Miljana Kecmanović veštačila DNK za teška ubistva: Dva puta radila na zločinima za koje je optužen Belivuk

   
Čitanje: oko 6 min.
  • 0

Iako je javnosti i do sada bilo dobro poznato da je Miljana Kecmanović, majka dečaka koji je izvršio masovno ubistvo u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" bila zaposlena na Biološkom fakultetu i radila istraživačke radove, tokom suđenja u krivčinim i parničnim postupcima zbog masakra u školi pažnja se, prirodno, preusmerila na detalje tih sudskih postupaka i priča o tome da je Kecmanović bila i u komisiji sudskih veštaka ostala je u zapećku. Na tu informaciju danas je podsetila predsedavajuća sudija na suđenju Veljku Belivuku i njegovom klanu u Specijalnom sudu u Beogradu.

Naime, sudija je, govoreći o tome šta će se dešavati na narednim suđenjima, koja su zakazana za 28. i 29. april, rekla da se nastavlja saslušanje veštaka i da će 29. marta biti pozvani veštak DNK Jelena Stošić, kao i prof. dr Dušan Keckarević i docent dr Milica Keckarević Marković i dodala da će, nakon njihovog ispitivanja, biti doneta odluka o tome da li će biti pozvana druga dva člana komisije veštaka Verica Radojićić i Miljana Kecmanović.

Miljani Kecmanović je suđeno zbog DNK koji je pronađen na čauri metka koja se nalazila u kabinetu istorije u "Ribnikaru", ali i za zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica. I dok je za prvo krivično delo oslobođena, zbog drugog je prvostepeno osuđena na tri godine zatvora. Kako presuda još nije pravosnažna, Miljana Kecmanović je i dalje na slobodi, te bi i Veljko Belivuk i ona i dalje mogli da se nađu u istoj sudnici, ukoliko ona bude pozvana da odgovara na pitanja u vezi sa veštačenjem koje je radila.

Na suđenju Belivuku i njegovom klanu već nekoliko ročišta unazad pozivani su veštaci DNK koji su govorili o tome čiji su DNK tragovi pronađeni u kući u Ritopeku i automobilima koje su pripadnici klana navodno koristili, kao i na koji način je vršeno veštačenje i koje informacije je moguće dobiti iz veštačenja DNK.

Miljana Kecmanović veštačila DNK za ubistvo na šinama

Ukoliko Miljana Kecmanović bude pozvana da obrazlaže veštačenje koje je radila, ona će takođe odgovarati na pitanja odbrane i tužilaštva. Ipak, to neće biti prvi put da obrazlaže veštačenje u vezi sa ubistvom za koje su okrivljeni Veljko Belivuk i Marko Miljković. Naime, ona je već radila DNK veštačenja u drugom sudskom postupku protiv Belivuka i Miljkovića, a u pitanju je ubistvo na šinama, kako se kolokvijalno nazivalo ubistvo karatiste Vlastimira Miloševića kom je Marko Miljković bio kum.

Kada je u pitanju ubistvo na šinama, koje se dogodilo u Ulici 27. marta usred dana i pred brojnim svedocima, Miljana Kecmanović bila je jedan od troje veštaka koji su analizirali tragove prikupljene na mestu na kom je ubijen Vlastimir Milošević u januaru 2017. godine.

Nedelju dana posle ubistva uhapšen je Veljko Belivuk zbog sumnje da je počinio teško ubistvo, a tri meseca kasnije, Marko Miljković je uhapšen kao njegov pomagač. Ime trećeg navodnog učesnika ubistva Mirka Kojića pojavilo se tek kada je podignuta optužnica, dok prethodno o njemu nije bilo reči. Mirko Kojić kansije je ubijen, a okrivljeni saradnici na suđenju Belivuku rekli su da su ga ubili Belivuk i Miljković.

Mirko Kojić Koja MIrko Kojić; Printskrin: Insajder

U medijima se pojavila informacija da je Veljko Belivuk svoj DNK trag ostavio na mestu zločina, što je ukazivalo na to da je povezan sa ubistvom. Šest meseci kasnije, optužnica je preinačena - Belivuka tužilaštvo više nije teretilo za ubistvo, već samo za pomaganje u zločinu, što je dovelo do toga da i Miljković i on budu pravosnažno oslobođeni. Zvanično objašnjenje nikada nije dato, ali je sudu prezentovana verzija prema kojoj DNK trag koji je pronađen na automobilu koji je korišćen tokom zločina, a potom zapaljen, nije bio potpun.

