Stravično! Telo devojčice (8) zakačilo se za splav u Beogradu! Niko ne zna ko je dete, nema prijave nestanka

   ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 3

Telo devojčice stare oko osam godina, čiji identitet za sada nije poznat, pronađeno je protekle subote zakačeno za splav na reci Savi u Novom Beogradu. Uznemirujuće otkriće pokrenulo je opsežnu istragu koja se suočava sa velikim izazovom – u Srbiji nije prijavljen nestanak deteta koje bi odgovaralo opisu, zbog čega se sumnja da je telo možda doplutalo iz neke od susednih zemalja.

Potraga za identitetom: DNK i međunarodna saradnja

Prema informacijama do kojih se došlo, policija je u subotu primila poziv o telu koje pluta Savom. Nedugo zatim, utvrđeno je da se radi o telu devojčice koje se zakačilo za jedan od splavova na levoj obali reke, kod Novog Beograda. Telo devojčice bilo je u poodmakloj fazi raspadanja, što ukazuje da je u vodi provelo duži vremenski period. Ovo stanje značajno otežava vizuelnu identifikaciju i utvrđivanje tačnog uzroka smrti. Devojčica je na sebi imala sivo-roze duksericu sa kapuljačom i braon pantalone, navodi se u zvaničnom saopštenju MUP-a.

Telo je odmah poslato na Institut za sudsku medicinu radi obdukcije i DNK analize, koja se smatra ključnom za utvrđivanje identiteta.

S obzirom da Sava protiče kroz Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu pre nego što stigne u Srbiju, srpska policija je hitno zatražila od kolega iz ovih zemalja spiskove nestalih devojčica koje bi mogle odgovarati uzrastu i opisu.

"Činjenica da nemamo prijavu nestanka u Srbiji čini ovaj slučaj posebno kompleksnim i usmerava istragu ka mogućnosti da je telo doplutalo," naveo je izvor blizak istrazi.

Kako je Telegraf.rs nezvanično saznao, DNK devojčice je uzet ali ne postoji podudaranje u policijskoj bazi podataka Republike Srbije.

Jurić: Nema prijava ni u Hrvatskoj

Igor Jurić, osnivač Centra za nestalu i zlostavljanu decu, potvrdio je da je u kontaktu sa kolegama iz regiona.

"Dobio sam informaciju iz Hrvatske da tamo nemaju prijavljen nestanak deteta tog uzrasta. Pomenut je jedan stariji slučaj devojčice od tri godine,koja je upala u reku, ali za sada nema indicija o povezanosti," izjavio je Jurić.

Kako Igor navodi, slušaj u Brčkom pokazao nam je da ima mnogo takvih slučajeva koji nisu prijavljeni niti da su nestanci dece negde evidentirani.

"Ako se vratimo na slučaj trgovine decom u Brčkom, koji još nije dokazan, ali verujem da se radi o tome, postoji veliki broj takvih slučajeva koji nisu prijavljeni, niti da je njihov nestanak negde evidentiran, onda je ovo još jedan pokazatelj da veliki broj roditelja učestvuje u trgovini decom. Ne mora da znači da je ovo taj slučaj. Sada je na policiji kako će dalje raditi analizu tela, koliko će vremena trebati. Reka je nepredvidiva i pitanje je gde je dete upalo i došlo ovde, u momentu kada je temperatura otoplila, telo je isplivalo na površinu. Svakako, slučaj koji nas je zabrinuo sve i sada je najvažnije da identifikujemo dete", rekao je Jurić.

Teorije: Od nesrećnog slučaja do migrantske rute

Istražitelji razmatraju više mogućih scenarija. Jedna od mogućnosti je da je devojčica nesrećnim slučajem upala u Savu ili neku od njenih pritoka, bilo u Srbiji ili u nekoj od uzvodnih zemalja.

Ne isključuje se ni mogućnost da je devojčica bila deo migrantske grupe, s obzirom da se Sava i Drina nalaze na opasnim migrantskim rutama gde su se već dešavale tragedije prilikom pokušaja prelaska reke. Prošlogodišnja tragedija na Drini, kada se utopilo najmanje 12 migranata, služi kao mračno podsećanje na rizike, a više možete pročitati ovde.

Ključna pitanja bez odgovora

Istraga je i dalje u ranoj fazi, a ključna pitanja ostaju bez odgovora: Ko je devojčica? Kako je i gde tačno dospela u vodu? Šta je uzrok smrti? Zašto njen nestanak nije prijavljen, barem ne u Srbiji? Odgovori na ova pitanja očekuju se nakon završetka obdukcije i DNK provere u međunarodnim bazama podataka. Do tada, misterija devojčice iz Save ostaje tragična nepoznanica koja potresa javnost.

Neka deca više od 20 godina nisu nađena

Srbija pamti nekoliko slučajeva nestale dece koja nikada nisu pronađena, te se ne zna da li su živa ili mrtva.

Danka Ilić nestala je 26. marta 2024. godine u dobi od dve godine. Prema optužnici, nju je udario automobil i potom je ugušena, a njeno telo još uvek nije pronađeno. Eleonoru Babić je njena majka poslednji put videla 20. novembra 2017. godine u Beču, Austrija, kada je imala devet godina. Njen otac je navodno odgovoran za njen nestanak, a takođe nema potvrde da li je živa. Barbara Vitez nestala je u Senti 25. novembra 2016. godine, kada je imala 15 godina. Nezvanične informacije sugerišu da je pala u reku Tisu, ali njeno telo nikada nije pronađeno.

Za Berišom Škeljzenom traga se punih 29 godina koji je imao samo tri godine kada je nestao. Više o nestaloj deci za kojom se još uvek traga možete pročitati ovde.

Video: Nastavljena potraga za majkom i sinom, na terenu i helikopterska jedinica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Јадно

    28. mart 2025 | 14:43

    Дијете могуће је да је Емиграткиња које је настрадало!!!

  • RS Ortodox

    28. mart 2025 | 15:06

    Cudno godine znate a ne znate o kome se radi.Zivimo u svijetu koji mora nestati.Pod hitno!

  • Tihomir

    28. mart 2025 | 17:18

    Da nije slučaj povezan sa pričom kako je majka sa djetetom ušla u Savu i postika djete ... Potraga je bila nekoliko dana ali ne znam dali je djete pronađeno ... Dali je moguće da bi rijeka donjela leš skroz iz Zg u Bg ??

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA