanju pljačke Izrael dajmond centra, zbog koje je Delibašić bio uhapšen. U optužnici se navodi i da je Šaranović naredio ubistvo Nikole Bojovića iz osvete Luki, kao i da je izvršiocima Koljenšiću i Cvetanoviću platio po 30.000 evra.
Miloš Vojinović sve ispričao
Miloš Vojinović, koji je i ranije priznao da je učestvovao u ubistvu Bojovića, pred sudom je izgovorio: "Kriv sam".
Vojnović je rekao da je nastao "pravi haos posle ubistva rođenog brata Luke Bojovića" i da je tad napravljen spisak za likvidaciju. On je pred sudom 2017. godine do najsitnijih detalja opisao ulogu svakog od optuženih u dva ubistva.
- Slobodan Šaranović je naručio ubistvo Nikole Bojovića, jer je smatrao da je Luka Bojović kriv za ubistvo njegovog brata Branislava. Ja i Miloš Delibašić nismo imali nikakve veze sa tim, Miloš mi je rekao da je Sloba to uradio na svoju ruku i siguran sam da nije znao da će to da uradi - ispričao je optuženi Miloš Vojinović.
Kako je naveo, tada su čuli da prijatelji Luke Bojovića pripremaju osvetu i da planiraju likvidaciju i zbog toga su oni odlučili da ubiju Luku Đurovića, kao i Filipa Koraća.
- Mi smo krenuli u sve to zato što su nas krivili za nešto što nismo uradili. Luku Đurovića je trebalo da ubijemo u Baru. Iznajmljen je stan. Međutim, iskomplikovalo se jer je Slobodan Šaranović dobio informaciju da nam veća opasnost preti od Koraća - ispričao je on i izneo detalje o tome kako su u šumi vežbali gađanje na plastičnim lutkama i dogovarali detalje.
Slobodan Šaranović, za kojim je raspisana poternica Srbije, preko advokata je od Specijalnog suda zatražio da ukine poternicu za njim, kao i rešenje o pritvoru, jer želi da dođe i da iznese odbranu. Međutim, sud taj zahtev nije prihvatio.
Optuženi Miloš Vojnović je više puta tokom izlaganja izjavio, da je od Delibašića čuo da su odobrenja za likvidacije, kao i novac za njihove pripreme dobijali od Šaranovića.
Slobodan Šaranović nikada nije osuđen za ubistvo bojovića jer je ubijen 11. marta 2017. godine u Budvi.
Dramatično suđenje
Saša Cvetanović na suđenju je zatražio da mu "dovedu brata dok je još živ".
- Dovedite mi brata! Čekam da dođe brat da svedoči dok je živ, jer se ovih dana ubijaju i advokati i svi živi - rekao je Saša Cvetanović.
Njegov brat ubijen je u septembru 2017. godine u Vranju, a to ubistvo smatrano je krvnom osvetom za ubistvo bojovića.
Na suđenju su saslušani brojni svedoci među kojima su i pripadnici zemunskog klana, a ceo period je bio turbulentan jer je u međuvremenu hapšena i majka Luke i Nikole Bojovića, kao i njohov brat, pod sumnjom da su pripremali atentat u Cenoj Gori. Bojovićeva majka tada je rekla da je samo "htela da vidi gde živi ubica njenog sina".
Ceo sudski proces prošao je burno, a završen je početkom aprila 2018. godine.
Saša Cvetanović je kao neposredni izvršilac ubistva osuđen na 35 godina zatvora, kao i Slaviša Novaković. Ratko Koljenšić osuđen je, kao saizvršilac, na 30 godina, a Miloš Vojinović, kao svedok saradnik, na 14. Miloš Delibašić, koji je bio označen kao jedan od organizatora ubistva Miloša Vidakovića oslobođen je optužbi.
- Na snimku se vidi kako je Ratko Koljenšić pokazao Saši Cvetanoviću ko je Nikola Bojović neposredno pre ubistva - navedeno je tokom izricanja presude.
Goran Bojanović, koji je optužen kao član kriminalne grupe.
Sudski proces je za određene članove grupe više put apočinjao iz početka. Apelacioni sud ukinuo je oslobađajuću predusu Delibašiću, nakon čega je on ponovo uhapšen. Naposletku je prvostepeno osuđen na 30 godina zatvora zbog podstrekivanja na teško ubistvo Vidakovića i zločinačkog udruživanja. Vidaković je novom odlukom oduđen na 17 godina zatvora, dok je Bojanić osuđen na godinu dana. Ostalim pripadnicima klana kazne su ostale nepromenjene. Ta odluka potvrđena je od strane Apelacionog suda.
Saša Cvetanović preminuo je u zatvoru prošle godine.
Ko je bio Nikola Bojović?
Nikola Bojović je u to vreme u policiji bio "registrovan" kao jedna od osoba u vrhu kriminalnog klana Luke Bojovića. Šest meseci rpe ubistva uhapšen je u Španiji sa suprugom Luke Bojovića Barbarom u okviru zajedničke akcije bezbednosne službe UKP i španske policije. Osim njih dvoje, uhapšeno je još 13 ljudi zbog sumnje da su u okviru kriminalne grupe odgovorni za likvidacije, krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike prema Španiji i zemljama Evropske unije i pranje novca.
Supruga Luke Bojovića i Nikola Bojović su u pritvoru proveli 20 dana, nakon čega su pušteni na slobodu.
Ime Nikole Bojovića, koji je srpskoj javnosti bio poznat u manjoj meri nego njegov brat Luka Bojović, manje je bilo poznato srpskoj javnosti, ali je spominjan u više navrata. među prvima ga je spomenuo Sretko Kalinić, koji ga je povezao sa ubistvom Branka jevtovića Jorge, za šta se teretio Luka Bojović, a naposletku je oslobođen usled nedostatka dokaza.
(Telegraf.rs)
Video: Sastanak Vučića sa komesarkom za proširenje EU Martom Kos
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.