Obrazlažući veštačenje, govorilo se o tome da je sa više predmeta uziman jedan bris za DNK analizu, što je dovelo do mešanja DNK profila, te su mnogi od briseva bili neupotrebljivi. Zbog toga su mediji pisali da je Miljana Kecmanović kontaminirala dokaze protiv Belivuka i Miljkovića, što može da bude slučaj, ali i ne mora. Naime, veštaci su i na suđenju klanu za sedam ubistava objašnjavali da se sa predmeta koji pristignu zajedno, na primer u jednoj kesi, uglavnom uzima jedan bris. Upravo zbog toga ne mogu da daju odgovore na pitanja na kom delu predmeta je nađen čiji DNK profil, s obzirom na to da je uglavnom dobijana mešavina DNK više osoba.

Poseban spor izazvalo je veštačenje komisije veštaka, koji je prezentovala veštak Milica Keckarević Marković, a sa kojom je veštačenje radila Miljana Kecmanović. Ona je navela da se na čaurama pronađenim na mestu zločina nalazio DNK nepoznate muške osobe, dok je DNK Veljka Belivuka pronađen na bravi gepeka automobila "mazda" koji je korišćen tokom ubistva. Ipak, Belivukov DNK bio je pomešan sa DNK još jedne osobe, što je odbrana iskoristila da ospori pouzdanost dokaza.

Vlastimir Milošević Ubijeni Vlastimir Milošević; Foto: Privatna arhiva

Keckarević Marković je u vreme tog suđenja rekla da komisija veštaka nije menjala svoj nalaz o pronađenim DNK tragovima i istakla da nije tačno da je bilo koji DNK uzorak nestao. Mediji su prethodno objavili da je, odgovarajući na pitanja tokom suđenja, rekla da su "pogrešno protumačili tragove u usmenoj komunikaciji sa kriminalističkim tehničarem" i da su "posle shvatili da to nije taj trag", kao i da postoje druga dva traga koje je, nevodno, kontaminirao policajac koji je obavio uviđaj.

Istorija kao da se ponavlja - i u slučaju sedam ubistava za koja se sudi Belivuku i njegovom klanu Keckarević Marković i Miljana Kecmanović zajedno su radile DNK veštačenje, a odbrana, što se da zaključiti iz dosadašnjeg ispitivanja veštaka pokušava da iskoristi istu taktiku kako bi oborila dokaze i dovela do oslobađanja navodnih pripadnika klana.

Kako će veštak Milica Keckarevć Marković odgovarati na pitanja odbrane koja su uglavnom bila ista za sve veštake, a odnosila su se na to kako su nastali DNK tragovi, kojim redosledom, u koje vreme, kao i da li na osnovu njih može da se odredi starost ili bilo koja druga karakteristika onog ko je DNK ostavio, na šta veštaci ne mogu da daju odgovor. U zavisnosti od iskaza veštaka koji će da svedoče 28. aprila biće doneta odluka da li će u sud da bude pozvana Miljana Kecmanović kako bi govorila o tome na koji način je radila veštačenje.

Velja Nevolja klan Veljko Belivuk i Marko Miljković Marko Miljković i Veljko Belivuk; Printskrin: TV Pink

Radila veštačenje u slučaju ubistva navijača "Rada"

Miljana Kecmanović je, zajedno sa Milicom Keckarević Marković i Dušanom Markovićem radila i veštačenje DNK u slučaju ubistva navijača FK "Rad" Filipa Lepojevića koje se dogodilo 5. septembra 2020. godine. Za taj zločin su optužena brača Uroš, Petar i Radovan Rakočević, za koje se sumnja da su blicki Veljku Belivuku. Kako su pisali mediji, Veljko Belivuk je bio vođa navijača na Banjici, a govorilo se o tome da je u tom delu Beograda započeo "kriminalnu karijeru".

Foto: Instagram, Filip Lepojevic Ubijeni FIlip Lepojević; Foto: Instagram, Filip Lepojevic

Kada je u pitanju suđenje za to ubistvo, komisija veštaka, u kojoj je bila i Miljana Kecmanović, istakla je da na čauri metka nema dovoljno DNK nijednog od optužene braće, da se ističe DNK ubijenog Lepojevića. To veštačenje je pred sudom obrazlagala upravo Miljana Kecmanović. Ona je tada naglasila da je analizom pet metaka koji su bili u okviru pištolja "CZ M70", utvrđeno da su na njima manjinske varijante, koje se delimično poklapaju sa DNK Petra i Uroša Rakočevića. Rekla je da ne može da se tvrdi da pripada jednom od njih, ali da ne može ni da se isključi. Istakla je da je sa svih pet metaka uzet jedan bris.

Iznoseći odbranu Petar Rakočević je ispričao da je Lepojević imao pištolj i da ga je on udario po njemu, pa je ispao na zemlju. Petar ga je prvi zgrabio i onda drškom udario Filipa po glavi, a potom i sa cevi kada je, kako je tvrdio, pištolj opalio, a Filip pao na zemlju. Lepojevićevi prijatelji Aleksa Đukanović i Ivan Nović su na suđenju tvrdili da on nije imao pištolj.

(Telegraf.rs)

Video: Vučić: "Ovo je 5 zahteva od kojih nikada nećemo odustati"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA