
"Svedoci su davali iskaze bez lične karte": Branioci osporavaju dokaze na suđenju klanu Belivuk-Šarić
Činjenice
- Veljko Belivuk, Darko Šarić i 17 drugih okrivljeni su da su izvršili četiri ubistva u Arini i na Krfu
- Okrivljeni su za ubistva Igora Dedovića, Stevana Stamatovića, Alana Kožara i Damira Hadžića
- Od 19 okrivljenih, sedam je u bekstvu, dok su svi osim jedine žene klana nataše Dedić, u pritvoru
- U ovom postupku svedoci će biti tri okrivljena saradnika sa suđenja Belivukovom klanu - Srđan Lalić, Bojan Hrvatin i Nikola Spasojević
- Osim Belivuka i Šarića, kao organizator grupe je označen i vođa kavačkog klana Radoje Zvicer, kom se ne sudi u SrbijiOkrivljeni danas nastavljaju s iznošenjem odbrane
Pripadnici klana ostaju u pritvoru
Nakon pauze predsedavajuća sudija je saopštila da su odbijeni svi predlozi za ukidanje pritvora i zamenu blažom merom odbijeni kao neosnovani, ističući da i dalje stoje navedeni razlozi za pritvor.
Pauza zbog odluke o pritvoru
Sudija je saopštila termine narednih suđenja kako ne bi svi okrivljeni i njihovi advokati čekali saopštenje odluke. Suđenje će biti nastavljeno 24. i 25. aprila, kao i 14. i 15. maja.
Sudsko veće povuklo se kako bi donelo odluku o predlozima za ukidanje pritvora.
Advokati traže ukidanje pritvora za šest okrivljenih
Advokat Stefan Jokić tražio je da Rade Stojićević bude pušten iz pritvora ili da mu pritvor bude zamenjen kućnim pritvorom i polaganjem jemstva. Istakao je da je prošlo 13 meseci i da je Stojićević juče detlajno izneo odbranu, kao i da mu je "pritvor produžavan po automatizmu" i da su sva rešenja za određivanje pritvora ista.
- Odbrana je sastavila procenu tržišne vrednosti nepokretnosti. Kao jemstvo nudimo porodični stan procenjen na 248.000 evra, a kao kumulatinu meru nudimo zabranu napuštanja stana uz elektronski nadzor. Te dve mese obezbediće nesmetano vođenje postupka. Ako bilo šta uradi vratite ga u pritvor, izgubiću nepokretnost - rekao je Jokić.
On je takođe tražio da okrivljena jedina žena u klanu Nataša Dedić bude puštena iz kućnog pritvora, rekavši da ona ne može da izdržava dvoje maloletne dece i da joj je hitno potreban posao.
- Da je pripadnik kriminalne grupe imala bi novac, ovako niti je pripadnik grupe, niti ima novac. Neophodno je ukidanje kućnog pritvora da bi mogla da izdržava decu. Često mora da napušta mesto prebivališta jer često mora da ide do škole zbog dece, a mora i do banke. Kada je u pitanju Dušan Jovanović, tražim da se ukine tačka da postoji opasnost od bekstva, on je bio u pritvoru zbog drugog krivičnog dela, tako da svakako ne može da pobegne - rekao je Jokić.
Advokat Jakša Peković tražio je da Vladimiru Mandiću pritvor bude zamenjen sa dve blaže mere, a kao glavni razlog naveo je to što je Mandiću preminula ćerka. Advokat Vladimir Đukanović rekao je da će Mandić da ponudi visoko jemstvo, a da traže da bude u kućnom pritvoru.
Ukidanje pritvora zatraženo je i za okrivljenog Marka Petkovića. Advokat Dalibor Katančević je istakao da će Petković, sa ukidanjem pritvora biti vraćen u zatvor u Požarevcu, gde je do hapšenja služio dugačku zatvorsku kaznu. Istakao je da je Petković onkološki pacijent, a da je postojao veliki problem jer Ministarstvo pravde nije želelo da mu overi knjižicu jer ga smatraju pritvorenikom, pa samim tim pod nadležnošću suda, dok je Petković pre početka postupka već bio osuđenik.
Advokat Nemanja Lukić zatražio je ukidanje pritvora za Vladimira Vojnovića.
Tužilac Saša Ivanić rekao je da i dalje stoje razlozi sa pritvor svih okrivljenih i istakao da postoji opravdana sumnja u odnosu na okrivljene čije se oslobađanje traži. On je istakao da se tužilaštvo protivi svim predlozima za puštanje okrivljenih iz pritvora.
Okrivljeni Marko Petković se javio za reč.
- Do pre godinu dana sam bio potpuno zdrav, a to što mi je pritvor određen na ovaj način je neverovatno uticalo na moje zdravlje. Nadam se da se tužilatšvo neće protiviti predlogu mog branioca - rekao je Petković.
Svedoci bez lične karte
Izvršen je uvid u prepiske za iznajmljivanje stanova u Atini, kao i iskazi svedoka u vezi sa tim iznajmljivanjima, kao i podaci o telefonskim priključcima i iskaz gečkog taksiste.
Branioci okrivljenih istakli su da više svedoka nije imao ličnu kartu prilikom davanja iskaza, te "ne može da se utvrdi njihov identitet".
Sudija je istakla da je završeno izvođenje dokaza za danas.
Fotografija pripadnika klana iz Holandije
U sudnici je prikazana i fotografija holadnskog državljanina Denzela Visela, kako tvrdi tužilac, a koji je bio zadužen da traži oštećene u teretani u Atini, dok je advokat Stefan Jokić rekao da niko ne zna kako izgleda Denzel Visel i da samim tim ne znaju da se on nalazi na fotografiji. Advokat Dejan Lazarević rekao je da fotografija "ništa ne dokazuje", kao i da taj dokaz "ne može da se potvrdi" i da "odbrani odgovara ako tužilaštvo to prilaže kao dokaz".
Na fotografiji izvučenoj iz snimka nadzorne kamere vidi se silueta muškarca u crnoj majici, odnosno tamna forografija na kojoj se nazire samo jedna strana lica.
Potom su izvedeni izveštaji sa ispitivanja svedoka pod zakltvom u Grčkoj. Tužilac je istakao da se iz iskaza svedoka vidi da je ona prepoznala holandskog državljanina kog je tužilaštvo navelo.
Advokat Stefan Jokić rekao je da njemu to "više liči na prekršajnu izjavu".
- Mi treba ovde da verujemo na reč tužilaštvu i Grcima. Dajte da vidimo o čemu se radi. Ovako se svojeručno napiše i potpiše odbrana u prekršajnom postupku, ne svedočenje u krivičnom postupku - rekao je Jokić.
Advokat Dejan Lazarević rekao je da "dokumentacija ništa nije potvrdila" i da treba da "veruju da je u pitanju kopija iz izvornika" i da dokumentacija nije ni u kakvoj vezi sa identitetom Denzela Visela, niti radnice teretane koja je navodno svedočila.
Advokat Marko Janković zatražio je da tužilac kaže u kom redu izjave se vidi da je potvrđen identitet holadnskog državljanina.
Jedina žena klana iznajmljivala auto u Grčkoj, prikazani ugovori
Nakon primedbi advokata, nastavljeno je sa pregledanjem pisane dokumentacije, odnosno ugovora o izdavanju stana u Atini i iznajmljivanju automobila "reno klio" na ime Nataša Dedić.
Dedić je jedina okrivljena žena u postupku i jedina koja u sud ne dolazi iz pritvora, a u optužnici se njeno ime našlo upravo zbog iznajmljivanja nekretnine i automobila u Grčkoj. Prikazani su ugovori na grčkom jeziku u kojima se nalaze fotokopirana dokumenta okrivljene Dedić.
Tužilac je istakao da s ena dokumentaciji nalazi potpis Nataše Dedić i da sud treba daobrati pažnju na datu adresu i kontakt telefon i istakao je da je isti broj telefona kao kontakt davao još jedan okrivljeni i da je prikazana dokumentacija značajna za ubistvo u Atini.
Advokat Stefan Jokić rekao je da je "kao dokaz prikazana fotokopija fotokopije" i dodao da se datumi kada je automobil iznajmljen i vraćen ne poklapaju sa datumom izvršenja krivičnog dela.
- Broj telefona se spominje i mesec dana nakon što je došla u grčku i dva meseca nakon što je napustila Grčku. Ona je u svojoj odbrani sve ispričala. Vratimo se na ugovor da kažemo da ne možemo da konstatujemo, jer se ne vidi, koji je datum iznajmljivanja, potpis, a kamoli broj telefona. Da li tužilac i ja gledamo isti dokument? Mi ovde i dalje ne znamo da li je vraćen ovaj automobil - rekao je Jokić, a sudija je potvrdila da je najasan dokument u pogledu najma i vraćanja vozila i da "postoji nelogičnost jer ispada da je vozilo vraćeno pr enego što je uzeto".
Sudija je istakla da, što se tiče potpisa, "eventualno može da se vidi da piše Dedić". Ona je istakla da je adresa čitka, a da ne vidi prvu cifru broja telefona, ali je, kada je drugačije prikazana dokumentacija, sudija je istakla da se vide datumi, ali da se i dalje ne vidi prva cifra broja telefona.
Tužilac se javio za reč, a advokat Jokić se pobunio što je tužilac ustao dok on govori, te su obojica sve vreme govorili u isto vreme. Jokić je rekao da "tužilac priča o dokazima koji tek treba da budu izvedeni".

Advokat Dalibor Katančević rekao je da naš zakon navodi da treba da se izvode dokazi na srpskom jeziku, te da on "malo bolje razume grčki od tužioca, a ne razume ga uopšte". On je rekao da je u pitanju nepotpun dokument i tražio da se on izdvoji iz dokaza, ali je sudija rekla da će kasnije biti prikazana prevedena dokumentacija.
Advokat Dejan Lazarević tvrdio je takođe da je u pitanju fotokopirana dokumentacija koja "ne može da se koristi u ozbiljnim pravosudnim sistemima" i da se "vidi da su podaci u dokumentaciji prepravljani".
Izveden prvi set dokaza, branioci iznose primedbe
Predsedavajuća sudija istakla je da će prvo da bude pregledan Sporazum Srbije i Grčke o formiranju zajedničkog istražnog tima u vezi sa ubistvima Igora Dedovića, Stevana Stamatovića, Alana Kožara i Damira Hadžića u Atini i na Krfu.
U pitanju je formalna dokumentacija u kojoj se navodi ko su članovi zajedničkog istražnog tima, kao i na koji način tim funkcioniše i kako se beleži napredak istrage, nakon čega je izvršen uvid u zapisnik MUP Francuske u vezi sa ubistvom sa umišljanjem. U pitanju je zamolnica za izvršenje evropskog naloga za istragu. Nalog je izdala republika Grčka u vezi sa ubistvima u Atini.
Od Republike Francuske zatraženo je da budu identifikovani koristnici kriptovanih "Skaj" naloga sa kojih je vršeno planiranje ubistva. Dostavljeni su pin kodovi naloga, a od organa Republike Francuske se očekivalo da u odgovoru navedu identitet korisnika tih kodova.
Među dokumentacijom se, kako je prikazano u sudu, nalazi i spisak različitih dokaza poput ispitivanja svedoka, obdukcionih izveštaja četvorice ubijenih, telefonskih izveštaja.
Tužilaš Saša Ivanić rekao je da je sporazum bio način na koji su pribavljeni dokazi, a da je francuski sudija dao saglasnost Republici Grčkoj da informacije koje su dobijene može da podeli sa pravosudnim organima Republike Srbije. On je istakao da je sva dokumentacija validan dokaz.
Primedbe branilaca
Advokat Jakša Peković, branilac Vladimira Mandića rekao je da je "jako teško da se na ovaj način izvode pisani dokazi" i da je izvedeno 140 strana dokaza za 10 minuta.
- Primedba svih nas je bilo da tužilaštvo nije opredelilo šta kojim dokazom dokazuje. Mi očekujemo da tužilac kaže kojom ispravom šta dokazuje. Što se tiče sporazuma, koji je osnov i koji smo od početka osporavali, ja i sada osporavam i samu formu i to da ga je uopšte bilo moguće postići i pitam da li su lica koja su ga potpisala za to ovlašćena. Ovakav sporazum nikada nije bio u skupštinskoj proceduri i nije na taj način potvrđen. Na početku se govori o tome kako su plaćene ubice došle u Grčku, a pitanje je da li naš ministar to može da potpiše i da to bude validno - rekao je Peković.
Advokat Stefan Jokić zamolio je sud da dobiju pravo da pogledaju svaki dokaz posebno jer "ne mogu sve da upamte". Priključio se navodima advokata Pekovića i rekao je da je u pitanju sporazum o četiri plaćene ubice.
- Da li je neko plaćen ili nije plaćen, da li je ubistvo ili ne, treba da utvrdi sud, a ne da se utvrđuje sporazumom. Kada su u pitanju zamolnice za izvršenje evropskog naloga za istragu, a uz svaku napomenu treba da se navede da postoje praznine, nedostaci i nedoslednosti u vezi sa samom dokumentacije - rekao je.
Vladimir Đukanović, branilac Vladimira Mandića, rekao je da je u sporazumu navedeno da su u pitanju plaćene ubice i rekao da je to "krajnje neprimereno za jedan sporazum" i pitao kako neko može da prejudicira da je neko plaćeni ubica.
- Možda su neki ubice, imali su neraščišćene račune, a nisu plaćeni. Ova nekakva deskripcija nekih policijskih službenika, neka njihova operativna saznanja ne mogu da se uzmu kao dokaz, to mora da se utvrdi - rekao je.
Advokat Jelena Zakonović navela je da je jedan registrator jedan dokaz, te da je "takvo izvođenje dokaza konfuzno", a da je sporazum "tragedija sprskog pravosuđa" i da dokazi "nisu u skladu sa zakonima Srbije i tako predstavljaju kršenje suvereniteta Republike Srbije". Ona je rekla da je Grčka saslušala sve svedoke, a da Srbija nije učestvovala.
Branilac Darka Šarića advokat Marko Janković istakao je kao primedbu da su mere istrage koje je tražila Grčka mogle biti naložene pod istim uslovima u okviru sličnog domaćeg postupka.
- Ja ne znam kakvo je grčko zakonodavstvo, ali znam da način pribavljanja dokaza nije u skladu sa našim zakonom. To je pokazatelj kako se štiti Ustav i suverenitet. U ovom postupku smo i dalje u magli kada je u pitanju pribavljanje dokaza jer sud još nije odlučio da li ćemo kao dokaz da izvedemo način na koji su izdvojene "eksel" tabele sa "Skaj" komunikacijom. Po ovome što tužilac traži da se izvede kao dokaz navedeno je da su naše službe obaveštavele Grčke i vidimo da je prošao rok od šest meseci u kom mogu da se upotrebe rezultati bilo koje dokazne radnje - rekao je.
Advokat Dalibor Katančević rekao je "paradoks da su u krivičnom postupku gde treba da očekuju da tužilaštvo bude nepristrasno". Kako je rekao, u dokumentu o formiranju zajedničkog istražnog tima iznose se tvrdnje o navodnim izvršiocima, govori se ko i na koji način učestvuje. Istakao je da je u pitanju grubo kršenje pretpostavke nevinosti i da bi trebalo ponovo da traži izuzeće tužilaca.
Sudija proziva prisutne
Predsedavajuća sudija Snežana Marković prozvala je prisutnih 12 okrivljenih i njihove branioce i istakla da se sedmorici okrivljenih sudi u odsustvu, s obzirom na to da su u bekstvu.
Na današnjem ročištu počinje se sa uvidom u pisanu dokumentaciju.
Sudija je saopštila da se odbija predlog odbrane da se iz dokaza izuzmu pisani izveštaji sa ispitivanja svedoka pod zakletvom u Grčkoj i rekla da će ti dokazi danas da budu izvedeni.
Okrivljeni dovezeni u sud
Okrivljeni koji se nalaze u pritvoru, njih 11, dovezeni su maricama, pod jakom policijskom pratnjom u Specijalni sud u Beogradu.
Jedina žena klana Nataša Dedić u sud dolazi iz kućnog pritvora.
Video: Izložba "Jasenovac trajna opomena" otvorena u galeriji RTS-a
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Markoq
Hahahaha treba da neko umiri narod pa će ga uskoro pustiti sa obeštećenjem. Gazdi treba ponovo!
Podelite komentar